Pirmsvēlēšanu salīdzinājumi • IR.lv

Pirmsvēlēšanu salīdzinājumi

28
Foto: Ieva Lūka, LETA
Gunārs Nāgels

Latvijā un Austrālijā pastāv atšķirīgas prasības

Vēlēšanas Latvijā ir vienmēr savāda parādība.

Ja Austrālijā politiskā reklāma ir aizliegta radio un televīzijā vēlēšanu dienā un divās iepriekšējās dienās, tad Latvijā aizliegums (kopš pagājušā gada novembrī pieņemtajiem likuma grozījumiem) sedz 30 dienas pirms vēlēšanām.

Ja Austrālijā kādas arodbiedrības vadītājs kandidētu vēlēšanās tajā pašā sarakstā kā četri no sešiem valdes locekļiem no tā uzņēmuma, kurā strādā liela daļa viņa arodbiedrības biedru, tad tas izraisītu lielu reakciju. Bet Latvijā arodbiedrības LABA valdes priekšsēdētājs Raimonds Gailis kandidē 8.vietā Rīgas pašvaldības tai pašā Saskaņas centra/”Gods kalpot Rīgai” vēlēšanu sarakstā kā kandidē SIA “Rīgas satiksme” valdes locekļi Maksims Tolstojs (kandidāts nr. 3), Irina Vinnika (nr. 12), Andris Bērziņš (nr. 14), Nikolajs Zaharovs (nr. 17). (Atgādināšu, ka patlaban Saskaņas centram un “Gods kalpot Rīgai” ir kopā 37 deputāti domē). Un ar to ir viss kārtībā!

Bet, varbūt nav nekas ļauns domāts, un Rīga ir sasniegusi to pašu saskaņas līmeni kā padomju laikos, kad arodbiedrība strādāja roku rokā ar valsti, lai nodrošinātu netraucētu kalpošanu „plašai padomju dzimtenei”.

Cik cilvēku veido partiju? Latvijas Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldību komisija (VPPK) pagājušā nedēļā noraidīja Nacionālās apvienības ierosinājumu grozīt Politisko partiju likumu tā, lai pašreizējais partijas dibinātāju skaits tiktu paaugstināts no 200 uz 400. Salīdzinājumā Austrālijā, kur ir vairāk nekā desmitreiz tik daudz iedzīvotāju nekā Latvijā (šonedēļ Austrālijā iedzīvotāju skaits sasniedza 23 miljonus), partiju var reģistrēt, ja tai ir vismaz viens deputāts valsts parlamentā vai ja tai ir vismaz 500 biedru, kuri ir balsstiesīgi valsts vēlēšanās.

Tātad arī šai jomā Latvijā ir spēcīgāki ierobežojumi. Bet citādi Austrālijā ir daudz stingrāki noteikumi. Cilvēki, kuri strādā valsts darbos, kā, piemēram, ierēdņi un skolotāji, nedrīkst kandidēt vēlēšanās. 1992.gadā Augstākā tiesa atcēla Fila Klierija (Phil Cleary) ievēlēšanu tāpēc, ka viņš bija skolotājs valsts skolā, kaut arī bezmaksas atvaļinājumā.

Par katru kandidātu jātaisa iemaksa, kuru saņem atpakaļ, ja kandidāts ir ievēlēts vai ja kandidāts vai saraksts, kurā iekļauts kandidāts, saņem vismaz četrus procentus no kopējā balsu skaitu. Federālajā un pavalsts parlamentos iemaksas ir dažādas. Austrālijas Kopvalsts parlamentā (par katru kandidātu) tā ir 1000 dolāru (ap Ls 550) Pārstāvju namā (House of Representatives) un 2000 dolāru (ap Ls 1010) Senātā (Senate).

Varbūt šis būtu labāks veids apkarot sīko partiju „sērgu” Latvijā?

Autors ir laikraksta „Latvietis” redaktors Austrālijā

 

Komentāri (28)

janazakovica 27.04.2013. 17.27

tapec nevajag salidzinat anglijas koloniju australiju nu jau civilizetu valsti..ar latviju -lielo iespeju zemi..kuraa parsvaraa vel dzivo sovetskoje bidlo..ari prieksvelesanu salidzinajums..kuri sevi devee gan par krieviem gan par latviesiem..ari arodbiedribas pensionaru apvienibas un cits mums nav ists..tikai shemas kada tur intresees..pretigi.no sakums lidz galam.

0
0
Atbildēt

0

dzintarz 27.04.2013. 10.58

Tas, kuŗš “uz dienvidiem”, pretfāzē pamodies un sāk rosīties..
Thanks but no thanks, aussie…
Ja tu reģistrētos un kvalificētos par “vēlēšanu novērotāju” piem. kādā Imantas-4 guļamrajona vēlēšanu iecirknī, tad būtu kāds derīgums un palīdzība latvju mazākumam Rīgā.
Bet travels tev ļoti tāls, izmakses lielas etc.. Labāk paliec mājup..

0
0
Atbildēt

0

Sandris Maziks 26.04.2013. 20.16

autoram
“Varbūt šis būtu labāks veids apkarot sīko partiju „sērgu” Latvijā?”

Nieki
Lai kādi procenti latviešu balsu nonāktu kanalizācijā, un tā vairotu SC izredzes, kremlis nepažēlos pat vairākus miljonus.

+1
-1
Atbildēt

0

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu