Privātā un valsts sektora sadarbībā jāveido pakalpojumu mārketings
Veselības inspekcijas (VI) veidotajā medicīnas tūrisma pakalpojumu sniedzēju sarakstā atbilstīgi izvirzītajiem kritērijiem savulaik pirmā tika reģistrēta klīnika ‘’Premium Medical’’. Patlaban sarakstā ir 17 medicīnas iestādes, kas, ņemot vērā lielo dažādu klīniku, stacionāru un ārstu prakšu skaitu, ir ļoti neliels skaitlis. Par ko tas liecina?
Manuprāt, 99% klīniku ir ieinteresētas tikai pašā rezultātā, un labi ja 1% ir gatavas daudz un smagi strādāt, lai šo rezultātu izcīnītu. Klīnika ‘’Premium Medical’’ klientu piesaisti no ārzemēm ir noteikusi par savu stratēģisko prioritāti, paredzot tam būtisku finansējuma apjomu katru gadu. Esam piesaistījuši solīdu akcionāru, zviedru izcelsmes finanšu investoru, kas nodrošina kapitālu ilgtspējīgai attīstībai ar ilgtermiņa fokusu. Mēs paši patstāvīgi piesaistām klientus no ārzemēm un apkalpojam atsevišķā procesā.
Tomēr, neskatoties uz ieinteresētību un profesionālajām aktivitātēm vismaz divu gadu garumā, medicīnas tūrisma plūsma nav tik liela kā cerēts. Tam saskatu vairākus iemeslus.
Pieprasījums jāveido stratēģiski
Vislielākais bremzējošais faktors šīs jomas attīstībai ir Latvijas kā medicīnas tūrisma galamērķa pilnīgs atpazīstamības un tēla trūkums mums nozīmīgajos tirgos. Šajos tirgos pats par sevi nerodas pieprasījums pēc medicīnas pakalpojumiem Latvijā, iepretim tādām labi zināmām medicīnas tūrisma valstīm kā Vācija un Izraēla Krievijas iedzīvotāju vidū vai Ungārija un Čehija Vācijas un Austrijas iedzīvotāju vidū. Šādos apstākļos pieprasījums pēc pakalpojumiem ārējos tirgos katrai Latvijas klīnikai ir jāattīsta pašai.
Otrs traucēklis – medicīnas iestādēm trūkst ilgtermiņa stratēģijas. Mūsu klīnikas pieredze rāda, ka ieguldāmie resursi klientu piesaistei no ārzemēm atmaksājas ilgākā laika periodā ar ļoti mērķtiecīgu un smagu darbu. Pie tam ārzemju tirgos ir jāpiedāvā ļoti konkurētspējīgi pakalpojumi un augsts servisa līmenis. Šī iemesla dēļ reti kura medicīnas iestāde Latvijā ir spējīga pati realizēt un finansēt šādu stratēģiju.
Trešais – nepastāv optimāla sadarbība starp visām ieinteresētajām institūcijām gan no privātā, gan valsts sektora puses. Lai gan ir vairākas organizācijas, kas ar lielāku vai mazāku regularitāti iesaistās medicīnas tūrisma veicināšanā, vienotas stratēģijas nav.
Jāpārdod vietējiem
Ko darīt? Noteikti ir jārīkojas kompleksi, taču ļoti konsekventi un pacietīgi. Ja runājam par Latvijas kā galamērķa tēlu un atpazīstamību, tad to panākt ir iespējams tikai ar noteiktu valsts stratēģijas īstenošanu. Mēs redzam, ka šobrīd Krievijas iedzīvotāji lielā skaitā un par lielu naudu dodas ārstēties uz Vāciju. Taču Vācija tagad plūc augļus smagam darbam, ko iesāka pirms 20 gadiem. Tādēļ mums visiem jāsaprot, kas tas ir par darbu apjomu, ko mēs spējam realizēt vismaz 10 gadu perspektīvā.
Mums ir iespējams savu valsti pozicionēt noteiktās medicīnas tūrisma nišās un mērķtiecīgi veidot un izplatīt labās pieredzes stāstus par mūsu produktu priekšrocībām visos iespējamos valsts komunikāciju kanālos. Un, lai cik tas paradoksāli skanētu, pirmkārt šis ‘’produkts” ir jāpārdod vietējiem Latvijas iedzīvotājiem. Mūsu klīnikas pieredze rāda, ka arvien biežāk pie mums brauc klienti no ārzemēm tieši pēc savu Latvijas radu un draugu ieteikumiem.
Vajag ‘’saimnieku’’
Taču tikpat būtiski ir nodrošināt mūsu medicīnas tūrisma ‘’produkta” ilgtspējīgumu, jo tikai pastāvīga izaugsme daudzos nākamajos gados nodrošinās valsts ekonomikai nepieciešamo rezultātu. Kā piemēru varu minēt kosmētisko ķirurģiju, kas ir viena no ienesīgākajām medicīnas tūrisma jomām visā pasaulē. Latvijā šīs jomas speciālistu skaits būtiski atpaliek no kaimiņvalstīm. Lietuvā katru gadu tirgū ienāk ap 10 jaunu sertificētu speciālistu, kamēr Latvijā tikai viens vai divi.
Lai runātu par medicīnas tūrisma attīstību ilgtermiņā, mēs sākumā vēlētos redzēt šīs nozares ‘’saimnieku” no valsts puses. Tā varētu būt konkrēta persona vai personu grupa noteiktā institūcijā, kas atbildētu par jomas attīstības virzību un iesaistīto institūciju darba koordināciju.
Šobrīd labus vārdus, balstoties uz ‘’Premium Medical’’ pieredzi, var teikt par Tūrisma attīstības valsts aģentūru (TAVA), ar kuru klīnika sadarbojas komunikācijas aktivitātēs, un Ārlietu ministrijas Konsulāro daļu, kuras darbinieki ir ļoti kompetenti dažādos ar ieceļošanu un izceļošanu saistītos jautājumos. Mēs sadarbojamies arī ar citām medicīnas iestādēm Latvijā, kas spēj nodrošināt specifiskus augstas kvalitātes pakalpojumus, kas nav pieejami klīnikā ‘’Premium Medical’’.
Draud pašapmierinātība
Kopumā jāteic, ka ‘’kustība uz augšu” medicīnas tūrisma jomā notiek. Pieprasījums novērojams t.s. tradicionālajās medicīnas tūrisma nozarēs – estētiskajā medicīnā un zobārstniecībā.
Krievijas iedzīvotāju vidū arvien vairāk pieaug pieprasījums pēc klasiskajiem medicīnas pakalpojumiem ārvalstīs. Ekonomiku šis virziens diez vai varētu būtiski ietekmēt tuvākajos gados, lai gan atsevišķām klīnikām un praksēm šis ir un būs viens no attīstības virzieniem arī turpmāk. Nevaru gan nepiebilst, ka, manuprāt, Latvijas iestādes drīz sāks ieslīgt lokālā pašapmierinātībā, sajūtot valsts iekšējā pieprasījuma pieaugumu, tādēļ kaut ko būtiski šajā jomā varēs ietekmēt tikai un vienīgi labi izstrādāta valsts stratēģija.
Leons Platacis ir klīnikas ‘’Premium Medical’’ valdes priekšsēdētājs un biznesa vadītājs.
Komentāri (15)
mary75 17.07.2012. 19.14
Par 500 milj. rekonstruēs Stradiņus, nu tik būs modernākā klīnika pasaulē, un nu tik visi te brauks un ārstēsies!
Vēl tikai vajadzētu padomāt par tādu sīkumu, kur un par kādām naudām tad ārstēsies vietējie aborigēni, kuru materialās iespējas ir ierobežotas, un kuru iespējas saņemt kvalificētu med. palīdzību un izmeklēšanu sarūk ar katru dienu un ar katru grandiozo un dārgo rekonstrukcijas un celtniecības projektu.
Ne Lietuvā, ne Igaunijā nav tādi megaprojekti, toties tur, ja tu saslimsi, droši saņemsi kvalificētu palīdzību, kompensējamās zāles, utt. vajadzīgā daudzumā.
1
disassociative > mary75 18.07.2012. 11.30
Nav megaprojektu, nav otkata. Viss ir vienkārši. Un maksājam mēs dārgi par visu, mēs – nodokļu maksātāji.
0
mary75 18.07.2012. 12.39
Un tagad būs tā obligātā apdrošināšana, un kāda no tās jēga, ja visa nauda turpinās aiziet celtniecībai un “otkatiem”?
Man te arī taisni vakar sievasmāsai bija hipertoniska krīze, ātrie aizrāva uz Stradiņiem, tur uzņemšanas nodaļā likuši samaksāt 7,50, tad ko iešpricējuši, un likuši iet mājās, nemaz nepamērot spiedienu.
Kad prasīja, ko īsti injecēja, teica, ka tas viņai nav jāzina, kaut arī, pat ātrie atstāj zīmīti, kas injecēts, lai ģimenes ārsts vai nākamie ātrie zinātu.
Tas viss, kas notiek medicīnā, ir tīrākais murgs.
2
mary75 > mary75 19.07.2012. 06.14
Demokrātija jau obligāti nenozīmē bardaks.
Tā ir tīri mūsu specifika.
Paskaties kaut vai Skandināviju, Vāciju, to pašu Igauniju, tur arī demokrātija, bet, nekāda bardaka nav.
Vainīga jau vietējo bāliņu mentalitāte, nevis demokrātija.
0
māsa > mary75 18.07.2012. 21.13
Tava sievasmāsa sakārās ar medicīnu, bet labāk nav nevienā valsts vadītā nozarē – gan policijā, gan izglītībā, gan nodarbinātības, gan iepirkuma dienestos un citos nenosauktos. Palasi, ko raksta Sprūdžs par pašvaldību darbu – tieši tas pats!
Neizplūstot vārdos, tie ir partiju nemitīgās mainības, vadītneprasmes augļi, kurus nav iespējams novērst, kardināli nelabojot šo pārvaldes sistēmu, nemainot “demokrātisko ceļu” uz kādu citu ceļu, kas valsti dara stipru un rīkoties spējīgu.
Ja Tu, Džeri, arvien paliec pie tā, ka šis ir “normāls demokrātisks ceļš”, tad nav saprotams iepriekšējā komentārā rakstītais. Priecājies, dziedi odas demokrātijai, nevis to pūlies graut un drupināt ar savu kritiko attieksmi.
Vai tomēr nav kaut kas …? Mainot saskaitāmo kārtību, summa mainās vai nē?
0
Ludmila 18.07.2012. 11.21
Tikko pazīstama meitene aizbrauca acu lāzer korekciju veikt Lietuvā …
0