Gabrāna asinsgaisma • IR.lv

Gabrāna asinsgaisma

25

Galerijā "Alma" (Rīgā, Rūpniecības ielā 1) no 8. marta skatāma Ginta Gabrāna izstāde "Asinsgaisma"

Izstādē „ Asinsgaisma ” būs apskatāmi Ginta Gabrāna jaunākie darbi, kas radīti, par darba materiāliem izmantojot lāzera staru, asinis un fotopapīru.

Katrs unikālais attēls iegūts, tumšā telpā raidot baltu lāzera staru caur asins pilienu. Tajā gaisma lūzt līdzīgi kā prizmā – visās varavīksnes krāsās. Elektromagnētisko viļņu interference veido sarežģītus, neticami skaistus ornamentus. Tie fiksēti uz milzīga izmēra fotopapīra loksnēm.

Izstādi var aplūkot kā savdabīgu portretu galeriju, jo asins paraugi ņemti no konkrētām personām. Fotonu plūsmas radīts attēls uz gaismas jūtīgās virsmas ir uzskatāms par tiešu, nepastarpinātu ķermeņa nospiedumu. Šāda „portretēšanas” metode parāda, kā tehnoloģiju attīstības ietekmē mainījusies cilvēku uzticība attēliem: tradicionāli atveidots sejas izskats vairs nešķiet drošs līdzeklis personas identifikācijai, tā vietā tiek izmantotas, piemēram, DNS analīzes, acs zīlītes skenēšana, tomogrāfija un citi ķermeņa iekšējo struktūru vizualizācijas veidi.

Izstādes kurators Vilnis Vējš Ginta Gabrāna mākslu raksturo kā paradoksālu: lai gan efektīgie attēli iegūti ceļā, kas vairāk līdzinās tehniskam eksperimentam nekā tradicionālam mākslinieciskas jaunrades aktam, tajos nezūdoši svarīga ir autora  loma: viņš ir eksperimenta iniciators, virzītājs un pirmais sajūsmināti vērtējošais skatītājs. Publikas uzmanībai piedāvāto attēlu izvēlē noteicošas ir to estētiskās īpašības, kas saistītas ar dabas spēju spontāni, „ne no kurienes” ģenerēt formas un ritmiskas struktūras, kādas novērojamas it visur – mākoņos, smiltīs pie jūras, tauriņa spārnu rakstā.

Gints Gabrāns ir viens no ievērojamākajiem latviešu māksliniekiem. 2004. gadā viņš saņēma Baltijas un Ziemeļvalstīs prestižo Hansabankas balvu.

Jaunais projekts ir turpinājums Ginta Gabrāna noturīgajai interesei par zinātnes un mākslas robežjoslām, kurās jaunākie tehnoloģiju sasniegumi un mākslinieka radošums saplūst nedalāmā vienībā. Ar šādas ievirzes ekspozīciju „Paraspoguļi” mākslinieks pārstāvēja Latviju 2007. gada Venēcijas biennālē. Sekoja izstāde „Paraspoguļi II” Rīgas mākslas telpā (2008).  Tajā pašā gadā viņa darbs „Ne vilnis, ne daļiņa” tika izstādīts „Baltajās naktīs Rīgā un Parīzē. Pagājušogad Ginta Gabrāna māksla izraisīja plašu ievērību vienā no pasaules lielākajiem mākslas gadatirgiem ARCOMadrid (Galerija Alma), kā arī notika mākslinieka personālizstāde Londonā, „Wattermans”jauno mediju galerijā.

Izstāde „Asinsspektrs” Galerijā Alma būs skatāma līdz 22 aprīlim.

 

Komentāri (25)

Mārčonkuls 11.03.2011. 00.57

.
man patika, un izstāde smuki iekārtota, par brīvu, 10 min gājienā no Centra.
Mākslu gan tur daudz neredzēju , bet tā tehniskā varēšana ir apbrīnas vērta – patiešām mūsu dižgars. Tā vis nav bezmaksas programmu bakstīšana datorā vai Demakovas runājošie akmeņi. Interneta resursi jau dod kādu priekšstatu, bet tie lielie formāti ir patiešām meditatīvi. Asiņu trauciņi gan veiksmīgi atgrieza organiskajā realitatē – līdzsvaram. Ļoti patika arī melnbaltie polaroīdi.
Atzīšos – asinis un darbu izstādīšana starptautisko tirgos bija tā intriga, kāpēc gāju uz izstādi, jo tagad tas viss tepat uz vietas , Rīgā.
Paldies meistaram un izstādes rīkotājiem..

0
0
Atbildēt

0

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu