Stāsts par skalu kūli

11

Komentāri (11)

Sskaisle 04.02.2024. 16.03

Kad biju Šveicē, man bija jāsasprindzinās, lai es sapratu viņu runāto vācu valodu.
Savulaik studējot dzīvoju kopā ar meiteni no Texasas. Es gandrīz neko nesapratu, ko viņa saka, kaut gan tikk biju nokārtojusi TOEFL uz līmeņa, ko toreiz pierasīja universitāte.

Vēlreiz – kurā brīdī Latvijā ir radusies latgaliešu valoda? Kāpēc sabiedriskie mediji veicina šovinismu un latviešu šķelšanos?

Švābu dialekts jeb Augšvācu dialekts (vācu: Schwäbisch) ir vācu valodas dialekts, kurā runā Bādenes-Virtembergas dienvidaustrumu daļā un Bavārijas dienvidrietumu daļā (Bavārijas Švābija). Areāla tipoloģijas ziņā švābu dialekts ir salīdzinoši izolēts, bet tajā pašā laikā (atšķirībā no kaimiņos esošās austrumugšvācu vidusbavāriešu valodas) tas ir arī ļoti neviendabīgs.

Švābu dialekts var būt grūti saprotams standarta vācu valodas lietotājiem tās izrunas un daļēji atšķirīgās gramatikas un vārdu krājuma dēļ. Piemēram, standarta vācu valodā “zemeņu ievārījums” ir Erdbeermarmelade, bet švābu dialektā to sauc par Bräschdlingsgsälz.

+2
0
Atbildēt

1

  Uldis.M42 > Sskaisle 04.02.2024. 18.30

  Nokavēts, vairs jau kremlis neizdomās švābu valodu, līdzīgi kā burjatu.

  0
  0
  Atbildēt

  0

Jānis Lakijs 04.02.2024. 11.16

Pirms dažiem gadiem Polijā bijām Kašubu Kultūras centrā (tajā pašā, kur tūristiem rāda Leha Valensas zāģēto garāko dēli pasaulē). Tā kā kašubu valodai Polijā ir reģionālās valodas statuss, bet Latvijā tas liekas itin pievilcīgs arī latgaliešu valodas aktīvistiem Rīgā, es pajautāju poļu gidam, vai kašubu valodā iznāk arī kādi preses izdevumi. Viņš minūtes divdesmit rakās savā viedtelefonā un galu galā pastāstīja, ka esot kultūras žurnāls, kas iznāk reizi gada ceturksnī. Vēlāk pats atradu, ka Gdaņskas reģionālajā televīzijā ir raidījums kašubu valodā (ar poļu subtitriem) reizi nedēļā.
Vai Latvijā ir kaut viens preses izdevums latgaliešu valodā? Ja nav, tad kāpēc nav? “Baltīši” aizliedz? Vai varbūt nav lasītāju?

+1
-1
Atbildēt

1

  Sskaisle > Jānis Lakijs 04.02.2024. 14.04

  Kas ir baltīši?
  Un kas ir latgaļu valoda?
  Ja sāk iznāk preses izdevumi latgaliešu dialketos, tad visām trim dialektu – kopā gan jau tūkstotim pāri, izloksnēm jādod līdzīgas iespējas. Kas šitā par tādu čekistu modi šķelt Latviju?
  Klausījos LTV1 Baltinavas direktora runu – sapratu katru viņa teikto vārdiņu, tai skaitā škola. Tad tā ir latgaļu valoda jeb izloksne, kur viss ir gandrīz tāpat kā latviešu valodā?

  0
  -2
  Atbildēt

  1

  Jānis Lakijs > Sskaisle 04.02.2024. 15.22

  Kas ir baļtīši? Tie laikam esam mēs, kuri neesam latgalieši.
  http://vuordineica.lv/
  Ja sapratāt Baltinavas direktora runu, tad ir skaidrs, ka viņš neprot latgaliešu valodu :)
  ***
  Kas ir latgaliešu valoda?
  Gustavs Manteifels 1889. gadā Krakovā izdotajā grāmatā “Listy znad Bałtyku” šādi salīdzina Latgales latviešu un Baltijas latviešu valodu:
  Toreizējais Baltijas latvietis sacītu:
  “Nāburģis paģērēja loni mandāgā.”
  Bet toreizējais latgalietis to pašu pateiktu:
  “Kajmins praseja moksas pyrmdin.”
  ***
  Starp citu, pārējās Polijas iedzīvotājiem nebūt nav viegli saprast kašubu valodu. Tā ir speciāli jāmācās. Kašubu apdzīvotajos rajonos šo valodu var pēc izvēles mācīties skolā, kur to arī dara 20-50% skolēnu.

  +1
  0
  Atbildēt

  1

  Sskaisle > Jānis Lakijs 04.02.2024. 16.06

  Augstāk iekopēju par šabu valodu. Es mīlu, patiešām mīlu skatīties vācu krimiķus. Un man ir diezgan liels vārdu krājums vācu valodā, bet ir pārsteidzoši, cik ļoti atšķiras vācu valoda piemēram, Vīnē un Leipcigā, vai Hamburgā un Minhenē. Bet nez kāpēc tur neviens nesit kurpi pret kanceli, ka šos apceļ un ka šiem lielākas tiesības par tiem otriem

  0
  0
  Atbildēt

  0

Sskaisle 01.02.2024. 07.51

vai ir latgaliešu valoda vai tomēr latgaļu dialekti ?

jūs filologi patiešām neesat cienīgi saņemt nekādu finansējumju, jo nespējat elementāras lietas sabiedrībai izskaidrot

+3
-8
Atbildēt

2

  Ilze Sperga > Sskaisle 01.02.2024. 08.47

  Vai sabiedrība pati to vēlas uzzināt vai tikai kliegt?
  Skolā māca, ka ir bijusi latgaļu cilts (līdztekus kuršiem, zemgaļiem) un ir latgaliešu rakstu valoda, kas ir otra normēta latviešu valodas rakstu tradīcija, veidota uz augšzemnieku dialekta latgalisko izlokšņu bāzes.
  Dialektā neviens nespēj runāt, dzimtā valoda var būt tikai kāda dialekta izloksne, mūsdienās jau reti kuram.

  +4
  0
  Atbildēt

  2

  Sskaisle > Ilze Sperga 01.02.2024. 13.44

  nu beidziet nu, Ilze, sabiedrība gribētu gan to zināt un vēl visu ko citu
  Skolā māca , ka ciltīm konsolidējoties 10.-12.gs. izveidojās viena latviešu valoda ar 3 dialektiem – vidus, lībiskais jeb tāmnieku un latgaliskais dialekts ar apmēram 500 izloksnēm. Kurā brīdī dzima latgaliešu valoda?

  tad kad kremliski noskaņotie viltuspatrioti sāka izplatīt propagandu, ka Latgale nu gan ir pamesta un nenovērtēta. Elle un indija, kā nav kauna, vienkārši kā jūs ar to savu šovinismu ne….s?

  Nesen LTV1 Panorāmā rāda un stāsta par Latgali, ka pašvaldības ir nabadzīgas, ka nespēj sastādīt budžetus. Intervē tanti -laikam Krāslavā. Nu ko tas cilvēks saklausījies no medijiem? – jā , viņus, latgaliešus pārējie novadi apbižojot, citiem tik visu ko dodot, bet šiem neko. Žurnāliste saka, bet nu Aizliegtais paņēmiens izpētīja, ka Jūsu pusē pagastvecim ir lielākā alga Latvijā. Ā -tas nu tā, to ienaidnieki izdomājot. Punkts.
  Nu šitā nekaunība!!! cik vienai Aglonai nav miljonu sagrūsts, kuram novadam vēl tāds zelta lietus nolijis, nu Ventspilij bija, bet tur laikam viss nu ir nozagts
  tāpat no kontrabandas ar Krieviju – kā pelnīja darboņi – un cik lepni dzīvo

  nē – man šī ideoloģija par latgaļu valodu nav ;pieņemama

  Kāpēc LR ir raidījumi latgaļu izloksnēs , bet nav lībiešu – tāmnieku un vidus dialekta dažādās izloksnēs?

  +1
  -3
  Atbildēt

  0

  Sskaisle > Ilze Sperga 01.02.2024. 13.48

  un vēl – es ļoti daudz IR rakstus noklausos, nevis lasu –
  kad tas MI puisis sāka lasīt, tā jocīgi – es nospriedu, ka IR redakcija paņēmusi kādu puisi ar īpašām vajadzībām un tas nu cilvēks lasa, kā prot

  pagāja laiks, kamēr man pieleca, ka tas takšu MI – un kādu valodu tad tas MI runā?

  cilvēki ceļ trauksmi, ka skolēni neprot lasīt, bet viņi neprot arī runāt

  neprot

  un gluži kā vispār ar izglītību – IZM naudu notriec savu privilēģiju nodrošināšanai un tapēc citiem nesānāk

  0
  -1
  Atbildēt

  0

  Uldis.M42 > Sskaisle 01.02.2024. 15.22

  Latgaliešu “valodai” kājas aug no tās pašas vietas, kur moldāvu un katalāņu valodām, kur palestīniešu tautai.
  Ventiņu tautai ļoti nav paveicies, ka tai nav savs viļums, kurš aizstāvētu ventiņu pašnoteikšanās tiesības un prasītu to valodai piešķirt valstisku statusu. Ogrēnieši Latvijā vispār atstāti pabērnu lomā.

  +3
  -1
  Atbildēt

  0

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam