Karš par Rīgas svētā Pētera baznīcu 13

Komentāri (13)

peterisblums49 27.11.2021. 22.07

Ar lielu savu vārdu patiesuma atbildību varu rakstīt, ka pēdējo dažu gadu laikā LV draudzes saņem ļoti lielu publiskā finansējuma atbalstu. Lielāku, kā jebkad agrāk. Ja draudžu iesniegto projektu profesionālais un kvalitativais līmenis būtu augstāks, rezultāti būtu vēl redzamāki un taistāmāki.

0
0
Atbildēt

0

Dāvis Stalts09 25.11.2021. 20.33

Blūma kungs. Jūs patiesi cienu par Jūsu stāju citos ar Latvijas kultūrvēsturisko vērtību saglabāšanu saistītos jautājumos, taču izlasot šo rakstu gribas teikt tikai vienu : “Šis nav Jūsu līmenis!” Esmu patiesā šokā, taču diemžēl nejūtos pārsteigts.

+2
-1
Atbildēt

0

Ilga Šuplinska 25.11.2021. 10.22

Paldies, par objektīvu situācijas atspoguļojumu. Rūgti, bet patiesi!

0
-1
Atbildēt

0

Sskaisle 25.11.2021. 07.51

Es savu viedokli nemainu- RSPB jānodod īpašumā Vācijai – vācu draudzei.
Mēs dzīvojam uz vācbaltu mantojuma rēķina.

Ja RD – tā pati jaunās vienotības inese andersone maksās !!!!- miljonus krievijas uzņēmējiem,kuri te tikai laupījuši …

nu trūkst vārdu ….

+2
0
Atbildēt

1

  lindab456 > Sskaisle 25.11.2021. 08.57

  “Mēs dzīvojas uz vācbaltu mantojuma rēķina.”
  Vācbaltu mantojums nav abstrakcija laiktelpā. Kaut kā skumji, kultūrtrēģerisms un bārenītes sindroms, turpinām pateikties vāciem, zviedriem, krieviem, poļiem… un izšķīstam kā tauta.
  Šodien vētīs Pēterbaznīcas likteni. Šķiet, ka Pēterbaznīca ir tik jūtīgs temats, ka par to izvairās izteikties, paust savu viedokli vai arī viedokļa nav un jautājums maznozīmīgs.

  0
  0
  Atbildēt

  2

  lindab456 > lindab456 25.11.2021. 09.25

  Ja, protams, tas ir naudas jautājums. Cik 30 milj. bijām gatavi ar plašu vērienu guldīt AB dambja betonā, cik jau ieguldīts JRT būvē, bet Rīgas pilsētas lepnumam, simbolam Peterbaznīcai – vējš svilpo kabatās un galvās.

  0
  0
  Atbildēt

  0

  Sskaisle > lindab456 25.11.2021. 19.16

  Nē, Linda, tas par to vācbaltu mantojumu nav komentāru temats.
  Jo tas nav un nemaz nevar būt viennozīmīgs . Vacbalti var teikt mūs latviešus ar vienu roku glāstīja, ar otru sita un kā saka mums uzspļāva. Mūs nicināja utt.

  Bet – vai mēs esam smalkāki par vācbaltiem? Man jautāja , kas tās par kapenēm , kas esot rādītas RETV kaut kur pie Grobiņas tai pusē, kur no baronu kapličām izvilkti zārki un dedzināti . Es nezinu ne tādu gadījumu, ne vietu,bet ticu uz vārda, ka tā varēja būt . Kas mēs kādi zvēri , ka mums ļauns jāatmaksā ar tādu barbarismu? Un kā mēs labo atmaksājam viņiem?

  Visa Rīga ir izpārdota Krievijai – tai pašai, kuru politiķi un visi citi “pareizie” lamā no rīta līdz vakaram. Un es visticamāk , ka pamatoti. Tad SPB vācu un ne tik daudz Vācijas, bet vācu draudzes ziņā būtu viens godīgs un inteliģents žests no mums – bauriem.

  LELB es pārstāju ticēt nevis tai brīdī , kad katīvi darbojos draudzē un piedzīvoju vienu pēc otras vilšanās ar viņiem, nē, ne tad, bet tai brīdī, kad LELB vanagam piešķīra miljonu kredītā mājas būvniecībai , kamēr pusei Latvijas baznīcu tecēja jumti un puva grīda. Nu tie nav ne par matu labāki saimnieki kā Rīgas pilsēta

  0
  0
  Atbildēt

  1

  lindab456 > Sskaisle 25.11.2021. 21.09

  “SPB vācu un ne tik daudz Vācijas, bet vācu draudzes ziņā būtu viens godīgs un inteliģents žests no mums – bauriem.”
  Mēģināsim modelēt situāciju – vai rīdzinieki, un ne tikai, turpmāk ar lepnumu teiks – tā ir Vācijas, vācu baznīca Vecrīgas sirdī?! Manuprāt, tā ir nabadzības apliecība.
  “kamēr pusei Latvijas baznīcu tecēja jumti…”
  Lietas nestāv uz vietas. Šogad , braucot pa Latviju, vēroju kā baznīcas tiek savestas kārtībā ar KM piešķirto finansējumu sakrālā mantojuma saglabāšanai.

  0
  0
  Atbildēt

  1

  Sskaisle > lindab456 25.11.2021. 21.15

  Mīļā, kur Tavs lepnums,kad viss

  pieder Krievijai?

  Jēkaba baznīca katoļiem, Domu atņēma un atdeva latviešiem, jā un tad Pēterbaznīca kā reiz labi derēs vācuešiem!

  Un par tām baznīcām , mīļā Linda – pārleksim grāvi vuspirms. Piemēram Vānes baznīcai jau pāris mēnešu plēves tornī. Lai būtu kā saki – es pr to priecāšos.

  0
  0
  Atbildēt

  1

  lindab456 > Sskaisle 26.11.2021. 11.08

  Tik plaša baznīcu atjaunošana kā šobrīd, manuprat, vēl nav pieredzēta. Pat pilnīgi bezcerīgi mūri tiek palikti zem jumta. Jautājums varētu būt vienīgi par kvalitāti un resursiem, bet, kur ir spēcīgas draudzes, aktīvi vietējie, līdzekļi tiek savākti.
  Tas, kas notiek ar Pēterbaznīcu, faktiski, atkārto Brīvvalsts lepnuma un prestižākās būves, Baltā kuģa – Ķemeru sanatorijas stāstu. Ar īpašnieka maiņu, privatizāciju Šķēles un Krasta laikā, pašvaldības un valsts tirgošanos, nespējot rast finansējumu, un pārdošanu izsolē par noželojamiem 3 milj. SIA Ominasis, tad Krievijas investoram. Līdzīgs stāsts ar īpašnieka maiņu Lielajiem kapiem, kur nevarēja atrast 350 tūkst. Rīgas Cirkam – nedaudz citā griezumā, bet atkal piespiedu īpašnieka maiņa un atrodas finanses.

  0
  0
  Atbildēt

  2

  Sskaisle > lindab456 26.11.2021. 11.45

  Linda, pandēmijas laikā baznīcu apmeklēšanu esmu piebremzējusi, bet par laiku pirms 2 gadiem es varu zvērēt, ka uzpucētas ir daudzas katoļu baznīcas, bet ar luterāņu draudžu baznīcām ir tāda situācija, ka raudāt gribas.

  Reiz par katru cenu gribēju tikt vienā ev.-lut. lauku baznīcā. Tas draudzes priekšnieks visādi atrunājas . Bet es nepadodos un tiekam baznīcā. Par spīti tam, ka tur tik daudz ir izlaupīts, sapostīts, ir arī dažas unikālas lietas un es ģībstu no sajūsmas un jautāju tam vīrietim, kāpēc gan viņš tā turējās pretī, ka man tik ilgi bija jālūdzās, lai te tiktu. Un tas vīrietis saka – man ir kauns, ka mūsu baznīcai grīda ir sapujusi, jumts tek. Mums ir tik maza draudze un tik liela bezcerība.
  Un mani tas pārsteidza, ka vīrietis var būt tik jūtīgs un tā pārdzivot savas baznīcas nabadzību.

  Un vēl – zvērku, ka neesmu lasījusi nevienu pašu dokumentu – kādu palīdzibu baznīcām piedāvā VKKF, bet tā noteikti nav pilnvērtīga palīdzība. Jo lielākajai daļai baznīcu vajag miljonus , lai tās varētu droši cerēt dzīvot nākamajos gadsimtos. Jautājums – kā tās dzīvos bez cilvēkiem.
  Un lūk, es to jau pirms miljons gadiem rakstīju, ka manā sapratnē, manā prātā baznīcas, muižas, kultūras pieminekļi nav nodalāmi no cilvēkiem.

  Piemēram, Vānes baznīcā ieiejot un tos slavenos sienas gleznojumus pētot man galvā visu laiku skanēja Kalniņa un Belševicas Dudieviņs. Nu tik nenormāli žēl ka man nav balss – es dziedātu tad pilnā balsī un tas būtu pārpasaulīgi skaisti, bet Debess – kur tie cilvēki – kur. Jā,bet tie, kas ir – tie ir unikāli. Ka tik būtu kāds, kas prot viņus parādīt, atklāt – tāda sajūta , ka tajos cilvēkos kaut kas no baznīcas gara iedzīvojies, vai otrādi – cilvēka gars pāriet baznīcas garā un tur paliek.

  Mans sapnis ir iekrāt naudu un izveidot pašai savu Latvijas baznīcu albumu ar bildēm, ar stāstiem un tad , kad gribas ko skaistu – skatīties un ja uznāk – paraudāt. Atceros kā raudāju Lestenes baznicā, tā gide stāsta kā okupnati likuši uzart ar arklu un iesēt labību virs karavīru kapiem – savu padomju un latviešu karavīru kapiem. Ka tur saaugusi tik lepna labība kā nekur citur …. tie eņģeļi tik pūš un gavilē un zelts zaigo , bet tie gides vārdi mani kapā kā lodes. Es gribēju vēl braukt uz Lesteni un muižu izpētīt smalki un tā, un tagad decembrī tur latviesu karavīru dienā rozes nolikt savam onkulim un vispār visiem , bet es nezinu vai aizbraukšu. Tā man tāda elle un paradīze vienā vietā.

  Bet varbūt tā jābūt – tāda ir īstenība…

  0
  0
  Atbildēt

  0

  Sskaisle > lindab456 26.11.2021. 13.49

  Nu Linda, tikko lasu,ka kovidtestu veikšana arī uzticēta firmām,kur patiesie labuma guvēji ir Krievijas pilsoņi.

  Tāds patriotisms -visu Krievijai ,pigu Latvijai un Vācija vispār lai klusē.

  Un tad vēl baida mūs ar putinu. Rijīgās cūkas politiķi, nekas šiem nav svēts ..

  0
  0
  Atbildēt

  0

lindab456 24.11.2021. 15.56

Karš par baznīcu, pilsētas baznīcu, pilsētnieku baznīcu.
Ir mainījusies pilsētas vadība, vismaz solījumu vai cerību līmenī tiek virzīti jautājumi, kas līdz šim nebija iedomājami. Šodien Krustpunktos Staķis runāja par progresu Kongresu nama jautājumā, ka ir atrasts kopsaucējs ar KM par Koncertzāles būvniecību, ļāva saprast, ka pašvaldības prioritāte ir esošās būves un pēc tam tikai jaunbūves.
Pēterbaznīca ir absolūta prioritāte, tas nav apspriežams. Jautājums ir par risinājumu, vai Pētrbaznīcas liktenis ir pilnībā atkarīgs no īpašumtiesību maiņas, vai pastāv alternatīva. Vai būvnieki, restauratori un speciālisti arī būs importa?
Sv. Pētera baznīcas atjaunošana bija S. Meierovica lepnums.
Pēterbaznīca ir pēdējais lielais objekts.
Tikai privāts viedoklis, tomēr, cieši saistīts 35 gadu garumā ar cilvēku, kas bija sertificēts un, kam tā bija ne tikai profesionāla, bet sirds lieta un bija smagas pārdomas par agresīvo “kapitālisma” ienākšanu Vecrīgā ar vecpilsētai neatbilstošiem mērogiem un pazemē sadzītu betonu, zaudētu kultūrslāni un gruntsūdens izmaiņām, kas blakus apsaimniekošanai varētu būt viens no postošiem faktoriem, kas ietekmē vēsturisko apbūvi un īpaši lielās vēsturiskās būves.

+2
0
Atbildēt

0

Lai pievienotu komentāru, vai ienāc ar: