How big is structural unemployment in Latvia?

44

Komentāri (44)

Janis 13.03.2013. 17.11

Yes, the “study” presented by Hazans et al is very questionable.
Structural unemployment doesn’t just go “poof” during times of crisis.
In fact, when crisis hits, it should be more visible as it turns out that many workers can be fired without so much harm to company, due to their abilities being below necessary and they wouldn’t have been hired in a “normal” (as non-overheated) marked in the first place (which is almost the definition for “structurally unemployed”).

Additionally, both experience from other countries (see Spain’s huge youth unemployment) and anecdotal evidence “on the streets”, suggests that much of the unemployment occurs due to inability of education system to keep up with the demands of time.
As I read somewhere – “universities have to stop selling facts and start selling skills, as the latter can’t be downloaded on the internet”.

+2
-2
Atbildēt

3

    Rita Lazda > Janis 13.03.2013. 20.46

    Prasmes un apmācība Latvijā ir nepieciešamas vispirms nevis strādniekiem, bet gan darba devējiem(un arī pamatīga domāšanas maiņa un attieksme pret valsti). Ja viņi ir stulbi vai nedomā ka viņu biznesam ir jādarbojas tā lai citiem no tā arī tiek KOPĒJS labums(ar domu, ka viņš maksā nodokļus, ka viņa produkts ir orientēts uz patērētāju, ka to var atļauties un tas ir konkurētspējīgs), tad viņi darba vietas un produktu nerada. Kāda jēga ir apmācīt bezdarbniekus, ja pat valstij nav nekādas skaidrības kā viņiem atrast darbu. Valstij ir jārada labvēlīgi apstākļi jauniem uzņēmējiem un acīmredzami jāpamaina izglītības sistēma – viņi tad arī radīs darba vietas to vietā, kas visu laiž uz grunti. Ja jūs bezdarbnieku, kura prasmes ir rakšana ar lāpstu(un otra prasme, kā vecā anekdotē – nerakšana) apmāciet, piemēram, kā viņam rakt ar ekskavatoru un nemāciet kā viņam kļūt par pašnodarbināto, tad viņš ar šādu specialitāti darbu varēs atrast tikai ārzemēs, kur noteikti maksās daudz labāk, nevis domās kā attīstīt savu biznesu, īpaši ja vietējie “uzņēmēji” interesē kā izspiest sulu’no darbiniekiem kapitālisma garā. Arī Rietumos ir līdzīgas problēmas, bet tāpēc jau katram pašam ir sava galva uz pleciem kā domāt.

    Hazans kritizē to, ka Latvijas uzņēmēji žēlojas, ka Latvijas bezdarbnieki ir neizglītoti, kaut arī jebkuras vakances kas parādās tiek pilnībā aizpildītas, kas apgāž šos apgalvojumus. Mans radinieks kādreiz visu mūžu nostrādāja vienā uzņēmumā Rīgā(apgalvot, ka viņš nebija speciālists un bez prasmēm nebija pamata) – kad viņš tika atlaists, viņa vietā pēc tam tika pieņemti darbinieki no Ukrainas. Viņš bija spiests emigrēt uz Īriju, kur atrada un strādāja līdzīgu darbu. Labums no ukraiņus(vai pareizāk krievus no Krimas) izmantojošiem uzņēmumiem Latvijā nav nekāds, jo viņi gremdēja Latvijas ekonomiku, acīmredzami vēl papildus ietaupot arī uz drošības tehniku.

    +1
    -1
    Atbildēt

    0

    kadrija > Janis 14.03.2013. 16.37

    @whateva. “…valstij nav nekādas skaidrības kā viņiem atrast darbu”. Tiesa, bet 1)LV nav ne industriālās politikas, nedz arī prakses. Līdz ar to, valsts nav darba devējs. Labākais ko pārkvalifikācijas centri var darīt -monitorēt, ko pieprasa tirgū (2006 bija celtniecība, we know how that turned out).

    0
    0
    Atbildēt

    0

    kadrija > Janis 14.03.2013. 16.40

    @j_zalitis. “universities have to stop selling facts and start selling skills” – Institutes and Colleges provide skills; Universities dont and should not do that.

    0
    0
    Atbildēt

    0

matissk 13.03.2013. 16.07

BBC article http://www.bbc.co.uk/news/business-21733474 informs that „Norway’s fund invests the money from its huge oil industry in the nation’s future.
The sovereign wealth fund is now 40% bigger than the value of the entire Norwegian economy. If it was invested inside the nation, this would cause distortions like massive inflation.”
I wonder how this statement about inflation may go along with Latvia’s hunger for investment.

0
0
Atbildēt

0

andrejs_murnieks 13.03.2013. 11.21

Bet kāpēc gan būtu cilvēkam jāstrādā, ja to var nedarīt un dzīvot no pabalstiem? Esam taču pieradināti pie pieticīgas dzīvītes. Un vai strādājošais, ar savu niecīgo aldziņu, šeit dzīvo daudz labāk? Tad kāpēc ir jāstrādā, ja to var nedarīt, dzīvojot no “točkas krutkas”, Krievijas “Prīmas” un tērpjoties lietotā apģērbā? Bet paēst var dabūt zupas virtuvē. Toties citādi cilvēks izbauda maksimālu brīvību pēc savas sapratnes.

+2
-4
Atbildēt

1

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam