Pašvaldību pārvaldības reformas nedrīkst vilcināt
24Saistītie raksti
Viedoklis /
14. novembris
Publiskā sektora izdevumi jāsamazina, nevis jātērē 20 000 par vietas izveidi pirmsskolā
Tēma /
13. novembris
Viss neriņķo ap Rīgu
Viedoklis /
1. novembris
Skolotājiem ir jāstrādā ar bērniem, nevis valsts vietā jārisina mācību līdzekļu pieejamība
Viedoklis /
24. oktobris
Vai robots sašķiros to, ko cilvēks nešķiro?
Viedoklis /
15. oktobris
2025.gads var kļūt par izrāviena gadu valsts pārvaldes un uzņēmumu digitalizācijā
Komentāri (24)
anrijs 24.08.2012. 18.14
Pilnīgi pievienojos, jo šobrīd nemaz nerunājot par tirgu, atbalsts par amatu …. jau labu laiku ir tendence, ka pašvaldības ievēl pašvaldībā strādājošie + pensionāri …
… ar visu no tā izrietošo… tirgošanās, savējie amatos, pašv. darbinieku vēlme saglabāt stabilitāti – amatu …. attiecīgi pašvaldības stagnē !
Par deputātiem nedrīkstētu ievēlēt pašvaldībā strādājošos (arī ne skolotājus vai skolu direktorus), bet ja tāds vēlētos startēt vēlēšanās – amats jāatstāj, bez tiesībām tajā atgriezties (ievēlēšanas gadījumā).
Papildus tam, Deputāta kandidāts nedrīkstētu (vismaz 1/2 gadu) strādāt mēdijos, t.i. ne kā īpašnieks, ne redaktors, ne žurnālists!
Papildus tam, domāju, būtu vēlams arī ierobežot pirmās pakāpes radiniekus, vai vismaz pakļaut tos amatpersonu deklarācijai …
0
Gvenda Stangvila 29.07.2012. 13.04
Kā “neatkarīgais deputāts” varu tikai piekrist Čigānes viedoklim. Tā kā deputāta darbu veicu no darba brīvajā laikā, tad es nespēju pilnvērtīgi iedziļināties visos jautājumos. Šobrīd lielais deputātu skaits kompensē vismaz to, ka kāds pār katru jautājumu kaut ko zina. Ja samazinās skaitu, bet atalgojumu saglabās šo pašu – tad būs.. nu kā lai saka – slikti būs. Jau tagad lielā mērā ir tā, kā domes speciālisti pasaka – mums atliek vienkārši ticēt, ka viņi mūs nemāna. Es risinājumu redzu – turpināt pašvaldību teritoriālo reformu un apvienot mazos novadus, lai būtu iespējams uzturēt profesionālus deputātus.
0
ekmanis 24.07.2012. 10.23
Mana “no reģioniem tālu stāvošā rīdzinieka galva” tomēr nesaprot kāpēc valstī ar 2 milj. iedzīvotājiem 1 miljona administrēšanu paveic 1 pašvaldība, proti, RD, bet otra miljona administrēšanai vajadzīgs vairāk kā 100 pašvaldības?
1
anrijs > ekmanis 24.08.2012. 18.19
1 – iedzīvotāju blīvums.
2 – pašvaldībā strādājošo skaits RD (ieskaitot iestādes un uzņēmumus), domāju, Rīgā būs lielāks kā pārējā Latvijā (šo gan derētu pārbaudīt/saskaitīt).
0
Egitazz 23.07.2012. 10.54
Pašvaldības deputāta darba pienākumi ir pārāk svarīgi, lai tos veiktu “no darba brīvajā laikā”, par pašvaldības deputāta pienākumu veikšanu jāsaņem vismaz minimālā alga, tad arī varēs prasīt profesionālu darbu.
====
bet vai šeit nav pretruna? nu kurš gribēs tikai par minimālo strādāt? atkal meklēs ko papildus un nebūs nekādas profesionalizācijai. Tad jau jāmaksā normāla alga, pat nedaudz lielāka par vidējo un vispār jāaizliedz jebkādus citus darbus..
Bet pārmetumi par to, ka kopj savu piemājas saimniecību, nav skaidri-tieši otrādi-lai tā arī kopj, nevis izmanto deputāta krēslu ka vienkārši pakāpienu karjerā
0
mārtiņš meiers_ 21.07.2012. 17.58
Mani gan ieinteresēja šis citāts:
Latvijas kopējā turība kopš 2000. gada dubultojusies, tiesa, tas nelaimīgā kārtā nav noticis līdzvērtīgi visā valstī.
___________
Un Vienotība IR viena no tām partijām, kas ar visām četrām turas pretī progresīvajam ienākumu nodoklim…
0
www.vecamate.lv 21.07.2012. 03.05
Varbūt, jāpapēta, kā citviet pasaulē mērs var būt kaķis vai suņuks, un pašvaldība vienalga rullē. :) Laikam taču ir kāda opciju sistēma, kas šo nodrošina..Varbūt, lielāka pilsoņu dalība, teikšana? Vai cita veida vertikāla kontrole? Ir jau tikai divi ceļi.. Katrā ziņā, doma par deputātu atbildību vēlmes līmenī būs auzās pa taisno.. Ar šodienas tieslietu “ieročiem”, tempu, – neiespējami principā. Ar šo tad arī varētu sākt. Darbs parlamentam. Pagaidām, nabadzības laikā… pašvaldības, īpaši mazās,atgādina darba iekārtošanas birojus vai bodes atvēršanu pagalmā.. visi skrien, un savā starpā pēc deguniem sadala labumus.. kā jau pašu cilvēki.Varbūt atalgojumos kādu korelāciju derētu, atkarībā no miesta panākumiem.. nezinu..Bet nu ,aizpakšķa pagastā 13 deputāti, kā Čikāgā..tas ir ko vērts :)
1
Signija Aizpuriete > www.vecamate.lv 21.07.2012. 12.04
———-Karamba: ‘(..) Ir jau tikai divi ceļi ‘
==============================================================================
Pa vienu ejam jau kopš 1991.g.21.augusta…..
http://www.youtube.com/watch?v=sQIYInKQsdo&list=PLE4A80CD8D57F4D95&index=1&feature=plpp_video
0
Juris Dzelme 21.07.2012. 02.26
vēl ļoti vajadzīgs būtu, lai amati pašvaldību iestādēs tiktu iegūti brīvos konkursos, izvēloties profesionālākos ,un ar labu reputāciju, kantorniekus !!! skolu direktorus nedrīkstētu par deputātiem ! ja deputāti strādātu labāk, tad nevajadzētu tik lielus kantorus, un arī pašiem mazāk atliktu laika žulicībām…
0
māsa 20.07.2012. 21.18
“Nedrīkst vilcināt”, bet neapdomīgi sastegt ne tik! 20 gados pašvaldību darbs, kā visi pārējie, kuros iesaistīta valsts vara, praktiski ir sagrauts. To taču atzīst arī Sprūdžs. Lai atjaunotu institūciju darbu, nepietiks ar vienu reformu, būs nepieciešama noteiktā virzienā vērsta reformu virkne. Bet te, rakstā ar vienu spalvas vēzienu jaunu pasauli uzcelsim. Kā Majakovskis! Muļķības, tā nenotiek, pārāk jau viss salaists dēlī.
Lai labāka risinājuma vietā neizrādītos vēl sliktāk, kā visās iepriekšējās reformās un iepriekšējos gados, kas liedz domātās reformas aprobēt vienā pašvaldībā? Izanalizēt + un -, pieņemties gudrībā un labāko ieviest valstī. Bet nē, galvenais – nekavējoši. Briest valsts varas kārtējais debīlisma precedents?
1
Signija Aizpuriete > māsa 20.07.2012. 22.09
——-
Reformām ir jānotiek trīs virzienos – ierobežojumi deputātiem ieņemt amatus izpildvarā, deputātu skaita samazināšana, pašvaldības deputātu darba profesionalizācija.
==============================================================================
Trīs vai 33 virzienos – par to lai speciālisti spriež. Mani personīgi neinteresē tehniskie parametri, mani interesē ieguvumi, tie labumi, ko saņems ierindas pilsonīši reformācijas gaitā un/vai noslēgumā kaut kādā netālajā 2030.gadā (?). Spriežot pēc Pietiek.com informācijas, tad Vienotības biedri Ķekavas pašvaldībā bez garām runām jau sākuši reformāciju savas partijas līdera – veiksminieka Valda stilā. Briest kārtējais – novada mēroga ”veiksmes stāsts”:
‘ Ķekavas pašvaldība bez konkursa nodod izdevīgu pasūtījumu „pietuvinātam” juristam ‘
http://www.pietiek.com/raksti/kekavas_pasvaldiba_bez_konkursa_nodod_izdevigu_pasutijumu_pietuvinatam_juristam
0
indzax24 20.07.2012. 17.59
kaut ko tie deputāti tomēr dara, izrādās
0
janis_ozols 20.07.2012. 17.57
Čigāne rullē ;)
0
Mārtiņš Ozoliņš 20.07.2012. 15.59
Ļoti labs raksts. Acīmredzami pārspēj Sprūdža vāvuļošanu.
1
Signija Aizpuriete > Mārtiņš Ozoliņš 20.07.2012. 17.44
——-
Pašvaldību pārvaldības reformas nedrīkst vilcināt.
==============================================================================
Nekādā gadījumā – un nekāda tur ‘7eiz nomēri…’, pietiks ar 1u reizi. Galu galā ‘reformēt – tas nav attīstīt’.
– Beidzot piepildīsies 2009.gadā apšaubītais?
Jānis Bērziņš, Stradiņa universitātes Politikas zinātnes katedras pasniedzējs:
‘ (..)Tā kā Latviju pārvalda kleptoparazīti, kas ir sagrābuši valsti, taču joprojām nav sapratuši — ja parazīts nogalina savu upuri, tad arī paši ir pakļauti nāvei, nepieciešamās reformas visu laiku tiek atliktas. Iespējams, ka paši kleptoparazīti nesaskata tajās savu personīgo ieguvumu. Ir svarīgi saprast, ka politiķi un ierēdņi ir atbildīgi par to, kas notiek valstī. Latvijas problēmas ir arī pēdējos gados izmantotās aplamās neoliberālās politikas sekas.’
http://www.diena.lv/sabiedriba/politika/devalvacija-un-maldu-celi-685089
0
janazakovica 20.07.2012. 14.44
kada abiem sejaa rupe par tautu un cilvekiem..
0
guncho 20.07.2012. 13.13
Pēc raksta izlasīšanas, zinot reālo situāciju, ir vairāki “bet”, tomēr virziens, kuru izklāsta L.Čigāne, ir pareizs.
Es piedāvātajā variantā vēl mīnusotu deputātu skaitu. Pareizi tiek rakstīts, ka svarīga ir kvalitāte. Bet kvalitāte nebūs panākama, ja deputātu atalgojums būs mazs + deputāti būs aizņemti savā pamatdarbā (pieļauju, ir ļoti daudz deputātu, kuri nepilda savas funkcijas, vienīgā viņu dabība ir rokas pacelšana par/pret/atturas atbilstoši “bosa” norādījumam).
Tāpēc mans piedāvājums tomēr būtu vēl būtiskāk samazināt deputātu skaitu, nopietni apsvērt domu aizliegt deputātiem strādāt citā amatā (ir spējīgi deputāti, kuri, esot aizņemti savā pamatdarbā, nevar veltīt pietiekami daudz laika deputāta pienākumiem) un nodrošināt atbilstošu atalgojumu.
Plusi – deputāts varētu iedziļināties katrā jautājumā, domes sēdes nepieciešmaības gadījumā varētu rīkot biežāk, tādējādi nodrošinot kvalitatīvu un laicīgu domes lēmumu pieņemšanu, tiktu paaugstināta deputātu atbildība utt. Citādi šobrīd daudziem deputāta amats ir nekas vairāk kā prestižs, iepsēja kaut ko “izkruķīt” un hobijs “no darba brīvajā laikā”.
0
sausins 20.07.2012. 11.39
Piekrītotu, ka pastāv problēmas gan ar interešu konfliktu, gan profesionalitāti !
Taču ja vēlamies kaut ko mainīt vajag piedomāt arī par formu un veidiem kā šīs reformas gan iniciēt, gan panākt atbalstu !
Ja šīs reformas iniciē viens politiskais spēks, tad pārējie loģiski sāk rēķināt un skatīties vai tas viņiem ir izdevīgi un ja nē tad uz atbalstu velti cerēt, gluži otrādi tiks iedarbināti visas iespējamās sviras lai šo piedāvājumu diskreditētu !
Vienīgais veids kā mazināt iepriekšminētos riskus ir izslēgt pašus ieinteresētos no lēmumu pieņemšanas vai vismaz būtiski mazinot to ietekmi un to var izdarīt nododot jautājumu gan par deputātu skaitu nodarbinātības aizliegumiem un atalgojumu izlemšanai tautas nobalsošanā – organizējot pašvaldību referendumus !
0
janazakovica 20.07.2012. 10.32
ja sprudzs un vina preses zvers rozenvalds izpilda slesers paveles..par kadam reformam var iet runa..
0
Una Grinberga 20.07.2012. 10.13
Lielos vilcienos pievienojos argumentiem par esošo situācija, tomēr nepiekrītu visiem piedāvātajiem risinājumiem:
1) piedāvātais deputātu skaits samazina atšķirības, bet nepietiekami! Deputātu skaitam ir jābūt atkarīgam no iedzīvotāju skaita, bet ar fiksētu minimālo un maksimālo skaitu piem. min. 5 deputātiem un maks. 31 deputātam.
2) ir jānodrošina konkurētspējīgas algas, bet tajā pašā laikā ir jāpalielina atbildības par lēmumiem.
3) reforma ir piemirsusi iekļaut arī pašvaldību caurskatāmības un kontroles mehānismus – iedzīvotāji nezina, ko pašvaldības dara; bet citas centrālā aparāta iestādes nespēj neko darīt, ja pašvaldībās notiek neētiska vai daļēji likumīga rīcība.
1
varbūt ka tā > Una Grinberga 24.07.2012. 00.09
Te ir tā Vienotības perdelu piepirsts gaiss, ka nav vērts iepūst ojektīvu gaisa plūsmu
0