Pēc smagas slimības 17.aprīlī mūžībā aizgājis fotomākslinieks, Triju Zvaigžņu ordeņa kavalieris Jānis Gleizds, EFIAP,fotokluba „Rīga” ilggadējs dalībnieks, ziņo fotokluba pārstāvji.
Ievērojamais mākslinieks dzimis 1924. gada 7.maijā Rēzeknes aprinķa Ilzeskalna pagasta Vecgailumos. Ar fotogrāfiju nodarbojas kopš 1951.gada. 1952. gadā beidzis kombināta "Māksla" fotokursus. No1952. līdz 1994. gadam strādājis Latvijas Traumatoloģijas un Ortopēdijas zinātniskās pētniecības institūtā kā fotogrāfs mākslinieks.
1962. gadā, nodibinoties fotoklubam „Rīga", Jānis Gleizds kļuva par tā biedru. Jānim Gleizdam pieškirti AFIAP (1979) un EFIAP (1988) tituli. Izstādēs piedalās kopš 1962.gada, dažus gadus vēlāk sāka piedalīties arī starptautiskajās izstādēs. Pirmā nozīmīgā personālizstāde notika 1977. gadā Rīgā.
Pārsvarā Jānis Gleizds strādāja melnbaltajā fotogrāfijā, meistarīgi izmantojot sarežģīto izohēlijas tehniku. Iespējams, visplašāk zināmas Jāņa Gleizda sieviešu aktu fotogrāfijas, tomēr viņš darbojies arī citos žanros – ainavā, klusajā dabā, portertu fotogrāfijā.
Neraugoties uz to, ka pēdējos gadus J.Gleizds bija ļoti slims, viņa fotogrāfiju kolekcijas tika eksponētas Lietuvā, Rumānijā un Ukrainā. Pēdējā izstāde "Jāņa Gleizda atgriešanās mājās" 2009.gada rudenī bija kā atvadu sveiciens Lendžu pagastā.
24 gadu vecumā nākamo fotogrāfu bija piemeklējusi liela nelaime – pēc smagiem apsaldējumiem viņam tika amputētas abas rokas. Mākslinieka dzīve un radošais mūžs visā tā garumā bija gribasspēka un dzīvesspara apliecinājums.
“Kur slēpjas Jāņa Gleizda lielums un viņa būtība? Manuprāt, stiprajos latgaliešu gēnos un mierā, kas valdīja Vecgailumu sētā un dabā, un arī kapsētā. Jā, Žogotu vecā kapsēta atrodas uz Gleizdu zemes un tajā atdusas vairākas Gleizdu paaudzes. Tā ir skaista ar savu mieru un sakoptību. Mēs visi reizēm esam it kā ar aizlauztiem spārniem, tāpat kā tā lapegle ar nolauzto galotni Vecgailumu pagalmā, kurā kādreiz ik pavasari ligzdoja stārķi. Jāņa Gleizda stārķi fotolapās ligzdo daudzos mājokļos plašajā pasaulē, arī manā,” rakstīja Jāņa Gleizda kolēģis un fotogrāfijas vēsturnieks Pēteris Korsaks.
Komentāri (24)