Izdevniecība “Neputns” izdevusi arī grāmata “Latviešu etnogrāfiskā izstāde 1896”
Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā (LNVM) otrdien, 25. oktobrī atklās 1896.gada latviešu etnogrāfiskajai izstādei veltītu grāmatu un izstādi, raksta aģentūra LETA. Izstāde “Versija – latvieši: 1896.gada latviešu etnogrāfiskā izstāde” būs apskatāma LNVM izstāžu zālē līdz 2017.gada 17.septembrim. Lai pieminētu šo Latvijas kultūras vēstures notikumu, LNVM izveidojis izstādi par izstādi. Izstādes mērķis ir iepazīstināt un atgādināt par latviešu etnogrāfiskās izstādes neparasto vērienu un tās galvenajiem satura akcentiem, kas atstājuši nozīmīgus nospiedumus Latvijas kultūras vēsturē.
Daudzas no 1896.gada izstādē atspoguļotajām vērtībām – tradicionālās kultūras mantojums, latviešu mākslas, mūzikas un literatūras sasniegumi 19.gadsimtā, dziesmu svētku tradīcija un citas – atspoguļo Latvijas sabiedrībai joprojām nozīmīgas vērtības, kurām 20. un 21.gadsimtā klāt nākušas arī citas. Jaunās izstādes veidotāji arī uzdod jautājumu, kāda būtu mūsdienu versija par latvieti un cik lielā mērā tā atbilstu 1896.gadā radītajai versijai.
Līdzās bagātīgam priekšmetu klāstam un mūsdienīgam interaktīvajam saturam būs aplūkojams arī 1896.gada izstādes makets. To, tāpat kā etnogrāfisko priekšmetu atdarinājumus, kurus varēs lietot jaunākā muzeja apmeklētāju paaudze, veidojuši Rīgas Mākslas un mediju tehnikuma audzēkņi savu pasniedzēju vadībā.
Latviešu etnogrāfiskā izstāde norisinājās pirms 120 gadiem Rīgā un bija viens no vērienīgākajiem latviešu sarīkotajiem kultūras pasākumiem 19.gadsimtā ar nepārprotamu pieteikumu atrasties līdzās citām nācijām vēstures un valodas vērtības, nacionālās kultūras sasniegumu, saimniecisko centienu ziņā. Izstāde spilgti apliecināja pieaugošo nacionālo pašapziņu, rādīja kultūras mantojuma savdabību, latviešu versiju par vēsturi un sasniegumus dažādās laikmetīgās kultūras jomās.
Vietā starp tagadējo Kronvalda bulvāri un pilsētas kanālu, no K.Valdemāra līdz Miķeļa ielai, apmēram divus hektārus lielā laukumā tika uzbūvēti deviņi pagaidu paviljoni un seno ēku rekonstrukcijas, izveidoti apstādījumi, ierīkoti mauriņi, uzstādīts elektriskais apgaismojums. Izstāde atspoguļoja plašu latviešu kultūrvēsturiskās dzīves panorāmu – 18 nodaļās bija izstādīti vairāk nekā 8000 eksponātu no dažādām Latvijas vietām – tie kā dāvinājumi bija atsūtīti uz Rīgu. Apmeklētāji varēja aplūkot un iepazīt latviešu apdzīvoto apgabalu etnogrāfiskās un vēsturiskās kartes, statistikas un antropoloģiskās ziņas par latviešiem, latviešu tradicionālo apģērbu un rotas lietas, liecības par latviešu valodu, izglītību, literatūru, mūziku, teātri un mākslu, priekšmetus, kas raksturoja latviešu saimniecisko darbību – lauksaimniecību, zvejniecību, biškopību, mājrūpniecību un kuģniecību.
Otrdien, 25. oktobrī tiks atvērta grāmata “Latviešu etnogrāfiskā izstāde 1896”, kas tapusi sadarbībā ar apgādu “Neputns”.
Vairāk informācijas muzeja mājas lapā
Komentāri (24)