Džonsons kā Lielbritānijas ārlietu ministrs Eiropas presē izpelnās izsmieklu • IR.lv

Džonsons kā Lielbritānijas ārlietu ministrs Eiropas presē izpelnās izsmieklu

16
Boriss Džonsons. Foto: Reuters/LETA

Džonsons nākamajā nedēļā ieradīsies uz sarunām Briselē

Bijušais Londonas mērs Boriss Džonsons, kurš pirms referenduma par Lielbritānijas dalību Eiropas Savienībā (ES) aicināja balsot par izstāšanos no bloka, pēc tam, kad kļuva par Lielbritānijas ārlietu ministru, kritizēts un izsmiets Eiropas presē un politiķu vidū, ziņo LETA/AFP.

Francijas ārlietu ministrs Žans Marks Ero uzsvēra, ka Džonsons ir “daudz melojis”, norādot, ka šī konservatīvo politiķa kļūšana par ārlietu ministru “parāda britu politisko krīzi”. Ero gan piebilda, ka neuztraucas par strādāšanu kopā ar Džonsonu, tomēr uzsvēra, ka sarunu partnerim ir jābūt paredzamam un uzticamam.

Lielbritānijas jaunās valdības sastāvu kritizējis arī Eiropas Parlamenta (EP) prezidents Martins Šulcs. Viņš sacīja, ka jaunās premjerministres Terēzas Mejas vadītais kabinets, tāpat kā ekspremjera Deivida Kamerona valdība, balstās uz iekšējo domstarpību risināšanu valdošajā Konservatīvajā partijā, nevis aizstāv nacionālās intereses.

“Apvienotajai Karalistei ir jāpārrauj šis bīstami aplamais cikls, kam ir tieša ietekme uz pārējo Eiropu,” paziņoja Šulcs.

Eiropā pastāv plaši izplatīts naidīgums pret Džonsonu, kurš pirms referenduma ES mērķus salīdzināja ar nacistiskās Vācijas vadoņa Ādolfa Hitlera mērķiem.

Pēc referenduma, kurā briti nobalsoja par izstāšanos no bloka, Eiropas Komisijas (EK) prezidents Žans Klods Junkers nosauca Džonsonu un citus izstāšanās atbalstītājus par “skumjajiem” “Brexit” varoņiem.

Vācijas ārlietu ministrs Franks Valters Šteinmeiers trešdien, neilgi pirms paziņojuma par Džonsona kļūšanu par ārlietu ministru, pauda sašutumu par Lielbritānijas “bezatbildīgajiem politiķiem, kuri vispirms ievilināja valsti “Brexit”, tad (..) devās prom, atsakoties uzņemties atbildību, un devās spēlēt kriketu”.

Vācijas sociāldemokrātu (SPD) priekšsēdētāja vietnieks Ralfs Štegners norādījis, ka Džonsons neizceļas ar diplomātiskajām prasmēm.

Daudzas valdības atbilstoši protokolam apsveica Džonsona stāšanos amatā. Viņš nākamajā nedēļā ieradīsies uz sarunām Briselē.

ASV Valsts departamenta pārstāvis norādīja, ka Vašingtonas un Londonas attiecības sniedzas tālāk par personībām. Latvijas, Igaunijas un Norvēģijas ārlietu ministri jau pauduši cerību runāt ar Džonsonu.

Krievijas prezidenta Vladimira Putina preses sekretārs Dmitrijs Peskovs pauda cerību, ka “pašreizējās situācijas smagums, protams, noteikti kaut kādā ziņā izraisīs citādāku, diplomātiskāku retoriku”.

Daudzi mediji tomēr Džonsona kļūšanu par Lielbritānijas ārlietu ministru sauca par politiskā absurda teātri. Vācijas biznesa laikraksts “Handelsblatt” nosauca Džonsonu par “politisku ākstu”, bet avīze “Sueddeutsche Zeitung” viņa nonākšanu augstajā amatā raksturoja kā “britu humora” paraugu. Savukārt Francijas žurnāla “L’Obs” virsraksts vēstīja “Kļūdu karalis”.

Vācijas laikraksts “Die Welt” norādīja, ka daudzi ziņu par “nediplomātiskā, neparedzamā un nelojālā” Džonsona kļūšanu par ārlietu ministru uztvēruši kā joku. Laikraksts tomēr uzsvēra, ka uz Džonsonu tagad ir liels spiediens un viņam vajadzēs sevi pierādīt.

“Tie, kuri domāja, ka nav pārspējama nekaunība, ar kādu britu politiskā šķira spēlē savas varas spēles, vakar pārliecinājās par šī uzskata maldīgumu,” rakstīja Vācijas žurnāls “Der Spiegel”.

“”Brexit” karalis Boriss Džonsons, kas pēc balsojuma sākumā iebāza galvu smiltīs, tagad tiek atalgots ar ārlietu ministra amatu,” paziņoja “Der Spiegel”.

“Beidzot vairs nevar būt nekādu šaubu, ka britu politika neuztraucas par valsts labklājību, bet kaulējas par amatiem, personīgajām ambīcijām un varas spēlēm,” uzsvēra žurnāls, piebilstot, ka pats Džonsons par šādu notikumu pavērsienu bijis pārsteigts. “Der Spiegel” arī atzīmēja, ka Meja viņu iecēlusi amatā, lai vienotu partiju un parādītu vēlētājiem, ka viņa pret referenduma rezultātiem izturas nopietni.

Francijas laikraksts “Liberation” norādīja, ka Džonsons nekad nav ieņēmis ministra amatu un patētiski esot izstājies no cīņas par konservatīvo līdera amatu, piebilstot, ka īstās sarunas par “Brexit” vadīs īpaši izveidota ministrija un valdība.

Jau vēstīts, ka līdzšinējā iekšlietu ministre Meja trešdien kļuva par Lielbritānijas premjerministri, bet Džonsons negaidīti tika iecelts par ārlietu ministru.

Iepriekš Džonsons tika uzskatīts par ticamāko līdzšinējā premjera Deivida Kamerona pēcteci, bet 30.jūnijā viņš negaidīti paziņoja, ka nekandidēs uz Konservatīvās partijas līdera un attiecīgi arī premjerministra amatu.

 

Komentāri (16)

Jānis Mednis 15.07.2016. 10.51

Vēl nesen daudzi teica, ka ES mainīšoties – ieklausīšoties vienkāršajos cilvēciņos, samazināsot birokrātiju, vairak vērības nacionālajām valstīm, uzlabošot komunikāciju, skaidrošot cik tā ES laba un skaista…

Čiks vien. Nu ieņirgsim atkal no augstajiem plauktiem par tiem britu stulbeņiem un ākstiem.

Jā, pārfrāzējot Jēzu var teikt – “Drīzāk kamielis izlīdīs caur adatas aci nekā ES mainīsies.”

Un, kas nespēj mainīties tas ies zudībā.

+9
-5
Atbildēt

0

J.Biotops 14.07.2016. 17.22

Izskatās, ka britu konservatīvie degradējas tāpat, kā ASV republikāņi. Tās valstis savas ķezas pārdzīvos, bet mums tādi, mīksti sakot – dīvaini sabiedrotie var izrādīties pat bīstami.

+10
-7
Atbildēt

3

    andrejs > J.Biotops 15.07.2016. 08.03

    mjā… vienam otram draugu paliek arvien mazāk…

    +1
    -5
    Atbildēt

    0

    lno > J.Biotops 15.07.2016. 11.02

    J.Biotops. Es neesmu tik gudrs, lai prognozētu Eiropas nākotni. Manuprāt nemainot ES komisijas attieksmi pret dalībvalstu interesēm, savienība būs bedrē ar visu dziesmu grāmatu. Izsmiet var jebkuru, pirmām kārtām Junkeru u.c. ES vadoņus, tādēļ pagaidīšu, kurš smiesies pēdējais:)

    +5
    -5
    Atbildēt

    0

    J.Biotops > J.Biotops 15.07.2016. 12.10

    Ino – Precīzi prognozēt nākotni vēl nevienam nav izdevies, bet tas nekavē apdomāt paredzamos draudus. Vai tik Junkers un Džonsons nav viena procesa sastāvdaļas, kaut izskatās tik atšķirīgi?

    Ja starpkaru laikā kāds teiktu, ka, piemēram, ne mazāk atšķirīgie Klemanso un Ratenau, katrs saviem spēkiem virza Eiropu vienā virzienā – uz jaunu karu – viņu norietu kā traku. (Uzvārdu pāri iespējami dažādi)

    +1
    -1
    Atbildēt

    0

not mii 15.07.2016. 10.46

interesanti tie irlv.lv nedraugi – Snovdens, Asanžs, Trumps, tagad Boriss. Vēl jāsagaida kāda ironiska piezīme par latviešu valsts prezidentūras iztērētajiem 60? milj e un sauso atlikumu – Straujumas 5000 e pensiju?

+5
-3
Atbildēt

1

    serioussam909 > not mii 15.07.2016. 11.57

    Snovdens – cilvēku kas no ASV nozog čupu ar classified materiāliem un pēc tam ar tiem aizlaižas uz Krieviju es nesauktu par draudzīgu Latvijai.

    +6
    0
    Atbildēt

    0

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu