"Rīgas Biržā" atklās 18.gadsimta itāļu arhitekta Piranēzi darbu izstādi • IR.lv

“Rīgas Biržā” atklās 18.gadsimta itāļu arhitekta Piranēzi darbu izstādi

22
Džovanni Batistas Piranēzi attēlotais Kolizejs. Publicitātes foto

Piranēzi iemūžinājis antīkās Romas arhitektūru un rekonstruējis no drupām vai celtņu fragmentiem daļēji vai pilnīgi zudušus arhitektūras objektus

Piektdien, 28.jūnijā plkst.17 mākslas muzejā “Rīgas Birža” tiks atklāta 18.gadsimta itāļu arhitekta, izcilā graviera, zīmētāja, arhitektūras teorētiķa un arheologa Džovanni Batistas Piranēzi darbu izstāde “Piranēzi. Romas antikvitātes”. 

Izstāde “Rīgas Biržā” būs skatāma Lielajā izstāžu zālē ar ekspozīcijas turpinājumu Boses zālē. Šī izstāde prezentē apjomīgāko, saturiski interesantāko Piranēzi kolekcijas daļu, kas veltīta Romai – pilsētai, kas joprojām valdzina, aizrauj un iedvesmo. 

Piranēzi (1720-1778) ieņēma īpašu vietu 18.gadsimta Eiropas kultūrā. Viņš piederēja pie vadošajiem sava laikmeta mākslinieciskās kultūras veidotājiem. Viņa radošais mantojums, vijoties cauri gadsimtiem, ir palicis nozīmīgs un vērtīgs arī mūsdienās. Talantīgā itāļu arhitektūras un mākslas speciālista idejas, darbi un teorētiskie apcerējumi ir neizsmeļams iedvesmas avots māksliniekiem, arhitektiem, rakstniekiem, dzejniekiem, vēsturniekiem un daudziem citiem. 

Pats nozīmīgākais Piranēzi radošajā darbībā saistāms ar veikumu grafikā. Savos darbos viņš iemūžinājis antīkās Romas arhitektūru un rekonstruējis no drupām vai celtņu fragmentiem daļēji vai pilnīgi zudušus arhitektūras objektus. Mākslinieka oforti ir kalpojuši par paraugu daudzu grafiķu radošajiem centieniem. To vienprātīgi atzinuši gan viņa laikabiedri, gan pēcteči, līdz pat mūsdienu mākslas speciālistiem. Jau agrā jaunībā Piranēzi ir interesējusi Romas arheoloģija. Viņš pētījis Romas senatni, piedalījies arheoloģiskajos izrakumos, bijis patriots un liels entuziasts jautājumā par romiešu un grieķu kultūras savstarpējām ietekmēm, cenšoties Romas kultūrai un mākslai piešķirt prioritāru nozīmi. Piranēzi interese par antīko kultūru, profesionālās zināšanas un augstā meistarība deva iespēju radīt grafikas darbus, kas jau mākslinieka dzīves laikā atnesa spožus panākumus un pelnītu slavu. 

Rīgā, Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā, glabājas brīnišķīga, mākslinieciskā ziņā augstvērtīga un saturiski bagāta slavenā itāļu meistara ofortu kolekcija. Tā skaitliski aptver vairāk nekā 500 grafikas darbu, kas apkopoti gan albumos ar teorētiskiem aprakstiem, gan skatāmi kā stājgrafikas lapas. Izstāde “Rīgas Biržā” apmeklētājiem būs atvērta no 29.jūnija līdz 11.augustam.

Vairāk informācijas www.lnmm.lv

Komentāri (22)

Lai pievienotu komentāru, vai ienāc ar:

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu