Finanšu un kapitāla tirgus komisija sāk apjomīgu brokeru pārbaudi
Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) sākusi apjomīgu apdrošināšanas brokeru pārbaudi, jo pastāv aizdomas par neatļautu naudas piesavināšanos, proti, prēmijas, kas jāiemaksā apdrošinātājiem, iespējams, izmantotas citiem mērķiem, piemēram, ieguldītas nekustamajā īpašumā, ceturtdien raksta laikraksts "Dienas Bizness" (DB).
Finanšu uzraugs visām vairāk nekā 100 apdrošināšanas brokeru kompānijām nosūtījis aicinājumu atsūtīt apdrošināšanas un pārapdrošināšanas kontu apgrozījumu 2010.gadā, kuros tiek turētas prēmijas un citi maksājumi, kas saņemti saskaņā ar noslēgtajiem apdrošināšanas līgumiem.
Apdrošināšanas brokeru sabiedrībām jābūt vismaz diviem kontiem, no kuriem viens ir kompānijas konts ikdienas saimnieciskās darbības vajadzībām un otrs – speciālais konts, caur kuru vienīgā naudas plūsma saistīta ar klienta iemaksātajām apdrošināšanas prēmijām, to pārskaitīšanu apdrošinātājam un komisijas naudas saņemšanu. Kā skaidro DB, ja no šī konta nopirkts kaut vai zīmulis, vai nauda izmantota, piemēram, kā līdzfinansējums nekustamā īpašuma iegādei, tas ir smags pārkāpumus, jo tādā veidā brokeris ir faktiski piesavinājies svešu naudu.
Brokeriem maksāšanas problēmas saasinājās 2008., 2009. un turpinājās 2010.gadā, bet, iespējams, daža laba brokera speciālā konta naudas plūsma tikusi ''sabojāta'' jau iepriekš. Ja likums tiktu ievērots, tad nebūtu problēmu norēķināties ar apdrošinātājiem, secina finanšu uzraugi. Par apdrošināšanas brokeru parādiem runāts Latvijas Apdrošinātāju asociācijā (LAA), un tā šo ziņu aiznesusi līdz FKTK, min DB. LAA vadītājs Juris Dumpis atzina, ka apdrošināšanas brokeru parādi ir problēma.
Kompānijas "Gjensidige Baltic" brokeru nodaļas vadītāja Sanita Glovecka atklāj, ka jau ierosināta krimināllieta par iespējamu naudas piesavināšanos dažās brokeru kompānijās.
Aptaujājot brokerus, DB secina, FKTK šādu pārbaudi rīko pirmo reizi – iepriekš vairāk par parakstīto prēmiju atskaitēm brokeriem nav nācies iesniegt. FKTK biroja vadītāja Anna Dravniece norāda, ka kontu izrakstus FKTK pieprasījusi pēc savas iniciatīvas un tiem apdrošināšanas brokeriem, kam viss kārtībā, nav pamata satraukumam.
Ja FKTK konstatē pārkāpumus, tā var anulēt brokera licenci, uzlikt sodu vai brīdināt. Apdrošināšanas pircējus gan šīs brokeru un apdrošinātāju problēmas neskar, jo polise stājas spēkā, tiklīdz samaksāta nauda, neatkarīgi no tā, vai brokeris norēķinājies ar apdrošinātāju.
Latvijas Apdrošināšanas brokeru asociācijas vadītājs Aigars Krūms pieļāva, ka FKTK kontrolējošās aktivitātes saistītas ar to, ka pagājušā gada laikā dažas brokeru sabiedrības izslēgtas no reģistra sakarā ar nespēju norēķināties. Ik gadu caur apdrošināšanas brokeriem parakstīto prēmiju apjoms pieaug – 2010.gada deviņos mēnešos tie bijuši aptuveni 35-40% no kopējām prēmijām, proti, caur brokeru kontiem kopumā izgājuši ap 60 miljoni latu. No šīs summas apdrošināšanas brokerim pienākas atlīdzība procentuālā izteiksmē – ''treknajos'' gados šī komisija bijusi 20-25%, pašlaik tā sarukusi vidēji līdz 10%, tādējādi brokeri pērn kopumā saņēmuši sešus miljonus latu.
Pašlaik Latvijā darbojas 102 apdrošināšanas brokeri, līdz šim licences anulētas 35 kompānijām.
Komentāri (26)