Kas notika?

Bijušais Krievijas izlūkošanas virsnieks Sergejs Skripaļs, kurš Krievijā 2006. gadā tika notiesāts par spiegošanu britu labā un vēlāk apmainīts pret citiem spiegiem, kā arī viņa meita Jūlija 2018. gada 4. martā bez samaņas tika atrasti uz parka soliņa Lielbritānijas pilsētā Solsberi. Abi kritiskā stāvoklī tika ievietoti slimnīcā.

Kā noskaidroja Lielbritānijas policija, uzbrukumā krievu spiegam izmantota nervus paralizējoša gāze, ar kuru saindējās vēl vismaz 19 cilvēki.

Lielbritānijas policijas eksperti ķimikāliju identificēja kā nervus paralizējošo vielu grupā “Novičok” ietilpstošu vielu, kas izstrādāta PSRS aukstā kara beigās.

12. martā Lielbritānijas premjerministre Terēza Meja uzstājās parlamentā un pavēstīja, ka ārlietu ministrs Boriss Džonsons informējis Krievijas vēstnieku, ka Maskavai “nekavējoties jāsniedz pilnīga un ticama atbilde” Aizliegto ķīmisko ieroču organizācijai par “Novičok” programmu.

Meja sacīja, ka Lielbritānija sagaida atbildi, pirms lemt, kā rīkoties tālāk. “Taču, ja nebūs ticamas atbildes, mēs uzskatīsim, ka šī rīcība ir pielīdzināma nelikumīgai spēka pielietošanai no Krievijas valsts puses pret Apvienoto Karalisti”.

Tikai Krievija varēja īstenot šo uzbrukumu, uzskata viens no “Novičok” izgudrotājiem, patlaban ASV dzīvojošais Krievijas ķīmiķis Vils Mirzajanovs.

Tā kā Krievija šīs vielas formulu nevienam neatklāj, tikai tā varēja izmantot indīgo vielu, britu medijiem paziņoja ķīmiķis.

Lielbritānijas karavīri aizsargtērpos pārvieto Skripaļa automašīnu, lai veiktu tās pārbaudi. Foto: AFP/LETA

Kur radīja "Novičok"?

Nosaukums “Novičok” krievu valodā nozīmē – jauniņais vai jaunpienācējs. Šī jaunā nervus paralizējošā viela ietilpst to nervu paralizējošo vielu grupā, kurus bijušajā Padomju savienībā izstrādāja laikā no 1970. līdz 1980. gadiem.

Šīs vielas ir pazīstamas kā ceturtās paaudzes ķīmiskie ieroči un tika izstrādātas padomju programmas ar kodētu nosaukumu Foliant ietvaros, vēsta BBC.

1999. gadā ASV oficiālie pārstāvji devās uz Uzbekistānu, lai palīdzētu demontēt un padarītu nekaitīgu vienu no lielākajiem bijušās PSRS ķīmisko ieroču izmēģinājumu objektiem.

Kā liecinājuši uz Rietumiem pārbēgušie bijušie Krievijas drošībnieki, PSRS šo Uzbekistānas rūpnīcu izmantoja, lai ražotu un izmēģinātu nelielas “Novičok” partijas.

Cik indīga ir šī viela?

Pēc ekspertu informācijas, viena no šīs ķīmisko vielu grupas, kas pazīstama ar nosaukumu “Novičok-A-230”, ir piecas līdz astoņas reizes toksiskāka par nervu aģentu VX, kuru, pēc ASV izmeklētāju atzinuma, izmantoja Ziemeļkoreja, lai 2017. gadā Malaizijā noslepkavotu Kima Čenuna pusbrāli Kimu Čennamu.

Lielbritānijas profesors Gerijs Stīvens apgalvo, ka “šis ir bīstamāks un sarežģītāks aģents nekā zarīns vai VX, un to ir grūtāk identificēt”.

Tiek ziņots, ka pētnieki izstrādājuši vairākus A-230 variantus, bet Krievijas militāristi kā ķīmisko ieroci apstiprināja vienu no tiem.

Savukārt pie “Novičok” izstrādes savulaik strādājušais krievu ķīmiķis Mirzajanovs apgalvo, ka “pat 10 gramu šīs vielas ir ļoti daudz. Vasarā pietiek ar diviem gramiem, lai nogalinātu 500 cilvēku”.

Kā atpazīt "Novičok"?

“Novičok” eksistē dažādās fizikālās formās. Daži no šīs vielas variantiem ir šķidrumi, citi varētu būt arī cieta substance. Tāpat šī viela var tikt izkaisīta kā ļoti smalks pulveris.

Daži no šiem aģentiem var būt arī “binārie ieroči” – tas ir, nervu aģents tiek uzglabāts kā divi mazāk indīgi ķīmiskie ingredienti jeb sastāvdaļas. Kad tās tiek sajauktas, notiek reakcija un iegūst aktīvu toksiku vielu. Sadalīšana sastāvdaļās atvieglo šīs vielas transportēšanu.

“Viens no iemesliem, kāpēc šos aģentus joprojām izstrādā, ir tas, ka pamata sastāvdaļas nav iekļautas pasaulē aizliegto vielu sarakstā,” saka profesors Stīvens. Tas, pēc viņa teiktā, nozīmē arī, ka ķīmiskās vielas, kuras izmanto indes radīšanā, rada mazāku risku kurjera dzīvībai un veselībai.

Ko cilvēkam nodara "Novičok"?

Ja cilvēks ieelpo “Novičok” vai viela pieskaras cilvēka ādai, tā sāk iedarboties ļoti ātri.
Pirmie simptomi var parādīties pēc 30 sekundēm vai divām minūtēm.
Tomēr pulverveidā indes iedarbība var aizņemt vairāk laika. Sistēmiskie simptomi cilvēkam var neparādīties pat 18 stundas pēc saskares ar vielu.
Tiek uzskatīts, ka “Novičok” preparāti rada līdzīgu iedarbību kā pārējie nervu aģenti. Tas nozīmē, ka tie bloķē nervu un muskuļu darbību, tā pārtraucot daudzas cilvēka ķermeņa funkcijas.
Kādi ir simptomi? “Baltas acis”, jo acu zīlītes sašaurinās; drebuļi un drudzis; siekalošanās; sliktākajā gadījumā – koma un elpošanas ceļu paralīze, kas noved pie nāves.
Taču pirmām kārtām šie aģenti samazina sirdsdarbību un apgrūtina elpošanu, kas noved pie nosmakšanas.
Ja cilvēks ir saindēts ar šo vielu, viņa apģērbs ir jāiznīcina, bet āda ir jānomazgā ar ziepjūdeni. Arī acis ir jāizskalo un cietušajam jādod ieelpot skābeklis.
Krievu zinātnieks Vils Mirzajanovs, kurš 25 gadus strādājis Krievijas Valsts organiskās ķīmijas un tehnoloģiju zinātniskās pētniecības institūtā pie šīs indes radīšanas, britu medijiem stāstīja, ka atlabšana pēc indes nokļūšanas organismā ir tikpat kā neiespējama.

Vai ir zināmi gadījumi, kad viela izmantota iepriekš?

Kā informē Krievijas avīze “Kommersant”, līdz Solsberi gadījumam šī nervus paralizējošā viela tikusi izmantota tikai vienu reizi – 1995. gadā Maskavā tika saindēts baņķieris Ivans Kivelidi un viņa sekretāre Zāra Ismailova. Toreiz par vainīgu indēšanā atzina baņķiera biznesa partneri Vladimiru Hucišvili, kuru 2007. gadā notiesāja un piesprieda deviņus gadus ilgu cietumsodu.

Tomēr izmeklēšanas laikā toreiz indes sastāvs oficiāli netika atklāts. Laikraksts “Kommersant” tolaik rakstīja, ka nāvējošo vielu apsūdzētais iegādājies no Valsts organiskās ķīmijas un tehnoloģiju zinātniskās pētniecības institūta darbinieka, kuru pēc tam sodīja par pilnvaru pārsniegšanu.