ZZS lielākie ieguvēji; Stambulas konvencija atbilst Satversmei; ES neielaiž Baltkrievijas lidmašīnas

Zemākā vēlētāju aktivitāte

Latvijā sestdien iedzīvotāji ievēlēja jaunas domes 40 pašvaldībās. Divās piektdaļās pašvaldību pārliecinoši uzvarējuši esošie vietvaru vadītāji. Vēlēšanās visvairāk novados uzvaru guva ZZS un tās sadarbības partneri – 15 pašvaldībās, bet Latvijas Reģionu apvienība lielāko vēlētāju atbalstu saņēma piecās vietvarās. Partija Latvijas attīstībai uzvarēja četrās vietvarās, bet Jaunā Vienotība un Nacionālā apvienība – katra trijās. Saskaņa guva uzvaru Daugavpilī un Rēzeknē. Savukārt Ventspilī smagos noziegumos notiesātā Aivara Lemberga pārstāvētā partija Latvijai un Ventspilij saglabāja tikai nelielu vairākumu domē. Vēlētāju aktivitāte bija zemākā kopš Latvijas neatkarības atjaunošanas – 34,01%. Pēc novadu reformas Latvijā 119 pašvaldību vietā izveidotas 43. Rēzeknes un Varakļānu novados vēlēšanas notiks 11.septembrī. Rīgā pašvaldības ārkārtas vēlēšanas notika pērn.

Ratifikācija Saeimas rokās

Stambulas konvencijas norma par īpašu pasākumu īstenošanu sieviešu aizsardzībai no vardarbības atbilst Satversmei, piektdien secināja Satversmes tiesa. Tiesa konstatēja, ka dzimtē balstīta vardarbība Latvijā aizvien pastāv un visbiežāk skar tieši sievietes, tāpēc Stambulas konvencijā pieļautajai atšķirīgajai attieksmei ir objektīvs un saprātīgs pamats. Spriedums neuzliek par pienākumu Saeimai ratificēt Stambulas konvenciju, tā ir likumdevēja izšķiršanās.

Aizdomas par vardarbību pret žurnālistu

Eiropas Savienība piektdien vienojās no 5.jūnija slēgt ES gaisa telpu Baltkrievijas aviokompānijām sakarā ar žurnālista Ramana Protaseviča aizturēšanu 23.maijā. Baltkrievijas aviokompānijas nedrīkst nolaisties un pacelties gaisā ES teritorijā, kā arī pārlidot ES teritoriju. Baltkrievijas premjerministrs Romāns Golovčenko paziņoja, ka gatavo atbildes sankcijas ES. Baltkrievijas valsts televīzija ceturtdienas vakarā pārraidīja interviju ar opozīcijas medija Nexta bijušo galveno redaktoru Protaseviču. Viņa vecāki un opozīcija uzskata, ka Protasevičs ir vardarbīgi piespiests slavināt Lukašenko.

IR aktuāli

Kādas celtniecības dīvainības un pat senus pārkāpumus atklāj Rīgas cirka ēkas rekonstrukcija?

Vēl

Pēdējā diennaktī reģistrēti 135 Covid-19 inficētie, miruši seši cilvēki.

G7 valstu finanšu ministri sestdien vienojās par globālā minimālā uzņēmumu ienākuma nodokļa ieviešanu. Nodokļa likme būs ne mazāka par 15%.

Par pasaules hokeja čempioniem svētdien kļuva Kanādas izlase, kas ar 3:2 pagarinājumā uzvarēja Somijas komandu. ASV hokejisti uzvarēja Vācijas izlasi ar 6:1 un ieguva bronzu.

Krievijas prezidents Putins piektdien parakstīja likumu, kas aizliedz visu līmeņu vēlēšanās kandidēt tiem, kas piedalījušies ekstrēmistisku organizāciju darbā. Aprīlī prokuratūra lūdza par ekstrēmistiskām atzīt opozīcijas organizācijas Korupcijas apkarošanas fondu, Pilsoņu tiesību aizsardzības fondu un Navaļnija štābus.

Latvijas Radio pētnieciskie žurnālisti ieguvuši otro vietu Eiropas Preses balvas 2021 inovāciju kategorijā starptautiskā žurnālistikas projektā Money to burn.

Svētdien Baltijas jūrā sākās NATO militārās mācības Baltops, kurās piedalās ap 4000 karavīru no 18 valstīm.

Princis Harijs un viņa dzīvesbiedre Megana Mārkla paziņojuši par otrā bērniņa – meitas Lilibetas – piedzimšanu.

Sestdien pēc smagas cīņas ar slimību mirusi Saeimas deputāte Inese Ikstena (A/P).

IR aktuāli

Audiologopēde Marina Petrakova kopā ar komandu radījusi jaunu programmatūru un metodoloģiju, ko izmantot terapijā bērniem ar autismu un citiem attīstības traucējumiem.

Svētdienas skandāli

TV3 raidījums Nekā personīga stāstīja, kāpēc sīva cīņa pašvaldību vēlēšanās bija par krēsliem Jūrmalā. Raidījums skaidroja, kā Mārupes novada mērs Mārtiņš Bojārs nonāca līdz maksātnespējai. Tāpat raidījums pētīja, kurp aizved neatļautās politiskās aģitācijas pēdas Ventspilī. Raidījums arī informēja par Daugavpils deputātu neziņu, kurš pie domes priekšvēlēšanu laikā uz 15 minūtēm uzvilcis Baltkrievijas zaļi sarkano karogu.

Šodien

Saeimas Budžeta komisijas Nodokļu apakškomisija spriedīs par VID atbalstu Covid-19 skarto nozaru uzņēmumiem.

Rīgas Fotomēneša akcijā Rīgā dzīvojošie baltkrievi dalīsies savā pieredzē par Baltkrievijā notiekošo.

Rīgas domes Pilsētas attīstības komiteja uzklausīs ziņojumu par Pilsētas attīstības departamenta reorganizāciju.

Viedokļi

Holgers Elers, dizaina biroja H2E līdzdibinātājs, profesors. Cik daudz Rīga plāno tērēt jaunām pieturvietām?

Gatis Ošs, Digitālās inovācijas centra valdes priekšsēdētājs. Digitalizācija – kas vairāk par e-veikala izveidi.

Paplašini apvārsni

Orangutāna kāpiens “garajā pupā”

Pārsteidzošas un skaistas fotogrāfijas ar lieliem un maziem zvēriņiem, kā arī brīnumainām dabas ainavām.

3 laika prognozes Rīgai

meteoprog +12 – +22C, neliels mākoņainums, bez nokrišņiem, Z – ZR vējš 3 – 5 m/s;

accuweather +15 – +22C, jauks laiks ar sauli un mākonīšiem, Z – ZR vējš 5 – 9 m/s;

yr +17 – +24C, saulains laiks, Z – ZR vējš 5 – 10 m/s.

Vārda dienu svin:

Gaida, Arnis, Arno

Sūtiet atsauksmes vai ieteikumus par Ir Svarīgākais: [email protected]

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu