Vienojas nojaukt pieminekļus; briti un ASV izziņo jaunas sankcijas; Putins neizsludina mobilizāciju

Padomju pieminekļi jānovāc

Koalīcija pirmdien vienojās par pirmo soli, lai pašvaldības varētu lemt par padomju okupācijas pieminekļu likteni, arī pieminekli Uzvaras parkā Rīgā. Attīstībai/Par! Saeimas frakcijas vadītājs Juris Pūce teica, ka risinājums esot juridiski korekts. Koalīcijas atbalsts saņemts Saeimas Ārlietu komisijas sagatavotajam priekšlikumam apturēt Latvijas un Krievijas vienošanās pantu, kas regulē memoriālo būvju un masu apbedījumu vietu uzturēšanu. Par to varētu lemt ceturtdien Saeima.

Pret 2600 militārpersonām

Lielbritānija un ASV svētdien paziņoja par jaunām sankcijām Krievijai un Baltkrievijai sakarā ar iebrukumu Ukrainā. Savienotajās Valstīs nevarēs iebraukt 2600 Krievijas un Baltkrievijas militārpersonu, melnajā sarakstā iekļautas arī 27 Krievijas Gazprombank amatpersonas. Uz Krieviju nevarēs eksportēt virkni rūpniecības izstrādājumu, ASV grāmatvedības un konsultāciju uzņēmumi nevarēs sniegt pakalpojumus Krievijas klientiem, noteiktas sankcijas Krievijas telekompānijām Pervij kanalRossija 1 un NTV. Londona noteiks jaunus importa tarifus, arī platīnam un pallādijam. Sankcijas attieksies uz tirdzniecību 1,6 miljardu eiro vērtībā. Eksporta aizliegumi rūpniecībai nepieciešamām precēm būs ap 290 miljonu eiro vērtībā. Svētdien G7 valstu vadītāji attālināti tikās ar Ukrainas prezidentu Zelenski un apņēmās pakāpeniski izbeigt atkarību no Krievijas energoresursiem, tai skaitā naftas.

Atceļ aviācijas lidojumu

Krievijas prezidents Putins 9.maijā uzrunāja parādi Maskavā un lielāko daļu runas veltīja Krievijas iebrukumam Ukrainā. To viņš raksturoja kā nepieciešamu pasākumu un apgalvoja, ka Krievija esot devusi apsteidzošu triecienu agresoram. Putins neizsludināja vispārēju mobilizāciju, runā arī nelietoja terminu “speciālā militārā operācija”. Militārajā parādē it kā nelabvēlīgu laikapstākļu dēļ tika atcelts aviācijas lidojums. Parādē nepiedalījās Bruņoto spēku komandieris Valērijs Gerasimovs.

IR aktuāli

Kādu nākotni zemādas implantiem redz zviedru jaunuzņēmējs Hanness Šēblāds?

Kāpēc cilvēki izvēlas alkohola aizvietotājus?

Vēl

Krievija pirmdien, 75.kara dienā, turpināja Ukrainas pilsētu apšaudes. Eiropadomes priekšsēdētājs Šarls Mišels vizītē Odesā bija spiests gaisa trauksmes laikā slēpties patvertnē.

Par godu Eiropas dienai un arī šogad Ukrainas kara upuru piemiņas dienai pirmdien Rīgas pils Svētā Gara tornī svinīgā ceremonijā pacēla Latvijas, Ukrainas un ES karogu.

Ārlietu ministrs Rinkēvičs (JV) pirmdien par Latvijai nevēlamām personām pasludināja dziedātāju Kirkorovu, humoristu Vladimiru Vinokuru, komiķi Jevgēniju Petrosjanu un mākslas vingrošanas treneri Irinu Viner-Usmanovu.

KNAB pirmdien lūdza prokuratūrai sākt kriminālvajāšanu pret kādu medicīnas darbinieci par vismaz 11 iedzīvotāju fiktīvu vakcinēšanu pret Covid-19.

Latvijā šā gada pirmajos četros mēnešos miruši 1195 ar Covid-19 inficētie pacienti, pirmdien informēja SPKC.

Līdzšinējais Swedbank valdes loceklis un Uzņēmumu pārvaldes vadītājs Lauris Mencis apstiprināts par bankas valdes priekšsēdētāju.

Policija pirmdien sākusi 28 administratīvā pārkāpuma procesus, visvairāk – 13 – Latgales reģionā. Lielākoties tie saistīti ar aizliegto Georga lentīšu nēsāšanu. Kā zināms, 9.maijā bija aizliegta Uzvaras dienas svinēšana. Rīgā pie Uzvaras pieminekļa cilvēku bija mazāk nekā citus gadus.

Šodien

Valdība skatīs noteikumu projektu par Latvijas un Baltkrievijas nolīguma par militāro kravu pārvadājumiem no Baltkrievijas caur Latvijas ostām denonsēšanu.

Latvijas Zaļā partija, Liepājas partija, Latvijas Reģionu apvienība informēs par jaunu politisko apvienību.

Paziņos konkursa Eiropas kultūras galvaspilsēta 2027 titula ieguvēju Latvijā (LETA).

Viedokļi

Sanita Bajāre, Finanšu nozares asociācijas valdes priekšsēdētāja. Kas ikvienam jāzina par jaunumiem pensiju likumā?

Inese Vaidere, Eiropas Parlamenta deputāte. Ukraiņi var. Un mēs?

Paplašini apvārsni

Kāpēc cilvēkam smadzenes lielākas bija pirms 3000 gadiem nekā mūsdienās?

Vēstniekam sejā

9.maijā poļi aplej Krievijas vēstnieku ar sarkanu krāsu.

3 laika prognozes Rīgai

meteoprog +3 – +15C, apmācies, brīžiem skaidrosies, bez nokrišņiem, D vējš 2 – 5 m/s;

accuweather +10 – +17C, pārsvarā mākoņains un maigāks, D vējš 3 – 5 m/s;

yr +6 – +19C, saule mīsies ar mākoņiem, D vējš 3 – 5 m/s.

Vārda dienu svin:

Maija, Paija

Sūtiet atsauksmes vai ieteikumus par Ir Svarīgākais: [email protected]

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu