Vakcināciju pabeiguši 50%; Eiroparlamentā kritizē Poliju; palīdzēs samaksāt elektrības rēķinus

Virza vakcinācijas prasības darba ņēmējiem

Vakcināciju Latvijā pilnībā pabeiguši 941 000 jeb 50% visiem valsts iedzīvotāju. Valdība otrdien akceptēja Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likuma grozījumus, kas paredz konkrētās jomās strādājošajiem vakcinēties pret Covid-19, ka darba devējs var pieprasīt darbiniekam Covid-19 sertifikātu un atstādināt no amata, ja tā nav. Gala lēmums jāpieņem Saeimai. Pēdējā diennaktī reģistrēti 1853 Covid-19 inficētie, 23 cilvēki miruši. Slimnīcās ievietoti 1134 pacienti. Valdība atbalstīja ierosinājumu no 25. oktobra līdz 31. decembrim  vakcinētajiem, kas saslimuši ar Covid, darba nespējas lapas apmaksāt no pirmās dienas.

Skarbi pārmetumi

Eiropas Parlaments un Eiropas Komisijas prezidente Leiena otrdien asi kritizēja Poliju par tiesiskuma un demokrātijas principu neievērošanu. Polijas Konstitucionālā tiesa 7.oktobrī nolēma, ka valsts konstitūcija ir pārāka pār ES tiesību normām. Leiena teica, ka šis spriedums apšauba pašus ES pamatus. Viņa solīja rīkoties, lai novērstu apdraudējumu ES vērtībām un izpratnei par tiesiskumu. Polijas premjerministrs Moraveckis vainoja ES šantāžā un noraidīja runas, ka Polija grasās izstāties no ES.

Piemet 10 eiro

Mazāk aizsargātajām sabiedrības grupām no novembra par 10 eiro palielinās atbalstu elektrības rēķinu segšanai, otrdien lēma valdība. Elektrības cena šogad augusi vairākas reizes, mājsaimniecībām rēķini vidēji pieauguši par 10 eiro, liecina Latvenergo aprēķini. Šogad atbalsts elektrības rēķinu apmaksai valstij izmaksās nepilnus trīs miljonus, nākamgad – 17,5 miljonus eiro.

IR aktuāli

Kāda politiskā ietekme bijusi pētniecisko žurnālistu atklājumiem par t.s. Pandoras papīriem? Paula Raudsepa komentārs.

Vēl

Valdība otrdien nolēma līdz nākamā gada 10. februārim pagarināt ārkārtējo situāciju četrās Latgales pašvaldībās, jo turpinās robežšķērsotāju spiediens uz Latvijas un Baltkrievijas robežas.

KNAB rosinājis sākt kriminālvajāšanu pret bijušo Murjāņu Sporta ģimnāzijas direktori Ingrīdu Amantovu un vēl kādu personu par fiktīvu nodarbinātību un naudas piesavināšanos.

Šogad septembrī faktiskā bezdarba līmenis Latvijā bija 6,4%. Salīdzinājumā ar augustu tas ir par 0,5% zemāks. Tik zems bezdarba līmenis nav bijis kopš 2019. gada decembra.

Čehijas Senāta Konstitucionālo lietu komiteja otrdien pasludināja prezidentu Milošu Zemanu par nespējīgu pildīt savus pienākumus veselības stāvokļa dēļ. Lēmums jāatbalsta parlamentam.

Ziemeļkoreja otrdien izmēģināja ballistisko raķeti, kas iekrita Japāņu jūrā, paziņoja Dienvidkoreja. Raķete esot nolidojusi aptuveni 450 km.

FIB aģenti otrdien veica kratīšanu Krievijas oligarha un ASV sankciju sarakstā iekļautā Oļega Deripaskas mājā Vašingtonā.

Baltijā un ziemeļvalstīs

Lietuvā no otrdienas visiem iedzīvotājiem vecumā no 18 gadiem pieejama balstvakcinācija pret Covid-19. Potēties var ne agrāk kā 180 dienas pēc sākotnējā imunizācijas kursa pabeigšanas.

Igaunijā nākamnedēļ tiks ieviesti jauni Covid ierobežojumi un negatīvs koronavīrusa testa rezultāts vairs netiks pielīdzināts Covid-19 sertifikātam.

Somijas Izglītības un kultūras ministrija gatavo pieprasījumu Stokholmas Karolinska institūtam par 82 cilvēku mirstīgo atlieku atgūšanu. 1873.gadā tās izveda no Somijas kapsētām rasu pētījumiem.

Dānijas valdība līdz 2022.gada maijam pagarināja robežas pagaidu kontroli, lai apturētu islāma kaujiniekus un organizēto noziedzību.

Pagājušajā nedēļā Norvēģijas pilsētā Kongsbergā pieci cilvēki nogalināti nevis ar izšautām bultām no loka, bet ar asu priekšmetu, otrdien paziņoja policija. Uzbrucējs aizturēts.

Zviedrijas centrālajā un ziemeļu daļā otrdien un trešdien gaidāms līdz pat 30 cm dziļš sniegs, otrdien brīdināja meteorologi.

IR aktuāli

23 gadus vecie Reinis Nikuļcevs un Aksels Zingulis savu produktu – pretslīdes materiālu – eksportē uz 55 valstīm. Kā tas viņiem izdevās?

Šodien

Valdība ārkārtas sēdē lems par normatīvajiem aktiem mājsēdes ieviešanai.

Izbraukuma vakcinācija notiks Bauskā un Višķu un Pededzes pagastos.

Notiks diskusija par narkotiku jautājumiem Latvijas publiskajā telpā.

Viedokļi

Ilmārs Arsenovičs, uzņēmuma Dokobit vadītājs Latvijā. Pieci mīti par elektronisko parakstīšanos.

Ilmārs Zučiks, Eiropas Tālmācības vidusskolas informātikas un datorikas pedagogs. Starp pedagogiem veidojas digitālā plaisa.

Paplašini apvārsni

Vai, liekot maksāt par CO2 izmešiem, spēsim izmainīt klimatu?

Vairs necērt

Ap 900 gadu vecs krustneša zobens atrasts Vidusjūrā.

3 laika prognozes Rīgai

meteoprog +7 – +14C, apmācies, bez būtiskiem nokrišņiem, D – DR vējš 6 – 8 m/s;

accuweather +13 – +15C, apmācies un lietains, vējains, D – DR vējš 6 – 8 m/s;

yr +6 – +13C, apmācies, lietus, D – DR vējš 6 – 8 m/s.

Vārda dienu svin:

Leonīda, Leonīds

Sūtiet atsauksmes vai ieteikumus par Ir Svarīgākais: [email protected]

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu