Vairāk ieroču Ukrainai; mācības tikai latviešu valodā atbilst Satversmei; Jelgavas novada dome bez priekšsēdētāja

F-16 ir ceļā uz Ukrainu. 

NATO valstu un valdību vadītāji sanāksmē Vašingtonā trešdien pieņēma deklarāciju, kurā Krievija nosaukta par “vislielāko un tiešāko apdraudējumu sabiedroto drošībai”. ASV prezidents Džo Baidens otrdien paziņoja, ka Vašingtona dos Ukrainai papildu gaisa aizsardzības sistēmas. ASV, Vācija un Rumānija nosūtīs Ukrainai četras Patriot baterijas, bet Nīderlande un citas dalībvalstis piegādās elementus vēl vienas baterijas izveidošanai. NATO sabiedrotie ir sākuši arī iznīcinātāju F-16 nodošanu Ukrainai, trešdien paziņoja ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens. Ukrainas ceļš neatgriezeniski vedot uz pievienošanos NATO, taču tas būšot iespējams tikai pēc kara beigām, teica Blinkens. Lietuvas prezidents Gitans Nausēda informēja, ka NATO nodrošinās Baltijas valstu rotācijas pretgaisa aizsardzību, līdzīgi kā pašlaik gaisa telpas patrulēšanu.

Tikai latviešu valodā.

Satversmes tiesa trešdien pasludināja, ka Satversmei atbilst likuma norma, kas nosaka izglītības iegūšanu privātajās izglītības iestādēs Latvijā tikai valsts valodā. ST 2022. gada decembrī ierosināja lietu pēc divu skolēnu pieteikuma, kuri lūdza pārbaudīt, vai Satversmei atbilst 2022. gadā pieņemtie grozījumi Izglītības likumā, kuri nosaka mācības tikai valsts valodā arī privātskolās. Maijā ST nolēma atkārtoti vērtēt normu par izglītību privātskolās tikai valsts valodā.

Latiņa par augstu? 

Jelgavas novada domei trešdien divās vēlēšanu kārtās neizdevās ievēlēt  priekšsēdētāju. Iepriekšējais domes priekšsēdētājs Madars Lasmanis (Latvijas attīstībai) aprīlī atkāpās no amata pēc divdomīga video nonākšanas publiskajā telpā. Dome turpinās darbu bez priekšsēdētāja. Domes atlaišana pašlaik neesot VARAM dienas kārtībā.

Lasi žurnālā IR

Alga ar piešprici. Ir izpētīja 625 amatpersonu deklarācijas, un Ieva Jakone skaidro, kuri no valsts un pašvaldību darbiniekiem pērn nopelnījuši visvairāk, saņēmuši dāsnas dāvanas vai iedzīvojušies vislielākajos parādos.

Vēl

KNAB ir sācis pārbaudi par bijušā Valsts kancelejas direktora Jāņa Citskovska izteikumiem par amatpersonu iespējamu prettiesisku rīcību saistībā ar bijušā premjerministra Krišjāņa Kariņa lidojumu organizēšanu, trešdien ziņoja TV3 Ziņas. Otrdien valdība Citskovski pazemināja amatā.

Baltijas valstis ir pilnībā gatavas sinhronizēties ar kontinentālās Eiropas elektrotīklu nākamā gada februārī, trešdien paziņoja Lietuvas, Latvijas un Igaunijas enerģētikas ministri.

Rīgas pilsētas tiesa trešdien piesprieda prokremliskajai aktīvistei Jeļenai Kreilei trīs gadu cietumsodu par Krievijas kara noziegumu slavināšanu.

Iekšējās drošības birojs trešdien informēja, ka jūnija beigās nosūtījis prokuratūrai kriminālprocesu kriminālvajāšanas uzsākšanai pret trim Latgales reģiona Valsts robežsardzes amatpersonām par datu nelikumīgu izplatīšanu un apzināti nepatiesu ziņu sniegšanu.

Ķekavas novada domes priekšsēdētājas amatā Jura Žilko (PPI) vietā stājusies kādreizējā novada domes priekšsēdētāja Viktorija Baire (JV).

Izraēlas armija trešdien pieprasīja visiem civiliedzīvotājiem evakuēties no Gazas pilsētas, jo tā būšot “bīstamu kauju zona”.

61 gada vecumā traģiski miris latviešu ārsts un politiķis Jānis Straume, trešdien informēja viņa tuvinieki.

Reklāma

Kosmosa izziņas centrā būs iespēja uzzināt, vai tiešām tas ir reāli – jau pēc 26 gadiem doties uz citu planētu un kura planēta tā būs? To noskaidrosim IR vasaras skolā, kas notiks augustā.

Šodien

Satversmes tiesa pasludina nolēmumu lietā par normu, kas izslēdz trešo valstu pilsoņus no nekustamā īpašuma nodokļa atvieglojumu saņēmēju loka Jūrmalas pilsētā.

Tiesa skata krimināllietu, kurā par spiegošanu Krievijas labā apsūdzēts taksists Sergejs Sidorovs.

Rīgā atklāj pastaigu taku Sajūti Juglu.

Viedokļi

Pēteris StrautiņšLuminor bankas ekonomists. Inflācijai beigsies nauda

Anita SegliņaSEB bankas personāla pārvaldes vadītāja. Slepenības praksi algu jautājumos laiks lauzt

Paplašini apvārsni

Vai zaudēt karu dzērumā vai skaidrā? Krievijā reiz bija aizliegts šņabis.

Fotografēšanās ar roni

3 laika prognozes Rīgai

meteoprog +20 – +22C, apmācies, lietus, D – DA vējš 4 – 6 m/s;

accuweather +19 – +27C, apmācies, pēcpusdienā negaiss, D – DR vējš 4 – 8 m/s;

yr +21 – +29C, apmācies, brīžiem saulains, palaikam lietus un negaiss, D – DA vējš 1 – 5 m/s.

Vārda dienu svin:

Leonora, Svens