Ukraiņi atgūst 6000 kv.km platību; pedagogu streiku vēl neatceļ; jauna vakcīna pret Covid

Okupanti bēg

Ukraina septembrī atkarojusi vairāk nekā 6000 kvadrātkilometru savas zemes okupantiem, otrdien paziņoja prezidents Zelenskis. Harkivas apgabalā atgūtas vairāk nekā 300 apdzīvotas vietas. Okupētajā Krimā un Ukrainas dienvidu rajonos krievu pakalpiņi un militāristi steidzas evakuēties, ziņoja Ukrainas izlūki. Ukrainas spēki šķērsojuši Siverskijdonecas upi un gatavojoties uzbrukumam Luhanskas apgabalā. Ukrainas prezidenta biroja vadītājs Jermaks un bijušais NATO ģenerālsekreārs Rasmusens otrdien aicināja Ukrainas sabiedrotos parakstīt Kijivas drošības garantiju vienošanos.

Smagas sarunas

Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība otrdien pēc streika sarunām par valdības piedāvāto kompromisu ieturēs pauzi. Diskusijas turpināsies trešdien. Arodbiedrības vadītāja teica, ka sarunās kompromisi nav panākti jautājumā par darba samaksas paaugstināšanu. Ministrijas piedāvājums par slodzes mazināšanu attiecoties tikai uz vienu pedagogu grupu. Arodbiedrība pedagogu streiku nav atcēlusi.

Pret jauniem vīrusa paveidiem

Eiropas Komisija (EK) apstiprinājusi ES pielāgoto Covid-19 vakcīnu, kas paredzēta aizsardzībai gan pret omikrona apakšpaveidiem BA.4 un BA.5, gan pret SARS-CoV-2 vīrusa celmu, informēja Zāļu valsts aģentūra. Vakcīna lietojama, ja ir saņemta primārā vakcīna pret Covid-19. 1.septembrī EK jau apstiprināja divas pielāgotās Covid-19 vakcīnas. Pēdējā diennaktī Latvijā reģistrēts 1021 Covid inficētais, miruši trīs cilvēki.

IR aktuāli

Klīniskā psiholoģe Iveta Ozola-Cīrule guvusi septiņu gadu dzīves pieredzi Īrijā un Vācijā. Kopā ar ģimeni viņa atgriezās Latvijā un stāsta, ko iemācījusies svešumā.

Ukrainas žurnālists Volodimirs Birjukovs atgriezies Kijivā un stāsta par diskusiju, ko darīt ar Mihaila Bulgakova muzeju un sava tēva aicinājumu Rietumiem.

Vēl

Latvijas Gāze vērsusies Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijā ar lūgumu izvērtēt iespēju no 1.oktobra pārskatīt dabasgāzes tarifu.

Gripas sezonai iegādātas vairāk nekā 109 tūkstoši vakcīnu devas pret gripu 1,4 miljonu eiro vērtībā, otrdien informēja Veselības ministrija.

Valdība otrdien atbalstīja priekšlikumu no 2023.gada par vidēji 10% palielināt iekšlietu nozares iestāžu un Ieslodzījuma vietu pārvaldes amatpersonu mēnešalgu.

Ap 50 Armēnijas karavīru nogalināti sadursmēs uz robežas ar Azerbaidžānu, kas otrdienas rītā sāka artilērijas apšaudi. Baku savukārt paziņoja, ka uzbrucēji ir armēņi.

Kazahstānas prezidents Tokajevs atbalsta parlamenta deputātu iniciatīvu pārdēvēt valsts galvaspilsētu no Nursultanas atpakaļ par Astanu.

Otrdien 91 gada vecumā Šveicē eitanazēts kinorežisors Žans Liks Godārs. Viņš ir viens no nozīmīgākajiem Francijas kino jaunā vilņa (La Nouvelle Vague) pārstāvjiem.

Baltijā un Ziemeļvalstīs

Igaunijā dzīvojošie Krievijas pensionāri nav saņēmuši pensijas par gada trešo ceturksni, jo Igaunija no Krievijas nesaņēma to izmaksai paredzētos līdzekļus. Pensijas bija jāizmaksā 10.septembrī.

Lietuvas Seims otrdien nobalsoja par ārkārtas stāvokļa pagarināšanu uz Baltkrievijas un Krievijas robežām līdz 16.decembrim un ierobežojumu iebraukt Lietuvā Krievijas pilsoņiem no 19.septembra.

Lietuvas Krievu drāmas teātris Viļņā tiks pārdēvēts par Viļņas Veco teātri, otrdien paziņoja Lietuvas Kultūras ministrija.

Vismaz triju Somijas reģionu medicīnas māsu arodbiedrības draud streikot, ja tiks pieņemts tāds Pacientu drošības likums, kas streika laikā māsām liek strādāt.

Norvēģijā otrdien saasinājās pedagogu streiks, kuram pievienojās 3000 skolotāju. Streiks par algām sākās jūnijā un kopumā tajā piedalās ap 6600 pedagogu.

Pagājušajā nedēļā 82 gadus vecā Dānijas karaliene Margrēte II atzīmēja valdīšanas 50 gadu jubileju. Tronī viņa kāpa 1972.gada janvārī.

Šodien

Aizsardzības ministrija rīkos diskusiju jauniešiem par valsts aizsardzības dienestu.

Eiropas Komisijas priekšsēdētāja Leiena uzstāsies Eiropas Parlamentā ar ikgadējo runu par stāvokli Eiropas Savienībā.

Notiks tiesnešu neklātienes konference, kurā plānots ievēlēt Tieslietu padomes, Tiesnešu ētikas komisijas, Tiesnešu kvalifikācijas kolēģijas un Tiesnešu disciplinārkolēģijas locekļus.

Viedokļi

Imants Bergs, Biznesa augstskolas Turība valdes loceklis. Latvija kā pasaulē pievilcīgs studiju galamērķis.

Ilona Baumane-VītoliņaAmrop konsultante, Latvijas Universitātes asociētā profesore. No kā atkarīgs tavs dzīvesspars?

Paplašini apvārsni

Kā Vanity Fair žurnālistei, kura 35 gadus raksta par karu, Bučā nācās no jauna mācīties izmeklēt kara noziegumus.

Kas ir augstākie koki?

3 laika prognozes Rīgai

meteoprog +10 – +16C, mainīgs mākoņu daudzums, bez nokrišņiem, D – DA, DR vējš 5 – 6 m/s;

accuweather +11 – +17C, saule mīsies ar mākoņiem un lietu, D – DA, DR vējš 3 – 5 m/s;

yr +12 – +17C, apmācies, D – DA, DR vējš 3 – 5 m/s.

Vārda dienu svin:

Sanita, Sanija, Santa, Sanda, Sandija

Sūtiet atsauksmes vai ieteikumus par Ir Svarīgākais: [email protected]

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu