IR Svarīgākais • IR.lv

Ukrainas spēki uzbrūk; Jaunā Vienotība par koalīcijas paplašināšanu; Polija zaudē ES Tiesā

Doneckā kaujas darbības eskalācija

Ukrainas spēki dažos valsts austrumu sektoros pārgājuši uzbrukumā, pirmdien paziņoja Ukrainas aizsardzības ministra vietniece Hanna Maļara. Zaporižjas apgabalā ukraiņi pavirzījušies uz priekšu. Doneckas apgabala frontes līnijā pirmdienas naktī novērota kaujas darbības eskalācija. Krievija paziņoja, ka svētdien atvairījusi lielu Ukrainas uzbrukumu Doneckā, bet Maļara nosaukusi Bahmutu par kauju epicentru, kur krievi aizsargājoties. Pirmdien hakeri Rostovas, Belgorodas un Voroņežas apgabalos uzlauzuši Krievijas radiostaciju sistēmas un ēterā pārraidījuši it kā Putina uzrunu par Ukrainas karaspēka iebrukumu un karastāvokļa izsludināšanu. ASV pirmdien noteikušas sankcijas pret grupu cilvēku, kas saistīti ar Krievijas izlūkdienestu, par Moldovas vēlēšanu ietekmēšanu un demokrātijas destabilizēšanu. Krievijas algotņu grupējums Wagner aizturējis augstu Krievijas armijas komandieri, kurš dzērumā pavēlējis kareivjiem uzbrukt Wagner kolonnai.

Nacionālā apvienība pret

Partiju apvienība Jaunā Vienotība (JV) atbalsta sarunas par koalīcijas paplašināšanos un sola nesadarboties ar smagos noziegumos apsūdzētām personām. Koalīciju varētu paplašināt tikai ar tādiem politiskajiem spēkiem, kas būtu gatavi pieņemt JV vērtības, pirmdien pēc koalīcijas apspriedes teica valdības vadītājs Kariņš (JV). Taču Nacionālā apvienība nevēlas paplašināt koalīciju. Pašreizējais prezidents Levits līdzšinējo koalīciju uzskata par labāko variantu.

Polijai būs jānomaksā uzkrātā soda nauda

ES Tiesa pirmdien nolēma, ka Polijas tiesu sistēmas reformas pārkāpj ES tiesību aktus. Brisele februārī iesūdzēja Poliju tiesā, jo 2019.gadā Polija īstenoja tiesu reformas, kas mazināja tiesu neatkarību. ES noteica milzīgu naudas sodu – miljonu eiro dienā, kuru vēlāk samazināja līdz 500 000. Spriedums pārtrauc ikdienas soda naudas piemērošanu, taču jau uzkrātie sodi būs jāsamaksā. Kopējā aprēķinātā soda summa ir 557 miljoni eiro, no kuriem ES jau ieturējusi 360 miljonus.

IR aktuāli

Dmitro Kozacka fotogrāfijas no ielenktās Azovstaļ rūpnīcas bija retas liecības par Mariupolē notiekošo pērn. Ko dara Kozackis, kas atgriezies no krievu gūsta?

Kas jāņem vērā, lai peldēties būtu droši?

Vēl

Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome pirmdien rosināja Saeimu sabiedrisko mediju finansējumu piesaistīt IKP un katru gadu tiem novirzīt 0,16% no IKP.

Dienu pēc NATO valstu ikgadējo militāro mācību Baltops 23 sākšanās Krievija pirmdien paziņoja, ka sākusi jūras spēku mācības Baltijas jūrā.

Pirmdien par Liepājas Universitātes rektori ievēlēta Latvijas Mūzikas akadēmijas profesore Dace Medne. Viņa savus pienākumus sāks pildīt 5.jūlijā.

Bijušais ASV viceprezidents Maiks Penss paziņojis, ka iesaistās cīņā kļūt par Republikāņu partijas kandidātu uz prezidenta amatu.

75 gadu vecumā pirmdien pēkšņi mirusi Dailes teātra aktrise Lilita Ozoliņa.

Trijos Krievijas apgabalos desmitiem cilvēku saindējušies, bet Uļjanovskas apgabalā 16 miruši no kādā Samāras apgabala ciemā ražota alkoholiska dzēriena Misters Sidrs.

Šodien

Valdība uzklausīs informatīvo ziņojumu par valsts aizsardzības civilā dienesta ieviešanu.

Saeimas Ārlietu komisijas Baltijas lietu apakškomisija apspriedīs Latvijas delegācijas izvirzītos kandidātus Baltijas asamblejas medaļām.

Zemgales rajona tiesa skatīs lietu par cietsirdīgu izturēšanos pret dzīvnieku sakarā ar saimnieces darbības rezultātā pērn bojā gājušo zirgu.

Viedokļi

Anna Griķe, biedrības Gribu palīdzēt bēgļiem robežas monitoringa eksperte. Nosargāt cilvēcības robežu.

Egils RupenheitsESET Latvija IT inženieris. Kibernoziedznieki šogad Latvijā atgriežas pie pārbaudītām metodēm.

Paplašini apvārsni

Kāda ietekme uz auglību, grūtniecības zaudēšanu un saslimšanas riskiem ir tad, ja tēvs ir vecs?

Papagailis roķeris

Piedziedāt gan ģitāristiem, gan Rolling Stones jāprot.

3 laika prognozes Rīgai

meteoprog +8 – +21C, mainīgs mākoņu daudzums, bez nokrišņiem, D – DR, ZR vējš 2 – 4 m/s;

accuweather +9 – +25C, saulains un silts, D – DR, ZR vējš 2 – 4 m/s;

yr +10 – +25C, pārsvarā saulains, D – DR, ZR vējš 2 – 4 m/s.

Vārda dienu svin:

Ingrīda, Ardis

Sūtiet atsauksmes vai ieteikumus par Ir Svarīgākais: [email protected]

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu