Ukraina saņems Krievijas naudu; Varakļāni būs Madonas novadā; Siliņas atskaite Saeimai

Krieviju sit ar dolāru

G7 valstu vadītāji ceturtdien vienojās piešķirt Ukrainai jaunu aizdevumu 50 miljardu ASV dolāru apmērā, kura atmaksāšanai izmantos peļņu no iesaldētajiem Krievijas līdzekļiem. Pēc trešdien ASV paziņotajām jaunajām sankcijām pret Krieviju Maskavas birža ceturtdien pārtrauca valūtas darījumus ar ASV dolāriem un eiro. ASV prezidents Džo Baidens un Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis ceturtdien parakstīja ASV un Ukrainas vienošanos par sardarbību drošības jomā nākamajiem 10 gadiem. NATO valstis ceturtdien apstiprināja plānu Ukrainas atbalsta misijai, kas pārņemtu no neformālās Ukrainas aizsardzības kontaktgrupas militārās palīdzības piegādāšanu Ukrainai. Vācija kavē sarunas par jaunāko ES sankciju paketi, kuras mērķis ir novērst Krievijas centienus apiet spēkā esošos soda pasākumus par karu Ukrainā, ceturtdien ziņoja DPA. Latvijas un vēl septiņu ES valstu ārlietu ministri ceturtdien vēstulē ES augstākajam ārlietu pārstāvim aicināja ierobežot Krievijas diplomātu pārvietošanos Šengenas zonā. Pirms Bernē nedēļas nogalē paredzētā Ukrainas miera samita ceturtdien notika kiberuzbrukums Šveices valdības tīmekļa vietnēm. Ukrainā turpinās smagas kaujas Harkivas un Zaporižjes apgabalos.

Varakļānus atpakaļ

Saeima ceturtdien pievienoja Varakļānu novadu Madonas novadam. Par grozījumiem Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumā balsoja 55 deputāti, pret bija 13, bet atturējās 7. Satversmes tiesa 2021. gadā atzina, ka Satversmei neatbilst Varakļānu novada pievienošana Rēzeknes novadam, kā paredzēja 2020. gadā apstiprinātā novadu reforma.

Atskaite Saeimai

Valsts iekšējā un ārējā drošība ir valdības augstākā un galvenā prioritāte, premjerministre Evika Siliņa (JV) ceturtdien uzsvēra ziņojumā Saeimai par Ministru kabineta paveikto un iecerēto darbību. Valdības otra prioritāte ir tautsaimniecība un konkurētspēja, teica Ministru prezidente.

IR aktuāli

Maskavas un Pekinas pakalpiņi. Galēji labējā Alternatīva Vācijai sevi pasniedz kā patriotisku partiju, taču nesen atklātie fakti liek domāt, ka viņi ir drīzāk savas valsts nodevēji.

Kas ir jaunā dziedātāja Annika Ausmane, kura Shipsea jaunā albuma Lielās cerības prezentācijā pārsteidza klausītājus ar savu maģisko balsi, stāsta Alise Zita Zeidaka.

Vēl

Saeima ceturtdien nolēma izveidot parlamentārās izmeklēšanu komisiju par Rail Baltica projektu. To ierosināja opozīcijas Apvienotā saraksta, Nacionālās apvienības, Latvija pirmajā vietā deputāti.

Saeima ceturtdien noteica regulējumu kriptovalūtas tirgus darbībai Latvijā.

Nosacītas notiesāšanas vietā būs probācijas uzraudzība, noteic Saeimas ceturtdien pieņemtie grozījumi Krimināllikumā un Kriminālprocesa likumā.

Eiropas Savienības Tiesa ceturtdien piesprieda Ungārijai 200 miljonu eiro sodanaudu un vēl miljonu eiro dienā par iepriekšējo tiesas lēmumu neievērošanu par patvēruma piešķiršanas politiku.

Satversmes tiesa ceturtdien atzina par Satversmei atbilstošām normas, kuras nosaka pienākumu maksāt iedzīvotāju ienākuma nodokli no izložu un azartspēļu laimestiem.

Armēnija trešdien paziņoja par nodomu izstāties no Krievijas vadītās Kolektīvās drošības līguma organizācijas.

No Apvienotā saraksta Eiropas Parlamentā ievēlētais Reinis Pozņaks izvēlējies strādāt Eiropas Konservatīvo un reformistu (ECR) grupā.

Sestdien Riga Pride 2024 laikā vairākas ielas Rīgas centrā slēgs transportlīdzekļu satiksmei.

Šodien

Vairākās vietās Rīgā notiek komunistiskā genocīda upuru piemiņas pasākumi.

KPMG Baltics birojā biznesa centrā Verde notiek Dažādības un iekļaušanas forums 2024.

Rīgā notiek 15. Baltijas Neiroķirurgu asociācijas kongress.

Viedokļi

Daiga Avdejanova, Vides pārraudzības valsts biroja direktore. Nepalaist vējā iespēju kļūt energoneatkarīgiem

Uģis Mitrevics, Saeimas deputāts, Saeimas Ilgtspējīgas attīstības komisijas vadītājs, Nacionālā apvienība. Nekustamā īpašuma nodoklis mājokļiem – Igaunijā neesošs, Latvijā nesamērīgs

Šonedēļ "Šķiltavā"

Eiropas Parlamenta vēlēšanu pārsteigumi. Olimpiskā kustība un oligarhi. Rail Baltica šokējošie skaitļi. Spriež Anda Burve-Rozīte, Aivars Ozoliņš un Pauls Raudseps. Klausieties šeit.

Kultūra

14. jūnijā Nacionālajā operā skanēs Džuzepes Verdi Rekviēms.

14. un 15. jūnijā Rīgas Domā, Sunākstē un Ilūkstē ar labdarības koncertiem uzstāsies Ukrainas Nacionālais akadēmiskais vīru koris Dudaryk un VEF Kultūras pils Jasmīnas koris.

15. jūnijā koncertzālē Palladium uzstāsies grupa Fontaines D.C..

15. jūnijā Dzintaru koncertzālē notiks koncerts Georgijs Osokins un Sinfonietta Rīga.

Paplašini apvārsni

Ne tikai līdz ar gaiļiemKā cilvēki modās laikus, pirms bija izgudroti modinātājpulksteņi.

Zivs izaicina makšķerniekus

3 laika prognozes Rīgai

meteoprog +11 – +18C, apmācies, brīžiem skaidrosies, neliels lietus, R – Z vējš 2 – 3 m/s;

accuweather +9 – +17C, daļēji saulains, Z – ZR vējš 1– 3 m/s;

yr +14 – +21C, lielākoties apmācies, ZR – ZA vējš 0 – 3 m/s.

Vārda dienu svin:

Piektdien – Saiva, Saivis, Santis, Sentis, Tija

Sestdien – Baņuta, Vilija, Vits, Žermēna

Svētdien – Justīne, Juta