Svin neatkarības 31.gadadienu; sāk vakcinēt visus; Krievijas sankcijas ES amatpersonām

Ar ziediem un ordeņiem

Otrdien Latvijā atzīmēja Latvijas neatkarības atjaunošanas 31. gadadienu. Rīgā pie Brīvības pieminekļa valsts augstākās amatpersonas nolika ziedus, tur bija izveidota kompozīcija Ziedu Latvija. Saeimā notika svinīgā sēde, kurā uzrunu teica Saeimas priekšsēdētāja Mūrniece (NA). Pirms valsts svētkiem Ordeņu kapituls par nopelniem valsts labā apbalvoja dažādu profesiju pārstāvjus, tai skaitā arī žurnāla Ir galveno redaktori Nelliju Ločmeli un komentētāju Aivaru Ozoliņu.

Lielākā "Pfizer-BioNTech" piegāde

3. maijā sākās visu iedzīvotāju potēšana pret Covid-19. Vakcinēties var arī cilvēki ārpus riska grupām, bet pēc iepriekšēja pieraksta vietnē Manavakcina.lv. Pirmdien Latvija saņēma lielāko Pfizer-BioNTech vakcīnu piegādi – 79 560 devas. Diennakts laikā reģistrēti 425 Covid-19 inficētie, miruši pieci cilvēki.

Sarakstā arī no Latvijas

ES pirmdien izsauca Krievijas vēstnieku, lai izteiktu stingru nosodījumu par Maskavas lēmumu piektdien piemērot sankcijas astoņām ES amatpersonām. Iebraukt Krievijā aizliegts ne tikai Eiropas Parlamenta prezidentam Dāvidam Sasoli un Eiropas Komisijas viceprezidentei Verai Jourovai, bet arī Latvijas NEPLP priekšsēdētājam Ivaram Āboliņam un Valsts valodas centra direktoram Mārim Baltiņam. Latvija solīja Krievijai atbildēt. Krievijas sankcijas ir atbilde uz ES sankcijām Krievijai sakarā ar opozicionāra Navaļnija indēšanu un ieslodzīšanu cietumā.

IR aktuāli

Bērnu slimnīcas neiroķirurģijas virsārstam Baselam Jakubam Vahbem Saeima piešķīra Latvijas pilsonību. Kāpēc viņam tā ir svarīga?

Vēl

Baltijas valstu, Polijas un Ukrainas prezidenti pirmdien Polijas konstitūcijas pieņemšanas 230. gadskārtā parakstīja deklarāciju par atbalstu valstīm, kas tiecas īstenot demokrātiskas pārmaiņas.

Ģenerālprokuratūra Ekonomisko lietu tiesai nodevusi otro digitālās TV krimināllietu, kurā par krāpšanu un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu apsūdzētas deviņas personas, tai skaitā Andris Šķēle un Ainārs Šlesers.

Administratīvā rajona tiesa piektdien atzina par prettiesisku un atcēla finanšu ministra Reira (JV) piemēroto disciplinārsodu VID ģenerāldirektorei Jaunzemei.

ASV prezidents Baidens 3. maijā paziņoja, ka bēgļu skaitu, ko ASV varētu šogad uzņemt, četrkāršos līdz 62 500.

Indijā otrdien diennaktī ar Covid-19 inficēto skaits pārsniedza 357 000 cilvēku, bet kopējais skaits sasniedza 20,3 miljonus.

Latvijas pareizticīgie un vecticībnieki svētdien svinēja Lieldienas.

ES otrdien atļāva pārtikā lietot kaltētus miltu tārpus kā alternatīvu olbaltumvielu avotu. Atļauju prasīja Francijas uzņēmums Agronutris, kas piecus gadus būs vienīgais šādas pārtikas piegādātājs.

Baltijā un ziemeļvalstīs

Igaunijas valdība otrdien nepieņēma lēmumu atļaut visiem skolēniem apmeklēt skolu. No 3.maija skolā mācīties var 1.-4. un 12.klašu skolēni.

Dānijas valdība vienojās ar 8 partijām paplašināt no 6.maija darbam atvērto iestāžu sarakstu. Skolās atgriezīsies skolēni, būs atvērti muzeji, teātri un koncertzāles, arī sporta un fitnesa centri.

Dānijas valdība atteiksies no Johnson & Johnson ražotās Covid-19 vakcīnas izmantošanas, jo retos gadījumos tā var izraisīt asins trombu rašanos. Tā paša iemesla dēļ dāņi atteicās arī no AstraZeneca vakcīnas.

Piektdien Krievijas sankciju sarakstā iekļauta Zviedrijas Aizsardzības pētījumu aģentūras laboratorijas vadītāja Ēsa Skota.

Uz pagaidu dzīvi Lietuvā 3.maijā pārcēlies baltkrievu advokāts Sergejs Zikrackijs, kurš Baltkrievijā aizstāvēja neatkarīgos žurnālistus no policijas vajāšanām.

IR aktuāli

Latvijas Universitātes pētnieki atklājuši jaunus veidus, kā nobremzēt Pārkinsona un Alcheimera slimības to agrīnā stadijā.

Šodien

Valdība ārkārtas sēdē skatīs grozījumus Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumā.

Saeimas Tautsaimniecības komisija spriedīs par būvniecības kontroli pēc traģēdijas Merķeļa ielā, kur ugunsgrēkā nelikumīgā hostelī gāja bojā 8 cilvēki.

Rīgas domes Pilsētas attīstības komiteja lems par Gunāra Nāgela iecelšanu Rīgas pieminekļu aģentūras direktora amatā.

Viedokļi

Jānis Erts, Kristīne Dambe, Aiva Švēde, fonds PLECSLatvija sasniegs savu potenciālu tikai tad, ja nepazaudēs nevienu bērnu.

Klāvs Sedlenieks, sociālantropologs. Divas takas ģimenes meklējumos.

Paplašini apvārsni

Kāpēc ārstēt Covid-19 ar zālēm ir grūtāk nekā domājams?

Plutonā visaugstāk

Cik augstu varētu uzlēkt uz katras planētas?

3 laika prognozes Rīgai

meteoprog +6 – +11C, apmācies, lietains, D – DA, R – DR vējš 4 – 6 m/s;

accuweather +6 – +12C, pārsvarā apmācies, lietus, D – DA, R – DR vējš 6 – 11 m/s;

yr +8 – +13C, no rīta un vakarā lietains, pa dienu atspīdēs saule, D – DA, R – DR vējš 6 – 11 m/s.

Vārda dienu svin:

Ģirts, Ģederts

Sūtiet atsauksmes vai ieteikumus par Ir Svarīgākais: [email protected]

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu