Stacionēts 61 Covid pacients; plāno samazināt VSAOI likmi; Rīgā piemaksās otra alga

Visvairāk Rīgā

Valdība piektdien Covid-19 uzliesmojuma dēļ nolēma stingrāk ierobežot cilvēku pulcēšanos – iekštelpās pulcēties varēs līdz 500 cilvēkiem, brīvā dabā – līdz 1000. Papildu ierobežojumi būs Latvijas novados un pilsētās, kur konstatēts uzliesmojums. Piektdienas vakarā valdība nolēma atcelt Rimi Rīgas maratonu. Svētdien jau trešo dienu pēc kārtas Rīgā konstatēts jaunu Covid-19 inficēto lielākais skaits. Svētdien reģistrēti vēl 74 inficētie, kopējais inficēto skaits Latvijā bija 2670, miruši 40. Deviņi cilvēki stacionēti, kopā slimnīcās ārstējas 61 Covid-19 pacients, no tiem pieci ir smagi. Pašizolācija nav jāievēro, atgriežoties no Somijas, Norvēģijas, Kipras, Vatikāna, kur saslimstības rādītāji ir līdzvērtīgi Latvijai.

Par sociālo budžetu

Valdība piektdien nolēma budžetā iekļaut priekšlikumu no 2021. gada 1. janvāra nedaudz samazināt valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (VSAOI) likmi līdz 34,09%. Autoratlīdzību saņēmējiem no nākamā gada 1. jūlija līdz 31. decembrim tiks piemērots īpašs nodokļa maksāšanas režīms. Pašnodarbinātajiem no 2021. gada 1. jūlija obligāto iemaksu likme pensiju apdrošināšaanai būs 10%. Par izmaiņām būs jālemj Saeimā nākamā gada valsts budžeta likumprojektu paketē.

Dāsni

Rīgas pašvaldības pagaidu administrācijas vadītāja Iveta Zalpētere, kura amatā stājās 31.martā ar mēnešalgu 2353 eiro pirms nodokļu nomaksas, no 1.jūnija speciālās piemaksās saņēma tikpat, cik algā. Pie īpašām piemaksām algas apmērā tikuši arī pagaidu administrācijas biroja vadītājs Mārtiņš Dambergs un padomniece sabiedrisko attiecību jautājumos Jana Jentkus. Piemaksas saņēma arī vairāki citi administrācijas biroja darbinieki un izpilddirektora padomnieki.

Vēl

Armēnija un Azerbaidžāna pēc sarunām ar Krievijas starpniecību vienojās par uguns pārtraukšanu Kalnu Karabahā sestdienas rītā. Taču jau svētdien saņemtas ziņas par jaunām apšaudēm. Abas puses tajās vaino viena otru.

Baltkrievijā svētdien milicija pret demonstrantiem izmantoja ūdensmetējus un trokšņa granātas, aizturēti vismaz 30 žurnālisti. Diktators Lukašenko sestdien Minskas izolatorā tikās ar ieslodzītajiem opozīcijas pārstāvjiem, to skaitā bija baņķieris Viktors Babariko.

ASV prezidents Tramps, kurš saslima ar Covid-19, vairs nevarot izplatīt infekciju un apdraudēt apkārtējos, svētdien paziņoja Baltā nama ārsts Šons Konlijs.

Kriminālvajāšanai izdotais Saeimas deputāts Aldis Adamovičs piektdien Latgales partijas kongresā atkāpās no partijas vadītāja amata. Adamoviču vaino nepamatotu kompensāciju saņemšanā par dzīvokli un degvielu vairāk nekā 3000 eiro vērtībā.

Piektdien sākās tiesa lietā, kurā par vairāk nekā 26 000 eiro izkrāpšanu no atkritumu apsaimniekošanas uzņēmuma Eco Baltia grupa apsūdzēts Saeimas deputāts Atis Zakatistovs (KPV) un uzņēmējs Viesturs Tamužs. Abi vainu neatzīst.

Valmierā ceturtdien uzņēmuma East-West Transit naftas bāzē no dzelzceļa cisternas noplūda 26 tonnas naftas produktu.

Kirgizstānā prezidents Soronbajs Dženbekovs piektdien izsludināja ārkārtējo stāvokli Biškekā un deva rīkojumu karavīriem iziet ielās. Atkal aizturēts bijušais prezidents Atambajevs.

Svētdienas skandāli

TV3 raidījums Nekā personīga vēstīja, ka Latvijā joprojām nav pietiekamu sejas masku rezervju Covid-19 krīzes situācijai. Raidījums stāstīja par aizdomām par sarunātu konkursu Deglava tilta būvuzraudzībā, kas būs jāpārbauda Konkurences padomei. Tāpat žurnālisti skaidroja, kā vides sargi un pašvaldība nepamanīja, ka Latgales uzņēmums Vlakon aizbēris Rēzeknes upi. Raidījums arī pētīja, kā Ogres valsts tehnikums zaudēja 40 autokravas ar kokiem un kā šajā lietā iesaistīta Ikšķiles mēra ģimene.

LTV raidījums de facto konstatēja, ka partijām Rīgas domes vēlēšanu kampaņu izmaksas bijušas daudz lielākas nekā līdz šim publiski izskanējis. Raidījums arī skaidroja, kāpēc Saeimā iestrēdzis priekšlikums, kas paredzēja amatpersonas statusu noteikt lielo pilsētu vadības padomniekiem. Žurnālisti ziņoja, ka par ABLV bankā esošās naudas izcelsmi sākti vairāk nekā 130 kriminālprocesi un sagaidāms, ka to skaits vēl pieaugs. Raidījums arī stāstīja par kādu krimināllietu, kur aizdomas krīt uz kādu apbedīšanas firmu par negodprātīgu attieksmi pret mirušajiem.

Šodien

Policija varēs apstādināt privātos transportlīdzekļus, lai pārbaudītu pašizolācijas noteikumu ievērošanu.

Rīgas domes Satiksmes un transporta lietu komiteja pirmajā sēdē iepazīsies ar Satiksmes departamenta un Rīgas gaisma darbību.

Latvijas atvērto tehnoloģiju asociācija un LU skaidros, kāpēc tās ir pret interneta vēlēšanām.

Viedokļi

Andis Kudors, politologs. Maskavas propagandisti par baltkrieviem: ko brālis stāsta par brāli?

Mortens Hansens, ekonomists. GDP time travel.

Paplašini apvārsni

Kāpēc ir tik grūti radīt jaunu vakcīnu?

Vecmāmiņas pret vardarbību

3 laika prognozes Rīgai

meteoprog +6 – +13C, apmācies, bez nokrišņiem, D – DR vējš 1 – 4 m/s;

accuweather +6 – +13C, pārsvarā apmācies, D – DR vējš 1 – 3 m/s;

yr +9 – +12C, lielākoties apmācies, D – DR vējš 1 – 3 m/s.

Vārda dienu svin:

Valfrīds, Kira

Sūtiet atsauksmes vai ieteikumus par Ir Svarīgākais: [email protected]

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu