Slimo jau 244; atbalstīs konkrētus uzņēmumus; pret drūzmu Rīgas sabiedriskajā transportā

Augšupejoša līkne

Aizvadītās diennakts laikā Latvijā konstatēti 23 jauni koronavīrusa infekcijas gadījumi,tādējādi ar Covid-19 saslimušo skaits līdz ceturtdienai sasniedzis 244, informēja Slimību profilakses un kontroles centrs. Saslimšana ar Covid-19 konstatēta kādam Rēzeknes slimnīcas ārstam. Bet aizsardzības ministrs Artis Pabriks ceturtdien informēja, ka Covid-19 varētu būt arī diviem Latvijā dienošajiem NATO valsts karavīriem. Igaunijā inficēto personu skaits ceturtdien sasniedza 538, Lietuvā 299, un abās valstīs ir arī Covid-19 izraisīti nāves gadījumi. Pasaules veselības organizācijas Eiropas birojs ceturtdien paziņoja, ka saskata “iedrošinošas pazīmes” par koronavīrusa izplatību, taču brīdināja, ka ir pāragri teikt, vai ļaunākais ir jau aiz muguras. Tikmēr ASV inficēto skaits turpina strauji pieaugt, bet no Covid-19 mirušo skaits pārsniedzis tūkstoti.

Atbalstīs konkrētus cietušos

Valdība ceturtdien nolēma, ka dīkstāves pabalstus varēs saņemt visi uzņēmumi, kuru apgrozījums krīzes dēļ krities par 30% un kuri atbilst VID kritērijiem par nodokļu godprātīgu maksāšananu. Pirmos pabalstus 75% apmērā no līdz šim saņemtās algas, bet ne vairāk kā 700 eiro apmērā par kalendāro mēnesi, sāks izmaksāt jau piektdien, 27.martā.

Valdība otrdien bija apstiprinājusi 40 atbalstāmo nozaru sarakstu, taču uzņēmēji šādu pieeju kritizēja. Valdība ceturtdien nolēma arī piešķirt 8 miljonus eiro piemaksām mediķiem par darbu krīzes laikā. Covid-19 pandēmijas ekonomisko seku pārvarēšanai valsts mobilizējusi līdzekļus vairāk nekā 2 miljardu eiro apmērā. ES plāno piešķirt 37 miljardus eiro dalībvalstu atbalstam cīņai ar Covid-19 un koordinēt rīcību epidēmijas laikā. Latvijas Banka ceturtdien prognozēja, ka Latvijas IKP šogad samazināsies par 6,5% (2019. gada decembra prognoze bija 2,6% kāpums), bet inflācija būs 0,5%.

Braukšana bez distancēšanās

Rīgas pagaidu administrācijas vadītājs Balševics ceturtdien uzdeva pilsētas izpilddirektoram Radzevičam un pašvaldības uzņēmuma Rīgas satiksme valdei nekavējoties nodrošināt piemērotu sabiedriskā transporta kustību atbilstoši epidemioloģiskajai situācijai valstī. Pēc ārkārtējās situācijas izsludināšanas RS samazināja reisu skaitu, un rezultātā transports ir pārpildīts. SPKC Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs trešdien asi kritizēja šo RS lēmumu. Uzņēmums ceturtdien informēja, ka palielinās reisu skaitu un koriģēs sabiedriskā transporta kustības sarakstus atbilstoši situācijai.

Vēl

Valdība ceturtdien nolēma apstiprināt par LU rektoru Indriķi Muižnieku, kura ievēlēšanas likumību pirms gandrīz desmit mēnešiem bija apšaubījusi.

Latvijas Grāmatizdevēju asociācija ceturtdien paziņoja konkursa Zelta ābele 2019 laureātus. Par gada mākslinieku atzīts Aleksejs Muraško.

ASV Senāts trešdien atbalstīja ekonomikas stimulēšanas programmu, kurai piešķirs divus triljonus dolāru jeb 1,8 triljonus eiro.

ASV Tieslietu ministrija ceturtdien izvirzīja apsūdzības “narkoterorismā” Venecuēlas prezidentam Nikolasam Maduro – viņš esot vadījis kontrabandas karteli, kurš izvedis no valsts līdz 250 tonnām kokaīna.

Trešdien krita Kosovas valdība; premjerministrs Kurti neizturēja uzticības balsojumu, ko viņa koalīcijas partneri bija ierosinājuši par politiku koronavīrusa pandēmijas apstākļos.

Šodien

AirBaltic ar papildu reisiem no Londonas, Amsterdamas un Frankfurtes nogādā Baltijas valstu iedzīvotājus uz Rīgu.

Latvijas Pašvaldību savienībā notiek videokonference Par pašvaldībām aktuāliem finanšu jautājumiem krīzes situācijā.

Rīgas Stradiņa universitātes tiešsaitē rīko studentu starptautisko zinātnisko konferenci Health and Social Sciences.

Viedokļi

Edgars Čerkovskis, ekonomists, Rīgas Tālmācības vidusskolas pedagogs. Ārkārtas situācija kā izglītības nozares restarts

Valērija Lieģe, Oaklins partnere Latvijā, globālās izpildkomitejas pārstāve. Melnā gulbja krīzes brīdis – šoreiz atšķirīgs

Šonedēļ "Šķiltavā"

Uz vīrusu var skatīties gan kā ekonomists, gan kā politiķis, gan arī kā budists. Aivars Ozoliņš un Pauls Raudseps uzklausa Andas Burves-Rozītes stāstīto, kā fizikas profesors Mārcis Auziņš izmanto meditāciju, lai saglabātu emocionālo līdzsvaru. Pauls dalās iespaidos par interviju ar finanšu ministru Reiru, bet Saeimas iknedēļas apmeklētājs Aivars atklāj, kā rīkojās, kad uzzināja par deputāta Kaimiņa saslimšanu ar Covid19 . Visi trīs žurnālisti arī pastāsta, ko šajā “#paliecmājās” laikā lasa un skatās. Klausieties šeit.

Kultūra

27. martā tiešraidē no Maskavas valsts konservatorijas Lielās zāles uzstāsies džeza pianists Daniils Krāmers.

Bavārijas operas mājaslapā līdz 28. martam var noskatīties Džuzepes Verdi Trubadūru režisora Olivjē Pī (Olivier Py) iestudējumā.

YouTube var baudīt Roberta Vilsona izrādi Šekspīra soneti teātrī Berliner Ensemble (2009).

Teātra apvienības Rimini Protokoll mājaslapā var noskatīties izrādi 100% Riga (2014).

Paplašini apvārsni

Pandēmiju vēsture. Kāpēc pieaug saslimšana ar infekcijas slimībām un kā varam nākotnē izvairīties no Covid-19 līdzīgām slimībām?

Slavenais profesors un viņa vēl slavenākie bērni

3 laika prognozes Rīgai

meteoprog +2 – +10C, skaidrs laiks, D – DA vējš 2 – 3 m/s;

accuweather 0 – +12C, lielākoties skaidrs, brīžiem mākoņains laiks, D – DA vējš 2 – 4 m/s;

yr +1 – +12C, skaidrs, daļēji mākoņains, D – DA vējš 1 – 4 m/s.

Vārda dienu svin:

Gustavs, Gusts, Tālrīts

Sūtiet atsauksmes vai ieteikumus par Ir Svarīgākais: [email protected]

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu