Sejas maskas jānēsā sabiedriskās vietās; valdība apstiprina budžetu; Tihanovskas ultimāts Lukašenko

Uzliek ierobežojumus

No 14.oktobra līdz 6.novembrim Latvijā visās sabiedriskajās vietās, ne tikai transportā, bet arī veikalos, pastā, lidostā, muzejos utt., būs jāvalkā sejas maskas, otrdien lēma valdība. Pasākumos ar personalizētām sēdvietām varēs masku nevilkt. Ierobežojumi noteikti sabiedriskās ēdināšanas iestādēm. Privātos pasākumos iekštelpās varēs pulcēties 30 cilvēki, bet ārā – 300. Lai mazinātu Covid-19 ietekmi, no 26. līdz 30. oktobrim 7.–12. klašu skolēniem mācības notiks attālināti. Uz mēnesi liegtas sporta nodarbības iekštelpās. Otrdien Latvijā reģistrēti vēl 75 inficētie, kopā – 2840, miris 41 cilvēks. Stacionāros ārstējas 70 pacienti: 61 ar vidēji smagu, deviņi ar smagu slimības gaitu.

Dos veselībai

Valdība otrdien apstiprināja 2021. gada valsts konsolidēto budžetu. Tā ieņēmumi plānoti 9,58 miljardi eiro, bet izdevumi – 10,76 miljardi eiro. Budžeta deficīts plānots 1,2 miljardi eiro jeb 3,9% no IKP. Budžets izstrādāts, pieņemot, ka ekonomika nākamgad pieaugs par 5,1%. Vislielākais papildu finansējums 2021. gada budžetā plānots veselības nozarei. Līdztekus budžetam valdība Saeimā virzīs arī vairākas nodokļu izmaiņas. Likums jāpieņem Saeimai.

Piedraud ar streiku

Baltkrievijas opozīcijas līdere Tihanovska, kas patvērusies Lietuvā, otrdien izvirzīja triju punktu ultimātu diktatoram Lukašenko: viņam jāpaziņo par atkāpšanos; pilnībā jāpārtrauc vardarbība ielās; jāatbrīvo visi politieslodzītie. Ja tas netiks izdarīts līdz 25. oktobrim, “visa valsts izies miermīlīgās demonstrācijās un 26. oktobrī sāksies vispārējais streiks”.

Vēl

Valdība otrdien Valsts policijas priekšnieka amatā apstiprināja Armandu Ruku, kurš kopš jūlija pildīja Valsts policijas Kriminālizmeklēšanas pārvaldes priekšnieka pienākumus.

Dzelzceļa kravu pārvadājumi šogad deviņos mēnešos Latvijā samazinājās par 45,5% salīdzinājumā ar 2019. gada attiecīgo periodu, informēja Satiksmes ministrija.

ES valstis izstrādājušas kopīgas vadlīnijas, lai panāktu lielāku skaidrību un paredzamību par brīvas pārvietošanās ierobežojumiem ES Covid-19 pandēmijas dēļ.

Otrdien Krievija paziņoja par vēl 244 mirušajiem Covid-19 inficētajiem, kas ir jauns melnais rekords, bet Lielbritānijā miruši 143, kas ir lielākais skaits kopš jūnija. Krievijā kopā miruši 22 966, Lielbritānijā – 43 018.

Tiesībsargs Jansons otrdien aicināja valdību līdz 2024. gada 1. janvārim pilnībā pārtraukt jaunu klientu ievietošanu valsts sociālās aprūpes centros, kamēr tajos nav uzlabota aprūpes kvalitāte.

Kipra otrdien paziņoja, ka pārtrauc “zelta pasu” programmu, kas ļāva trešo valstu pilsoņiem pret 2 miljonu eiro investīcijām iegūt Kipras pilsonību. Likums spēkā stāsies nākammēnes.

ASV valsts sekretārs Maiks Pompeo otrdien aicināja Armēniju un Azerbaidžānu ievērot uguns pārtraukšanu, par ko vienojās sestdien. Taču apšaudes Kalnu Karabahā turpinājās arī otrdien.

Baltijā un ziemeļvalstīs

Lietuvā otrdien reģistrētas 118 jaunas saslimšanas ar Covid-19. Trīs cilvēki miruši. Kopumā valstī inficējušies 6366, miruši 106 cilvēki. Igaunijā otrdien vēl 25 inficētie.

Nav skaidrības, vai arī nākamgad Helsinku lidostā finansējumu saņems suņi, kuri mēģina “saost” Covid-19. Suņi infekciju konstatējuši tikai 1% paraugu, taču tos vēl pārbaudīs laboratorijā.

Norvēģija, kas pati nav ES dalībvalsts, apturējusi finansējumu projektiem Polijā un Ungārijā, jo abas valstis neievēro ES pamatvērtības un likumus.

Dāņu kuģniecības gigants Maersk otrdien paziņoja, ka samazina 2000 darba vietas, lai arī pandēmijas laikā tam klājies labāk nekā gaidīts.

Šodien

Finanšu ministrs Jānis Reirs (JV) Saeimai nodos valsts budžeta portfeli.

Notiks Satversmes tiesas priekšsēdētāja vēlēšanas.

Pie Saeimas notiks zibakcija Nesaprašanas siena, lai protestētu pret plānotajām izmaiņām autoratlīdzību režīmā.

Viedokļi

Andris Ambainis, LU profesors. Covid-19 skaitļi matemātiķa skatījumā – kāpēc Latvijas skaitļi mani uztrauc.

Pēteris Strautiņš, bankas Luminor ekonomists. Eksportam jānoturas līdz vakcīnai.

Paplašini apvārsni

Kā Grieķijas policija 2014.gadā pārtvēra lielāko līdz šim zināmo heroīna kravu un pārtrauca tās ceļu uz Eiropu.

Varžu kājiņu bizness

Francijā vardes audzē fermās, jo tā ir iecienīta delikatese.

3 laika prognozes Rīgai

meteoprog +8 – +11C, apmācies, vakarā lietus, ZA vējš 6 – 8 m/s;

accuweather +7 – +10C, vējains un lietains, ZA vējš 5 – 7 m/s;

yr +8, apmācies, lietus, vakarā stiprs lietus, ZA vējš 5 – 7 m/s.

Vārda dienu svin:

Vilhelmīne, Minna

Sūtiet atsauksmes vai ieteikumus par Ir Svarīgākais: [email protected]

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu