Sāk darbināt veselības apdrošināšanu; ierosina lietu pret Gobzemu; Krievija manevrēs austrumos

Par veselību jāmaksā

No 1. septembra daudzi veselības aprūpes pakalpojumi būs pieejami tikai personām, kuras veic sociālās apdrošināšanas iemaksas un kurus apdrošina valsts. Otrdien valdības apstiprinātās izmaiņas veselības aprūpes organizēšanas kārtībā pilnībā stāsies spēkā no nākamā gada. Veselības aprūpes pamata pakalpojumu saņems tie, kuri nemaksā sociālo nodokli, bet pilno pakalpojumu – sociāli neaizsargātas grupas, bērni un nodokļa maksātāji. Veselības ministre Čakša lēsa, ka pamata pakalpojumus varētu saņemt ap 30 000 cilvēku.

Rosina disciplinārlietu

Par četriem saņemtajiem iesniegumiem Latvijas zvērinātu advokātu padome ierosināja disciplinārlietu pret advokātu un Saeimas deputāta kandidātu Aldi Gobzemu. Ar lūgumu izslēgt Gobzemu no advokatūras padomē vērsās arī nogalinātā maksātnespējas administratora un advokāta Mārtiņa Bunkus ģimene. Tā kā Gobzems uz sēdi jau otrreiz neieradās, jautājumu izskatīja bez viņa klātbūtnes. Disciplinārlietu komisija lems par Gobzemam piemērojamo sodu.

Piesaka karaspēka manevrus

Krievija septembrī rīkos kopš 80. gadiem vērienīgākos militāros manevrus ar aptuveni 300 000 karavīru un 1000 lidaparātu piedalīšanos, otrdien pavēstīja aizsardzības ministrs Šoigu. Manevri notiks valsts austrumdaļā, tajos piedalīsies arī Ķīna un Mongolija. Šoigu salīdzināja mācības ar Zapad-81 atkārtošanu, kas 1981. gadā notika Baltkrievijā, Ukrainā un okupētajās Baltijas valstīs un gatavojās karaspēka ievešanai Polijā, kur notika arodkustības Solidaritāte protesti.

Vēl

Valdība otrdien lēma hronisko slimnieku aprūpei paredzētos vairāk nekā 8 miljonus eiro atvēlēt citiem mērķiem – lielākā daļa no naudas aizies jaunu medicīnisko iekārtu iegādei Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā.

No septembra pedagogu minimālā alga par likmi būs par 30 eiro lielāka un sasniegs 710 eiro, otrdien paziņoja valdības vadītājs Kučinskis (ZZS).

Valdība otrdien nolēma, ka no 2023. gada elektroniskās identifikācijas kartes (eID) būs obligāts identifikācijas dokuments visiem 15 gadu vecumu sasniegušajiem Latvijas iedzīvotājiem.

Policija nesāks kriminālprocesu par maldinošo plakātu par it kā indīgiem zirnekļiem izlīmēšanu Rīgas sabiedriskā transporta pieturās, jo plakātu izlīmētājs sedzis zaudējumus pieturvietu īpašniecei.

Otrdien negaidīti par demisiju paziņoja Francijas vides ministrs Nikolā Ilo, jo prezidenta Makrona valdība nedara pietiekami daudz ekoloģisko mērķu sasniegšanai.

ASV prezidents Tramps pirmdien paziņoja, ka panākta “patiesi laba vienošanās” ar Meksiku par Ziemeļamerikas Brīvās tirdzniecības līguma (NAFTA) pārskatīšanu un drīzumā sarunas par jauno reģionālo tirdzniecības līgumu sāksies arī ar Kanādu.

Pēc 20 gadu ilgas meklēšanas svētdien Spānijā tika arestēts vīrietis aizdomās par 11 gadus veca puikas nonāvēšanu Nīderlandē. Lai atrastu slepkavu, 17 500 Nīderlandes iedzīvotāju izmeklēšanas rīcībā nodeva savu DNS.

Baltijā un ziemeļvalstīs

Igaunijas prezidente Kaljulaide otrdien ar savu biroju uz pāris nedēļām pārcēlās uz Narvu, lai tur strādātu, kā bija solījusi pērnā gada beigās. Vēl divas darba nedēļas Kaljulaide Narvā strādās novembrī.

Eiropas Cilvēktiesību tiesa otrdien atzina, ka Slovēnija pārkāpusi par bankas aplaupīšanu notiesāta lietuvieša tiesības, nenodrošinot viņam tulku lietuviešu, bet tikai krievu valodā.

Pēc ilgas izbūves Helsinku centrā 30. augustā durvis vērs jauns multifunkcionāls centrs un pazemes muzejs Amos Rex. Tajā varēs aplūkot ne tikai moderno un multimediju mākslu, bet tur būs arī kinoteātris un restorāni.

Zviedrijā jauni cilvēki ir mazāk laimīgi nekā citās ziemeļvalstīs, liecina ANO Pasaules laimes ziņojums. Ziemeļvalstīs laimīgākie šogad ir somi.

Aviokompānija SAS pirmdien paziņoja, ka ziemas sezonā samazinās 1500 reisu. SAS nelidos arī no Kopenhāgenas uz Rīgu.

Šodien

Prezidents Vējonis Rīgas pilī pasniegs Ata Kronvalda fonda balvas un ceļojošo balvu Lielā pūce labākajām skolām.

Rīgas meži plāno izsolīt 8 hektārus vasarnīcu īpašnieku biedrībai Vārnukrogs iznomātās zemes iepretim Baltajai kāpai Jūrmalā (LETA).

Rīgas Domā notiks pateicības dievkalpojums, kas būs veltīts LELB arhibīskapa Jāņa Vanaga konsekrācijas 25. gadadienai.

Krievijas prezidents Putins televīzijā uzrunās iedzīvotājus, skaidrojot pensiju reformu.

Viedokļi

Andis Kudors, Austrumeiropas politikas pētniecības centra izpilddirektors. Asā vara Krievijas ārpolitikā.

Vents Armands Krauklis, Valkas novada domes priekšsēdētājs. Mācīties no citu kļūdām, ne savējām. Igaunijas iepakojumu depozīta sistēma.

Paplašini apvārsni

Privātskolas veicina sabiedrības nevienlīdzību, tāpēc tās jālikvidē, secināja somi un izmainīja savu izglītības sistēmu.

Gudrie putni

Sešas apmācītas vārnas Francijas parkā savāc apmeklētāju nomestos izsmēķus un citu drazu.

3 laika prognozes Rīgai:

meteoprog 11 – 23C, skaidrs laiks, bez nokrišņiem, A – DA, A – ZA vējš 1 – 3 m/s;

accuweather   21C, mākoņains, brīžiem saulains, A – DA, A – ZA vējš 1 – 3 m/s;

yr 10 – 20C, daļēji mākoņains, A – DA, A – ZA vējš 1 – 3 m/s.

Vārda dienas svin:

Armīns, Vismants, Aiga

Sūtiet atsauksmes vai ieteikumus par Ir Svarīgākais: [email protected]

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu