Reģionu reforma uz 3.lasījumu; atbalsta izmaiņas Augstskolu likumā; vēl 300 miljoni Covid-19 sekām

Finiša taisnē

Saeimas atbildīgā komisija otrdien pabeidza darbu pie jaunā administratīvi teritoriālās reformas projekta. Tas paredz 42 pašvaldības līdzšinējo 119 vietā. Ogrei, Valmierai un Jēkabpilij būs valstspilsētas statuss. Iecerēts, ka piecas vietas saņems pilsētas statusu – Iecava, Koknese, Mārupe, Ādaži un Ķekava. No jauna veidos Saulkrastu novadu, bet Daugavpils un Ilūkstes novadus apvienos Augšdaugavas novadā. Opozīcija aicina likumu Saeimā galīgajā lasījumā skatīt pēc ārkārtējās situācijas beigām.

Mainīs kārtību

Valdība otrdien atbalstīja Augstskolu likuma grozījumu projektu, kas paredz mainīt augstskolu iekšējo pārvaldību. Augstskolas iedalīs universitātēs, lietišķo zinātņu augstskolās un mākslas un kultūras augstskolās. Rektora amata kandidātus izraudzīsies augstskolas padome, bet ievēlēs senāts. Paredzēts likvidēt Augstākās izglītības padomi. Pret grozījumiem iebilst Rektoru padome, vairākas augstskolu organizācijas, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera, kā arī Latvijas Zinātņu akadēmija. Grozījumus vēl skatīs Saeimā.

Vajadzēs vēl vairāk

Valdība otrdien nolēma palielināt līdzekļus neparedzētiem gadījumiem vēl par 300 miljoniem eiro. Tas nepieciešams, lai valdība varētu turpināt lemt par jauniem atbalsta pasākumiem Covid-19 krīzes laikā. Līdz šim līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem jau iezīmēti 345 miljoni eiro, bet dažādiem atbalsta pasākumiem kopumā piešķirti 950 miljoni.

Vēl

Valdība otrdien nolēma piešķirt VUGD 15 375 eiro, lai segtu tiesas nolemto kaitējuma atlīdzību 1997.gadā Talsu traģēdijā cietušajam Mārim Haselbaumam.

Valdība otrdien piešķīra pusmiljonu papildu līdzekļus piemaksām Ieslodzījuma vietu pārvaldes darbiniekiem par darbu paaugstināta riska un slodzes apstākļos.

Otrdien Latvijā konstatēti četri no jauna inficētie ar Covid-19, kopumā inficēto ir 950. No Covid-19 izveseļojušās divas trešdaļas reģistrēto saslimušo jeb 627 cilvēki.

Otrdienas naktī Bauskā un dienā Daugavpilī reģistrēta vēlākā snigšana pavasarī kopš meteoroloģisko novērojumu sākšanas. Dažviet sniega sega bijusi pat 16 cm bieza.

Rīgas maratons pārcelts uz 10. un 11. oktobri, otrdien informēja organizatori.

Krievijas prezidenta Putina preses sekretārs Dmitrijs Peskovs otrdien paziņoja, ka ir saslimis ar Covid-19. Krievija ieņem 2.vietu pasaulē pēc inficēto kopskaita.

Pēc pirmdien konstatētajiem sešiem jauniem inficēšanās gadījumiem Uhaņā, Ķīnā, varasiestādes plāno veikt Covid-19 testus visiem 11 miljoniem iedzīvotāju.

Baltijā un ziemeļvalstīs

Igaunijas premjerministrs Ratass pirmdien teica, ka dzelzceļa Rail Baltica projekts visās trijās Baltijas valstīs no plānošanas fāzes pārgājis projektēšanā un visur sākusies celtniecība.

Lietuvā no 18.maija darbu sāks bērnudārzi, taču Veselības ministrija iesaka iedzīvotājiem lielākas svinības pārcelt uz vēlāku laiku.

Somija pakāpeniski mīkstina Covid-19 izraisītos ierobežojumus, no 14.maija mācības atsāksies skolās.

Zviedrijas valdība investēs 2,2 miljardus zviedru kronu (ap 100 miljonu eiro) vecu ļaužu sociālajai aprūpei.

Dāņu prokuratūra pirmdien uzrādīja apsūdzību diviem zviedriem par Dānijas nodokļu dienesta galvenās ēkas Kopenhāgenā spridzināšanu 2019.gada augustā.

Norvēģijā pārtikas preču cenas aprīlī pieauga par 1% salīdzinājumā ar martu.

Šodien

Paplašināta plānveida veselības aprūpes pakalpojumu pieejamība, tai skaitā visa veida zobārstniecības pakalpojumi. Viss saraksts šeit.

EP deputāti diskutēs par Covid-19 ārkārtas pasākumiem Ungārijā un to ietekmi uz demokrātiju.

Pie Ikšķiles tautas nama notiks Dzintara Soduma balvas pasniegšana literatūrā.

Viedokļi

Viesturs Ķerus, Latvijas Ornitoloģijas biedrības valdes priekšsēdētājs. Par putniem un visu pārējo.

Kaspars Bērziņš, viespētnieks Pekinas Tehnoloģiju institūtā. “Mēs nerisināsim Ķīnas problēmas”.

Paplašini apvārsni

Lai tiktu galā ar pandēmijas radīto iekšējo trauksmi, tika izmantota hipnoze. Vai tā palīdzēja?

Suņa labākais draugs ir suns

Kad nevar viens pats, otram jānāk talkā.

3 laika prognozes Rīgai

meteoprog +2 – +10C, mākoņains, uz vakarpusi lietus, D – DR, R – DR vējš 5 – 7 m/s;

accuweather +3 – +11C, pārsvarā apmācies, gaidāms lietus, D – DR, R – DR vējš 3 – 7 m/s;

yr +4 – +10C, apmācies, pa dienu neliels lietus, D – DR, R – DR vējš 3 – 7 m/s.

Vārda dienas svin:

Irēna, Irīna, Ira, Iraīda

Sūtiet atsauksmes vai ieteikumus par Ir Svarīgākais: [email protected]

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu