Pret Trampu jau otrs trauksmes cēlējs; noslēdzas lielas NATO mācības; tiesa noraida būvnieku prasību

Cilpa savelkas

Jau otrs trauksmes cēlējs sniedzis informāciju pret ASV prezidentu Trampu sāktajā impīčmenta izmeklēšanā, sestdien paziņoja advokāts Maikls Zeids. Arī šī informācija apstiprina pirmā trauksmes cēlēja faktus par Trampa telefonsarunu 25.jūlijā, kurā prezidents mēģinājis pārliecināt Ukrainas valsts vadītāju Zelenski sākt izmeklēšanu par gāzes kompāniju Burisma Holdings. Tās padomes loceklis bija Hanters Baidens, Džo Baidena dēls. Džo Baidens ir viens no spēcīgākajiem pretendentiem kļūt par Demokrātu partijas pārstāvi nākamā gada ASV prezidenta vēlēšanās.

NATO sertifikāts

Sestdien Ādažu poligonā ar kaujas situācijas vingrinājumu beidzās militārās mācības Sudraba bulta. To laikā pirmo reizi visa apvienotā 12 valstu karavīru brigāde devās operācijā reālajā vidē ārpus Ādažu poligona. Mācībās piedalījās vairāk nekā 3000 karavīru. Noslēgumā parakstītie dokumenti NATO operācijām sertificē apvienoto Lietuvas, Latvijas un Igaunijas jeb Baltijas bataljonu.

Pašiem bija jāskatās

Rīgas apgabaltiesa piektdien noraidīja Nacionālās bibliotēkas būvnieku prasību par 12 miljonu eiro piedziņu no valsts. Tiesa secināja, ka būvnieki cenu izmaiņas aprēķinājuši neatbilstoši līgumam, un atzina, ka būvniekiem pašiem bija jāizvērtē, vai līgums ir izdevīgs. Turklāt būvnieku prasījumā par 7 miljoniem eiro jau iestājies noilgums. Kultūras ministrija ir gandarīta par tiesas spriedumu, kas gan vēl ir pārsūdzams.

Vēl

Rīgas satiksme pieķērusi un no darba atbrīvojusi negodīgus darbiniekus, kuri deva nepamatotu pieeju invalīdu biļetēm. Aizdomās par mahinācijām mikroautobusos valsts apturēja 2,2 miljonu eiro dotāciju Rīgas domei.

Pēc Veselības ministrijas ierosinājuma ierosināts kriminālprocess par aizdomām par krāpšanos informācijas un komunikācijas tehnoloģiju iepirkumos.

Grozījumi likumā paredz, ka no nākamā gada 1.janvāra visu Rīgas domes kapitālsabiedrību kapitāldaļu turētājs būs pašreizējais pilsētas izpilddirektors Juris Radzevičs.

Francijas prezidents Makrons licis Lielbritānijas premjerministram Borisam Džonsonam līdz nedēļas beigām pārskatīt Brexit plānu.

Ukrainas galvaspilsētā Kijevā svētdien 10 tūkstoši cilvēku protestēja pret ideju noteikt īpašu statusu Donbasam.

Svētdien Honkongā tūkstošiem cilvēku izgāja protestā pret aizliegumu aizsegt sejas. Sākumā mierīgie protesti pēc policijas pretdarbības pārauga vardarbīgās sadursmēs.

Svētdien Ziemeļkoreja paziņoja, ka neatsāks kodolsarunas ar ASV, un apsūdzēja ASV naidīgā politikā pret Phenjanu. Sestdien abu valstu pārstāvji ieradās Stokholmā, lai atsāktu strupceļā nonākušās.

Svētdienas skandāli

TV3 raidījums Nekā personīga svētdien stāstīja par iebildumiem pret konkursā izraudzīto FKTK vadītājas kandidāti Purgaili. Raidījums arī ziņoja, ka KNAB aizturētais Latvijas valsts ceļu valdes loceklis Strods par iepirkumiem informāciju varētu būt sniedzis būvuzņēmējam Armandam Garkānam. Žurnālisti atklāja, ka bijušais Rīgas mērs Ušakovs akceptējis Rīgas Centrāltirgus darījumu, iespējams, sava padomnieka Ērika Teilāna interesēs. Tāpat raidījums stāstīja, ka Metāllūžņu pārstrādātāju biedrība grib uzlabot sadarbību ar Valsts vides dienestu un noslēgusi līgumu ar agrāko VARAM ministra padomnieci.

LTV raidījums de facto vēstīja, ka caur Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameru pēdējos trijos gados aizplūduši vairāk nekā 2 miljoni eiro. Raidījums stāstīja, ka uzņēmēja Martinsona bijušās būvniecības impērijas slepenais īpašnieks – Krievijas hokejista Nikuļina ģimene. Raidījums izpētīja, ka Ķekavas domes kukuļošana, visticamāk, saistīta ar 4,4 miljonu eiro vērtu ūdenssaimniecības pakalpojumu attīstības projektu.

Šodien

Ukrainas galvaspilsētā Kijevā atklās labiekārtoto Latvijas skvēru.

Rīgas domē spriedīs par situāciju atkritumu apsaimniekošanā.

Latvijas Universitātē notiks dekānu sanāksmes un Senāta komisijas kopīgā sēde par Rakstu mājas tālāko projektu (LETA).

Viedokļi

Pēteris Strautiņš, ekonomists. Latvijā šogad koks ir smagāks par metālu.

Jānis Bergs, uzņēmējs. “Eat Their Shit”.

Paplašini apvārsni

Pētījumā noskaidrots, cik maksā Krievijas dezinformācijas troļļu firmu pakalpojumi.

Arī zaglim gadās...

3 laika prognozes Rīgai

meteoprog +2 – +8C, apmācies, neliels lietus, R – DR, R – ZR vējš 1 – 2 m/s;

accuweather +1 – +6C, lielākoties apmācies, iespējams lietus, R – DR, R – ZR vējš 1 – 2 m/s;

yr +3 – +6C, apmācies un līs, R – DR, R – ZR vējš 1 – 2 m/s.

Vārda dienas svin:

Daumants, Druvvaldis

Sūtiet atsauksmes vai ieteikumus par Ir Svarīgākais: [email protected]

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu