Piemin padomju deportācijas upurus; aicina padoties Severodoneckas aizstāvjus; Madonā nolīst mēneša norma

Atjaunots Torņakalna vagons

Latvijā un pārējās Baltijas valstīs otrdien pieminēja pirms 81 gada padomju varas deportētos iedzīvotājus. Naktī uz 14. jūniju no Latvijas tika deportēti 15 443 cilvēki. Prezidents Levits uzrunāja politiski represētos un norādīja, ka Ukrainā notiekošais jaunākajām paaudzēm devis skaidrāku priekšstatu, kā 40. gados tika īstenota Latvijas okupācija. Gājienā līdz Brīvības piemineklim piedalījās ap pussimt dalībnieku. Rīgā atjaunots Torņakalna vagons, kādā savulaik uz Sibīriju izvesti izsūtītie.

Liedz iebraukt britu žurnālistiem

Intensīvās kaujas par Severodonecku ir vienas no nežēlīgākajām, kādas piedzīvojusi Eiropa, pirmdienas vakarā teica Ukrainas prezidents Zelenskis. Krievija līdz otrdienai bija sagrāvusi visus trīs tiltus pār upi, kas veda uz Severodonecku, un aicināja padoties pilsētas aizstāvjus. Okupanti paziņoja, ka trešdien būs atvērts evakuācijas koridors arī civiliedzīvotājiem, kas patvērušies pilsētas rūpnieciskajā zonā. Krievija liegusi iebraukšanu valstī 29 Lielbritānijas žurnālistiem un 20 britu aizsardzības sektora pārstāvjiem.

Lietus plūdi

Otrdien plašas lietavas skāra Latgali un Vidzemi – līdz plkst.19 visvairāk bija nolijis Madonā – 78 mm lietus jeb 103% no visa jūnija normas. Jēkabpilī lietus sasniedza 72 mm, Gulbenē – 67 mm un Skrīveros – 62 mm. Jelgavā plūdu dēļ slēgtas vairākas ielas, Zemgales un Sēlijas iedzīvotāji ziņo par applūdušiem dārziem. Rīgā lietus bija vienmērīgāks un ielas nav pārplūdušas.

IR aktuāli

Kāpēc teātra kritiķe Edīte Tišheizere Elmāra Seņkova iestudēto izrādi Grimmi Liepājas teātrī uzskata par skumjāko joku lugu un smieklīgāko bēdu stāstu?

Kā filmu studijai Atom Art. izdevies panākt, ka tās veidotās filmas kļuvušas zināmas visā pasaulē.

Vēl

Valdība otrdien piešķīra 500 000 eiro sabiedrisko mediju kapacitātes stiprināšanai un multimediāla satura veidošanai.

Par inficēšanos ar pērtiķu bakām SPKC būs jāziņo nekavējoties, otrdien lēma valdība. Latvijā konstatēti divi šīs slimības gadījumi.

Nacionālais Kino centrs sadalījis gandrīz divus miljonus eiro un atbalstījis 16 filmu projektus – piecas spēlfilmas, septiņas dokumentālās un četras animācijas filmas.

Otrdien Jēkabpilī padomju karavīru postamenta demontāžas laikā atrastas triju cilvēku mirstīgās atliekas.

Saeimas Sociālo un darba lietu komisija otrdien galīgajam lasījumam atbalstīja grozījumus pensiju likumā, kas paredz pensijas indeksēt divus mēnešus agrāk nekā ierasts – 1.augustā.

Prokurors vīrietim, kurš piekāva skolnieku ar Ukrainas karogu uz pleciem, gatavo priekšrakstu par 200 stundām sabiedriski derīga darba. Uzbrucējs jaunietim samaksājis morālo kompensāciju.

Kremļa opozicionārs Navaļnijs no Vladimiras apgabala Pokrovas labošanas darbu kolonijas pārvests uz stingra režīma ieslodzījuma vietu Meļehovā.

Baltijā un Ziemeļvalstīs

Igaunijas Iekšējās drošības dienests KAPO otrdien no valsts izraidīja Kremļa provokatoru Ramilu Usmanovu.

Lietuva no Francijas pirks jaunās Caesar pašgājējas haubices, pirmdien paziņoja aizsardzības ministrs Anušausks. Tās tiks piegādātas 2027.gadā.

Polijas uzņēmums Pesa izgatavos Tallinai 23 jaunus tramvajus par kopējo summu 52 miljoni eiro. Jaunos tramvajus pilsēta varētu saņemt 2024. un 2025.gadā.

Somijas pilsētas Kotkas vadība pirmdien nolēma aizvākt Ļeņina statuju, kuru 1979.gadā tai uzdāvināja Tallina. Tā bija pēdējā Ļeņina statuja Somijā.

Lietuvas eiroparlamentārietis Viktors Uspaskihs otrdien paziņojis, ka pametīs opozīcijā esošās Leiboristu partijas vadību. Partijai Seimā ir deviņas vietas.

Norvēģija pieņems stingrākus vīzu izsniegšanas noteikumus Krievijas pilsoņiem, jo varasiestādēm ir bažas, ka viņi varētu nevēlēties atgriezties mājās pēc vīzas termiņa beigām.

Pēc 50 gadus ilga Dānijas un Kanādas strīda par neapdzīvoto Hansa salu otrdien noslēgta vienošanās par salas sadalīšanu. Vienošanās būs jāratificē Dānijas parlamentam.

Šodien

Ādažos atzīmēs piekto gadadienu kopš Latvijā ir izvietota NATO paplašinātās klātbūtnes kaujas grupa.

Norisināsies energoefektivitātes forums Energoforums 2022.

Apbalvos Nacionālā teātra lugu ideju “makšķerēšanas” konkursa uzvarētājus.

Viedokļi

Paplašini apvārsni

Kas notiks, ja mēs pārstāsim izmantot plastmasu?

Sirreāls skats

3 laika prognozes Rīgai

meteoprog +11 – +19C, skaidri, bez nokrišņiem, R – ZR vējš 6 – 8 m/s;

accuweather +12 – +20C, vējains, mākoņu vairāk nekā saules, R – ZR vējš 4 – 7 m/s;

yr +14 – +21C, skaidrs laiks, R – ZR vējš 5 – 7 m/s.

Vārda dienu svin:

Baņuta, Žermēna, Vilija, Vits

Sūtiet atsauksmes vai ieteikumus par Ir Svarīgākais: [email protected]

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu