IR Svarīgākais • IR.lv

Pieaug saspīlējums Kalnu Karabahā; Krievijas flote ukraiņu triecienu novājināta; Čakša paliek amatā

Iespējama eskalācija. 

Pēc Azerbaidžānas militārās operācijas pilnīgas kontroles pārņemšanai Kalnu Karabahu saasinās tās teritoriālais strīds ar Armēniju arī par Nahčivanas Autonomo Republiku, kas ir Azerbaidžānas eksklāvs starp Armēniju un Irānu un tam ir kopīga robeža ar Turciju. Azerbaidžānas prezidents Ilhams Alijevs un Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans pirmdien tikās Nahčivanā, lai, iespējams, spriestu par sauszemes savienojuma izveidošanu starp Nahčivanu un pārējo Azerbaidžānas teritoriju. Pirmdien ASV Valsts departaments pauda atbalstu Armēnijas aicinājumam ANO izveidot starptautisku misiju, kura vērtētu Azerbaidžānas rīcību pret etniskajiem armēņiem Karabahā. Pirmdien sprādzienā Kalnu Karabahā gājuši bojā vismaz 20 cilvēki un gandrīz 300 ievainoti. Azerbaidžānas robežsargi meklē starp Karabahas bēgļiem aizdomās turētos par “kara noziegumiem”.

Krievu flote vājāka. 

Krievijas Melnās jūras flotes iespējas īstenot jūras blokādi pēc ukraiņu raķešu postošajiem uzbrukumiem ir samazinātas, taču tā spēj turpināt patruļas un spārnoto raķešu triecienus, ikdienas ziņojumā otrdien secināja Lielbritānijas Aizsardzības ministrija. No Odesas ostām pa Melnās jūras pagaidu humāno koridoru jau devušies septiņi kuģi, otrdien informēja Ukrainas Jūras spēki. Ukrainas Aizsardzības ministrijas Galvenās izlūkošanas pārvaldes priekšnieks Kirillo Budanovs otrdien apstiprināja, ka Krievijas militāri rūpnieciskā kompleksa raķešu būves uzņēmumi ir viens no galvenajiem Ukrainas dronu triecienu mērķiem. Krievijas pretuzbrukumi, kas iecerēti Ukrainas armijas atturēšanai, ir nepārdomāti un cieš neveiksmi, secināts pirmdien publicētajā Lielbritānijas militārā izlūkdienesta ziņojumā.

Neveiksmīgs mēģinājums. 

Saeima otrdien ārkārtas sēdē noraidīja opozīcijas Latvija pirmajā vietā un Apvienotā saraksta deputātu iesniegto lēmumprojektu par neuzticības izteikšanu izglītības un zinātnes ministrei Andai Čakšai (Jaunā Vienotība). Par demisijas pieprasījumu balsoja 41 deputāts, pret bija 47, neviens neatturējās.

Lasi žurnālā IR

Edvīns Kleščevskis stāsta Mārtiņam Galeniekam par savu Volvo C303 ar iesauku Kucēns, kas tik labi kalpojis Ukrainas armijai, ka biedrība Tavi draugi to nogādājusi atpakaļ Latvijā remontēšanai.

Valters Ozoliņš izstāsta Agnesei Meierei, kā viņš ar ģimeni palīdzēja atdzimt gandrīz pirms 300 gadiem celtajai Nordeķu muižai.

Arhitektu birojs Lauder Architects regulāri uzvar projektu konkursos, taču tā vadītāji Kārlis un Rita Lauderi atzīstas Mārtiņam Galeniekam, ka patiesu gandarījumu gūstot, kad redz pašu radīto ēku uzbūvētu dzīvē.

Vēl

KNAB ir piemērojis divus administratīvos sodus kopumā 500 eiro apmērā bijušajam Rīgas mēram Mārtiņam Staķim (Progresīvie) par komandējumu uz pasaules hokeja čempionātu Tamperē

Militārajās mācībās sestdien pazaudētais drons darbojās tiešsaistē un nesatur atmiņas failus, otrdien informēja NBS komandieris ģenerālleitnants Leonīds Kalniņš.

Saeimas deputāts Oļegs Burovs otrdien iecelts par Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas vadītāju.

Rail Baltica darbiem Rīgā pietrūkst 200  miljonu eiro; risinājums jāmeklē visām Baltijas valstīm, trešdien teica satiksmes ministrs Kaspars Briškens (Progresīvie).

Ungārijas premjerministrs Viktors Orbāns otrdien paziņoja, ka Zviedrijas pieteikuma par uzņemšanu NATO ratifikācija neesot steidzama, un pārmeta Zviedrijai, ka tā apšauba Ungārijas demokrātiskumu.

Lielbritānijā simtiem policistu protestē pret kolēģa tiesāšanu pēc šaujamieroča pielietošanas, valdība ir spiesta lūgt palīdzību bruņotajiem spēkiem kārtības uzturēšanai

Par Ordeņa kapitula kancleru iecelts atvaļinātais ģenerālleitnants Raimonds Graube, otrdien informēja Valsts prezidenta kanceleja.

Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome otrdien informēja, ka ir saņēmusi Latvijas Televīzija valdes locekļa Kaspara Odiņa iesniegumu par amata atstāšanu pēc paša vēlēšanās.

Baltijā un Ziemeļvalstīs

Igaunijas valdība otrdien vienojās par 2024. gada valsts budžetu un fiskālo stratēģiju nākamajiem pieciem gadiem. Budžeta ieņēmumi nākamgad plānoti 16,79 miljardu, izdevumi 17, 67 miljardu eiro apmērā

Igaunijai var nākties atgriezt atpakaļ gandrīz 300 miljonus eiro no iepriekšējā perioda ES finansējuma, ja tā nepratīsies šos līdzekļus iztērēt līdz gada beigām.

Bankas Nordea un DNB otrdien palielināja hipotekāro aizdevumu un depozītu likmes, reaģēdamas uz Norvēģijas centrālās bankas lēmumu pagājušonedēļ palielināt procentlikmi līdz 4,25%.

Zviedrijā svētdien trīs cilvēki guva ievainojumus, kad zemes nogruvums radīja puskilometru garu pārrāvumu lielceļā valsts rietumos.

Lietuvas pilsētas Kazlu Rūdas mērs Mantass Varaška svētdien paziņoja, ka kandidēs uz prezidenta amatu vēlēšanās nākamgad.

Apmēram puse no Islandes 375 tūkstošiem iedzīvotāju šovasar bija devusies ārzemju ceļojumos.

Šodien

Tiešsaistē notiek starptautiska konference par ilgtspējīgas attīstības mērķiem muzejos un bibliotēkās.

Latvijas Universitātē notiek publiskās debates Godīgi par akadēmisko godīgumu

Latvijas Okupācijas muzejā notiek vēsturnieku diskusija Antisemītisms Latvijā pirms okupācijas: valstiskā un sociālā dimensija.

Viedokļi

Līna Lāsa, starptautiskās personālvadības platformas Deel paplašināšanās vadītāja Centrāleiropā un Austrumeiropā. Globālā migrācija – vienīgais darbaspēka problēmu risinājums

Normunds Grinbergs, Latvijas Būvnieku asociācijas vadītājs. Līdz ar minimālo algu būvnieki prasa risināt citas samilzušas problēmas

Paplašini apvārsni

Ar autobusu Himalajos

3 laika prognozes Rīgai

meteoprog +13 – +22C, āpmācies, bez nokrišņiem D – DA vējš 3 – 5 m/;

accuweather +13 – +24C, daļēji apmācies, D vējš 4 – 5 m/s;

yr +16 – +23C, lielākoties apmācies, D – DA vējš 2 – 5 m/s.

Vārda dienu svin:

Ādolfs, Ilgonis

Sūtiet atsauksmes vai ieteikumus par Ir Svarīgākais: [email protected]

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu