IR Svarīgākais • IR.lv

Pārrauj Kahovkas HES dambi; plāno atbalstu mājsaimniecībām; paātrinās Sēlijas poligona būvi

Applūst milzīga teritorija

Krievijas spēki otrdienas naktī uzspridzināja Kahovkas HES aizsprostu uz Dņepras Hersonas apgabalā, paziņoja Ukraina, rezultātā izplūdis milzīgs daudzums ūdens. Ukrainas prezidents Zelenskis to nosauca par teroraktu un pēdējās desmitgadēs lielāko tehnoloģiski ekoloģisko katastrofu Eiropā. Plūdi draud aprīt 80 pilsētas un ciemus. Ukrainas valdība evakuēja vairāk nekā 17 000 iedzīvotāju, vēl 40 000 jāevakuējas. Krievijas kontrolē esošā Nova Kahovkas pilsētiņa pilnībā applūda. Tur ūdens līmenis pacēlās par 11 metriem. Pagaidām katastrofa nerada riskus Zaporižjas AES, kas izmanto HES rezervuāra ūdeni dzesēšanai un atrodas Krievijas kontrolē. Eiropas Padomes prezidents Šarls Mišels uzbrukumā apsūdzēja Krieviju un civilās infrastruktūras iznīcināšanu nosauca par kara noziegumu. Krievija noliedza spridzināšanu.

Ja augs energocenas

Ja jaunajā apkures sezonā pieaugs energocenas, valdība otrdien lēma atbalstīt mājsaimniecības, kurās kopējie izdevumi par mājokli pārsniegtu 30% no ienākumiem uz vienu mājsaimniecībā deklarēto. Klimata un enerģētikas ministrija plāno, ka atbalstu varētu saņemt cilvēki, kam ir centralizēta siltumapgāde, dabasgāzes apkure un elektroenerģijas pieslēgums. Atbalstu saņems arī mājsaimniecības ar decentralizētiem siltumapgādes risinājumiem, taču par to lems pašvaldības.

Būs karavīru lielākā treniņvieta Baltijā

Valdība otrdien apstiprināja paātrinātu militārā poligona Sēlija izveidi Jēkabpils un Aizkraukles novados. Poligona attīstības pirmajā kārtā plānots ieguldīt aptuveni 38 miljonus eiro un to pabeigt līdz 2025.gada nogalei. Šī būšot lielākā karavīru treniņvieta visā Baltijas reģionā. Par likumprojektu vēl jālemj Saeimai.

IR aktuāli

Daudzi Latvijas politiķi vēl nespēj sekot valsts komandas hokejistu paraugam. Aivara Ozoliņa komentārs.

Jaunais pedagogs Sandis Mārtiņš Caune projektā Paldies, skolotāj! aicina raksturot savu sirdsskolotāju, dalīties atmiņās, kā arī pastāstīt par īpašo ieguldījumu savā dzīvē.

Vēl

ES līdz 15. septembrim pagarinās Ukrainas graudu importa ierobežojumus, ko noteikušas Polija, Slovākija, Ungārija, Rumānija un Bulgārija, lai aizsargātu savus lauksaimniekus.

Valdība otrdien atbalstīja Nacionālo bruņoto spēku iesaistīšanu Dziesmu un deju svētku organizēšanā. Svētki Rīgā notiks no 30.jūnija līdz 9.jūlijam.

Zemkopības ministrs Didzis Šmits (AS) neizsludinās ārkārtējo situāciju piena nozarē, kā to lūdz zemnieki. Viņš cer uz papildu ES atbalstu nozarei.

Bezpartijiskais Rīgas mērs Mārtiņš Staķis otrdien koalīcijas partneriem no Nacionālās apvienības un Latvijas Reģionu apvienības paskaidroja, ka LGTB kopienas karoga izkāršana pie Rīgas domes 2.jūnijā bija viņa vienpersonisks lēmums.

Bulgārijas parlaments otrdien oficiāli apstiprināja jaunu valdību. To veidos bijušā premjerministra Boiko Borisova partija GERB, kas uzvarēja vēlēšanās, un otrās vietas ieguvēja pretkorupcijas partija Mēs turpinām pārmaiņas.

Baltijā un Ziemeļvalstīs

Lietuvas parlaments otrdien noraidīja valdošās partijas ierosinājumu izsludināt Seima pirmstermiņa vēlēšanas 10.septembrī.

Somijas uzņēmējs un miljonārs Anders Viklofs saņēmis 121 000 eiro lielu sodu par atļautā ceļu satiksmes ātruma pārsniegšanu par 30 km/h.

Tikšanās laikā pirmdien Baltajā namā ar Dānijas premjerministri Metu Frederiksenu ASV prezidents Baidens Dāniju novērtējis kā vienu ir no labākajiem Amerikas sabiedrotajiem.

6.jūnijā Zviedrija atzīmēja Nacionālo dienu. Šogad apritēja 500 gadu kopš Zviedrijas valsts izveidošanas. Svinībās piedalījās arī karalis Kārlis XVI Gustavs un karaliene Silvija.

Rakveres pilsēta Igaunijā izsludinājusi konkursu Arvo Pērta mūzikas nama celtniecībai. Namam jābūt pabeigtam līdz 2025.gadam, kad Pērts svinēs 90.dzimšanas dienu.

Šodien

Valsts kontrole informēs par revīzijas ziņojumu NBS pārtikas iepirkuma plānošanā un īstenošanā.

Ministru prezidents Kariņš (JV) piedalīsies konferencē Riga StratCom Dialogue 2023.

Rīgas domē apspriedīs Rīgas Apkaimju centru attīstības plānu 2024.-2028.gadam pirmo redakciju.

Viedokļi

Gunita Ķiesnere, arhitekte, uzņēmēja, Vidzemes augstskolas Jaunās būvniecības skolas vadītāja. Būvniecības nozarei jāapsteidz laiks, lai atgūtu labo vārdu.

Elīna Karnišova, e-komercijas IT risinājumu izstrādātāja Magebit personāla vadītāja. Līderība darba vidē – noderīga prasme ne tikai vadītājam.

Paplašini apvārsni

Vai organizācijas varētu izmantot mākslīgo intelektu, piemēram, ChatGPT, lai mudinātu vēlētājus uzvesties noteiktā veidā?

Dzimusi aktrise

Vāvere nogāž slotu un pati notēlo slotas upuri.

3 laika prognozes Rīgai

meteoprog +11 – +21C, neliels mākoņainums, bez nokrišņiem, Z – ZR vējš 1 – 4 m/s;

accuweather +7 – +20C, pārsvarā saulains, Z – ZR vējš 2 – 5 m/s;

yr +14 – +21C, pārsvarā saulains, Z vējš 2 – 5 m/s.

Vārda dienu svin:

Gaida, Arnis, Arno

Sūtiet atsauksmes vai ieteikumus par Ir Svarīgākais: [email protected]

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu