Palīdzēs visām mājsaimniecībām; Makrona koalīcija negūst vairākumu parlamentā; Rīgas samitā atbalsta Ukrainu

Bez mērķēta atbalsta

Koalīcija pirmdien vienojās jaunajā apkures sezonā daļēji segt apkures sadārdzinājumu visām mājsaimniecībām, nevis mērķētām iedzīvotāju grupām. Kopumā dažādiem atbalsta pasākumiem plāno novirzīt 342 miljonus eiro. Vislielāko atbalsta summu – 150 miljonus eiro – plānots novirzīt centrālapkures sadārdzinājuma kompensēšanai, 35 miljoni iecerēti gāzes apkures maksas daļējai kompensēšanai.

Frančiem būs grūti

Svētdien Francijā notikušo parlamenta vēlēšanu otrajā kārtā prezidenta Makrona pārstāvētā centristu koalīcija zaudējusi vairākumu Nacionālajā sapulcē. Tā ieguva 257 vietas no 577. Šī ir pirmā reize kopš 1988.gada, kad tikko ievēlēta prezidenta partija negūst vairākumu parlamentā. Kreiso partiju koalīcija palielinājusi pārstāvniecību no 60 līdz 135 vietām. Trešajā vietā ir Marinas Lepēnas vadītā galēji labējā Nacionālā apvienība ar 89 mandātiem.

Borels: graudu blokāde ir noziegums

Trīs jūru samitā Rīgā pulcējušies 12 valstu pārstāvji pirmdien vienojās par lielāku atbalstu Ukrainai un ir vienisprātis, ka Ukrainai jāpiešķir ES kandidātvalsts statuss. Sanāksmes dalībniekus attālināti uzrunāja Ukrainas prezidents Zelenskis. Krievijas īstenotā miljoniem tonnu graudu blokāde Ukrainas ostās ir kara noziegums, pirmdien Luksemburgā paziņoja ES augstais ārlietu pārstāvis Žuzeps Borels. Pirmdien ES ārlietu ministri sprieda, kā izvest graudus no Ukrainas.

IR aktuāli

Harkivas dzejnieks un mūziķis Ivans Seņins stāsta, kā karš Ukrainā vairojis patriotismu un pretkrievisku noskaņojumu.

Kā biedrība Young Folks, kurā pārsvarā darbojas krievvalodīgie jaunieši, jau gandrīz divus mēnešus Rīgā palīdz ukraiņiem, kuri no okupētajām teritorijām bēg uz Eiropu.

Vēl

Ukrainas parlaments pirmdien ratificēja Eiropas Padomes konvenciju par vardarbības novēršanu jeb Stambulas konvenciju. Latvijas parlaments konvenciju nav ratificējis.

Lietuva pirmdien noraidīja Krievijas pārmetumus par dzelzceļa kravu tranzīta ierobežošanu uz Kaļiņingradu. Ierobežojumi attiecas tikai uz ES sankcijām pakļautām kravām, norādīja Lietuva.

Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības padome pirmdien nolēma aicināt pedagogus septembrī sākt beztermiņa streiku. Arodbiedrība prasa sabalansētas slodzes, atalgojuma palielināšanas grafiku.

Latvijā maijā faktiskais bezdarba līmenis samazinājies līdz 6,5%, kas ir par 1,3% mazāk nekā pirms gada.

Administratīvā rajona tiesa pirmdien nolēma izbeigt tiesvedību Aivara Lemberga prasībā piešķirt viņam vairāk nekā 270 000 eiro kompensāciju par piemēroto drošības līdzekli – aizliegumu pildīt Ventspils domes un Ventspils brīvostas vadītāja amatus.

Svētdien 80 gadu vecumā miris bijušais Dānijas ārlietu ministrs Ufe Ellemans-Jensens. Viņš bija ietekmīgs Baltijas valstu neatkarības atjaunošanas aizstāvis.

Pirmdien bagāžas izsniegšanas zonu tehnisko problēmu dēļ Londonas Hītrovas lidostā tika atcelti ap 30 reisu, kas skāra ap 5000 pasažieru.

85 gadu vecumā miris izcilais Lietuvas teātra un kino aktieris Reģimants Adomaitis. Adomaitis bija Lietuvas neatkarības kustības Sajūdis viens no dibinātājiem.

Šodien

Valdība lems par 350 miljonu eiro atbalstu energoresursu cenu un inflācijas pieauguma ietekmes mazināšanai mazaizsargātajām iedzīvotāju grupām.

Svētā Pētera baznīcā notiks dievkalpojums par godu Svētā Pētera baznīcas iesvētīšanai, baznīcu apmeklēs prezidents Levits un Vācijas prezidents Šteinmeiers.

Administratīvā rajona tiesa pasludinās spriedumu plaģiātismā vainotā prokurora Ulda Cinkmaņa lietā par viņa iegūto bakalaura grādu (LETA).

Viedokļi

Alvis Hermanis, JRT mākslinieciskais vadītājs. Vissvarīgākais jautājums.

Anna Dovbiša, AS SEB atklātais pensiju fonds valdes priekšsēdētāja. Sievietēm ir mazākas algas. Vai būs arī mazākas pensijas?

Paplašini apvārsni

Kā eBay internetu pārvērta par iepirkšanās laukumu.

Mūziķu un skatītāju karalis

3 laika prognozes Rīgai

meteoprog +11 – +17C, apmācies, neliels lietus, Z – ZA, Z – ZR vējš 2 – 6 m/s;

accuweather +12 – +19C, mainīgs mākoņu daudzums, Z – ZA, Z – ZR vējš 2 – 6 m/s;

yr +14 – +21C, saule sprauksies no mākoņiem, Z – ZA, Z – ZR vējš 2 – 6 m/s.

Vārda dienu svin:

Emīls, Egita, Monvīds

Sūtiet atsauksmes vai ieteikumus par Ir Svarīgākais: [email protected]

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu