Muižnieku neapstiprina par rektoru; ECT lemj par labu Magņitskim; stingrāki noteikumi taksometriem

Krīze LU

Latvijas Universitātes rektors Indriķis Muižnieks. Foto: Evija Trifanova, LETA

Valdība otrdien Latvijas Universitātes (LU) rektora amatā neapstiprināja Indriķi Muižnieku, jo LU nav nodrošinājusi atklātu, vispārēju un pārredzamu, labiem pārvaldības principiem atbilstošu rektora vēlēšanu norisi. Par rektora vietas izpildītāju iecēla LU Vēstures un filozofijas fakultātes profesoru un bijušo dekānu Gvido Straubi. Lēmuma pieņemšanā par Muižnieku atturējās trīs KPV LV ministri. LU nekavējoties pārsūdzēja Administratīvajā rajona tiesā lēmumu, lūdzot to atcelt kā prettiesisku. LU administrācija informēja, ka pēc Muižnieka neapstiprināšanas augstskolā pārstāj darboties arī LU Senāts un Šķīrējtiesa un spēkā nav visi Senāta pieņemtie lēmumi pēc 24.maija. Tādējādi LU palikusi arī bez četriem fakultāšu dekāniem.

Pēcnāves kompensācija

Eiropas Cilvēktiesību tiesa secināja, ka Krievija ir pārkāpusi 2009.gadā aizturēšanas izolatorā mirušā britu investīciju fonda Hermitage Capital jurista Sergeja Magņitska tiesības. Tā kā Magņitskis izolatorā 2009.gadā nomira, Krievijai viņa mātei un atraitnei jāizmaksā 34 000 eiro kompensācija. Magņitski aizturēja pēc tam, kad viņš apsūdzēja Krievijas amatpersonas liela mēroga korupcijā un Krievijas budžeta līdzekļu izzagšanā.

Uzraudzīs taksīšus

No 1.septembra stāsies spēkā valdības otrdien pieņemtie noteikumi, kas nosaka stingrāku kārtību taksometru pārvadājumiem pie starptautiskās lidostas Rīga sāks darboties vaučeru sistēma. Taksometriem pie lidostas būs jāsaņem licences, uz priekšējā automašīnas paneļa jānovieto tarifu cenrādis, auto jāatbilst vides prasībām, bet par pakalpojumiem būs jāsniedz informācija VID.

Vēl

IZM prasa bijušajai tāllēcējai Inetai Radevičai atmaksāt valstij 30 tūkstošu eiro prēmiju, jo viņai konstatēts pozitīvs dopinga tests Londonas vasaras olimpiskajās spēlēs 2012. gadā. Tad sportiste ieņēma 4. vietu.

Valdība otrdien pieņēma noteikumus, kas paredz no 2. septembra izsniegt jauna parauga personas apliecības (ID kartes).

Rīgas apkaimju alianse, kas apvieno 14 apkaimju biedrības, aicina iedzīvotājus nepārslēgt līgumus ar Tīrīgu par atkritumu savākšanu, kamēr nesaņems skaidrojumu no institūcijām.

Otrdien miris ilggadējais Valmieras teātra režisors Fēlikss Deičs (1937-2019).

Policija aizturējusi trīs jauniešus, kuri svētdien Rīgā, Mežciemā, ar šķidrumu aplēja un pēc tam aizdedzināja bezpajumtnieku.

Brazīlija pirmdien noraidīja G7 līderu piešķirtos 20 miljonus dolāru Amazones lietusmežu ugunsgrēku dzēšanai. Mežu izciršana šogad augustā bijusi lielākā kopš 2015.gada – 1114,8 kvadrātkilometru.

Zāļu ražotājam Johnson&Johnson būs jāmaksā vairāk nekā pusmiljardu dolāru liela kompensācija par opioīdu atkarības veicināšanu, nolēma ASV Oklahomas štata tiesa.

Baltijā un ziemeļvalstīs

Pirmdien Igauņu valodas institūts iepazīstināja ar pirmo igauņu-mandarīnu (izplatītākā ķīniešu valodas dialektu grupa) valodas vārdnīcu, kurā iekļauti 5000 vārdu.

Ja Viļņas domnieki apstiprinās jaunos tarifus, tad no nākamā gada Viļņas daudzdzīvokļu māju iedzīvotāji par atkritumu izvešanu maksās par 69%, bet privātmāju – par 56% vairāk nekā šogad.

Helsinku jaunā bibliotēka Oodi saņēma Starptautiskās bibliotēku asociāciju federācijas (IFLA) balvu kā gada pasaules labākā jaunā bibliotēka. Oodi tika atklāta 2018.gada 5.decembrī.

Pēdējo triju gadu laikā no Indijas nākušu IT speciālistu skaits Stokholmā divkāršojies, paziņoja Zviedrijas galvaspilsētas tirdzniecības palāta.

Dānija pirmdien paziņoja, ka kaitīgās iedarbības dēļ uz vidi pārtrauc jūras zivsaimniecību attīstību. Tas nozīmē, ka vairs nebūs jaunu projektu, bet paliks 19 valsts zivsaimniecības.

Norvēģijas jaunu medicīnas metožu izmantošanas forums pirmdien apstiprināja jaunu medikamentu kombināciju 3. stadijas melanomas ārstēšanai.

Šodien

Notiks Rīgas domes sēde, kurā spriedīs par atkritumu apsaimniekošanu pilsētā.

Notiks Nevalstisko organizāciju un Ministru kabineta sadarbības memoranda īstenošanas padomes sēde (LETA).

Rīgas Centra attīstības biedrība rīko diskusiju par Rīgas centra publiskās telpas atdzīvināšanu un labiekārtošanu.

Viedokļi

Māris Zanders, žurnālists. Vienlaicīgi ir labāk un sliktāk, nekā domājam.

Ija Groza, Vidzemes plānošanas reģiona remigrācijas koordinatore. Tautieši ārvalstīs labprāt izmanto Latvijas e-pakalpojumus, trūkst autentifikācijas rīku.

Paplašini apvārsni

Vai augi spēj runāt? Austrālijas pētnieces Monikas Galiano eksperimenti rāda, ka tie spēj iegaumēt daudz ko.

Noēsts līdz ribām

Kas palicis pāri no Titānika okeāna dzelmē.

3 laika prognozes Rīgai:

meteoprog +14 – +27C, apmācies, brīžiem skaidrosies, bez nokrišņiem, A, DA vējš 3 – 4 m/s;

accuweather +16 – +26C, saulains un ļoti silts, A, DA vējš 3 – 5 m/s;

yr +14 – +26C, saulains laiks, A, DA vējš 3 – 5 m/s.

Vārda dienas svin:

Auguste, Guste

Sūtiet atsauksmes vai ieteikumus par Ir Svarīgākais: [email protected]

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu