Mediķiem apsola vairāk naudas; KNAB kratīšana Preiļu domē; Polija zaudē ES Tiesā

Atrod rezerves

Otrdien valdības vadītājs Kariņš (JV) pirms gaidāmās mediķu protesta akcijas veselības nozares pārstāvjiem solīja nākamā gada budžetā mediķu algu pieaugumam piešķirt 60 miljonus eiro, kas ir par aptuveni 18 miljoniem eiro vairāk, nekā bija plānots iepriekš. Tas ļautu minimālā atalgojuma slieksni paaugstināt vidēji par 10%, teica veselības ministre Viņķele (A/P). Mediķu protesta akcija 7.novembrī notiks, jo mediķi grib palielinājumu par 20%.

Aizdomas par dokumentu viltojumu

KNAB otrdien veica kratīšanas Preiļu novada domē un aizturēja četras personas. KNAB darbinieki interesējās par domes priekšsēdētāju Marutu Plivdu (Latgales partija) un būvvaldi. Procesuālās darbības notika 4. oktobrī sāktā kriminālprocesa ietvaros par dienesta viltojumu personu grupā pēc iepriekšējas vienošanās. Amatpersonas, iespējams, viltojušas aktu par atjaunotās Preiļu novada domes ēkas pieņemšanu ekspluatācijā.

Temīda aizstāv tiesnešus

ES Tiesa otrdien nosprieda, ka Polija pārkāpj tiesu varas neatkarības principu, ļaujot tieslietu ministram no amata atstādināt tiesnešus. ES normām neatbilst Polijā 2017. gadā pieņemtais likums, kas samazina tiesnešu un prokuroru pensionēšanās vecumu. Eiropas Komisija vērsās ES tiesā pret Poliju un pauda satraukumu par Polijas valdošo politiķu mēģinājumiem pakļaut tiesu varu politiskai kontrolei. EK aicināja Polijas valdību izmaksāt kompensācijas tiem tiesnešiem, kuri pieņemtā likuma dēļ zaudēja darbu.

Vēl

Valdība otrdien deva zaļo gaismu publiskās un privātās partnerības modelim Nacionālās koncertzāles būvniecībā, to atzīstot par izdevīgāko risinājumu Latvijai.

Rail Baltica būvdarbi Rīgas lidostā sāksies 2021.gadā, otrdien informēja RB Rail projekta vadītājs Latvijā Ģirts Bramans. Paredzamās būvniecības izmaksas būšot 250 – 280 miljoni eiro.

Otrdien valdība atbalstīja Tieslietu ministrijas ieceri izveidot specializētu ekonomisko lietu tiesu, kas varētu sākt strādāt 2021. gada 1. janvārī.

Valdība otrdien Lauku dienesta vadītāja amatā apstiprināja Ģirtu Krūmiņu, kurš bijis dienesta vadītāja vietnieks.

Rīgas būvvaldes vadība otrdien paziņoja, ka Rīgas mērs Burovs (GKR) izdara spiedienu, lai būvvalde ekspluatācijā pieņemtu Pārdaugavas Z-torņus.

ASV otrdien informēja ANO par izstāšanos no Parīzes klimata vienošanās un sāka izstāšanās procesu. Eiropa un Ķīna par šo soli kritizēja ASV.

11 000 pasaules zinātnieku brīdina par cilvēcei draudošajām briesmām klimata pārmaiņu dēļ. Paziņojums publicēts žurnālā BioScience sakarā ar pasaules klimata konferences 40.gadadienu.

Baltijā un ziemeļvalstīs

Lietuvas prezidents Gitans Nausēda otrdien darba vizītē Helsinkos paziņoja, ka jaunais mierizlīguma plāns Austrumukrainā izdevīgāks Krievijai, nevis Ukrainai, un dialogs ar Krieviju iespējams tikai, ja tā mainīs savu uzvedību.

Trīs Igaunijas partijas – Centra, Reformu un Sociāldemokrātiskā partija – iedzīvojušās lielos parādos.

Dānijas valdība pirmdien atbalstījusi Dānijas Dabas aizsardzības biedrības ieceri līdz 2031.gadam panākt, ka 30% valsts teritorijas būs dabas aizsardzības teritorijas.

Zviedrijas tiesa otrdien notiesāja bijušo elites futbola kluba vadītāju Danielu Kindbergu par mahinācijām, miljoniem nodokļu maksātāju kronu izmantojot futbola kluba finansēšanai.

Pirmdien Norvēģija nacionālās drošības dēļ izraidīja ASV nacionālistu rakstnieku Gregu Džonsonu, kurš bija ieradies uz galēji labējo konferenci Oslo.

Pelēko roņu populācija Baltijas jūrā katru gadu pieaug vidēji par 5%, otrdien paziņoja Somijas Dabas resursu institūta zinātnieki.

Šodien

Valdība ārkārtas sēdē skatīs vairākus grozījumus valsts budžetā.

Rīgas domes Pilsētas attīstības komitejas ārkārtas sēdē izskatīs jautājumu par Z-torņu nodošanu ekspluatācijā.

Gētes institūtā notiks Berlīnes mūra krišanas 30. gadadienai veltīts simpozijs 30 gadu mierīgajai revolūcijai VDR – rīcības jomas, procesi un dalībnieki.

Viedokļi

Mortens Hansens, ekonomists. Crisis – what crisis?

Žanna Upeniece, If Apdrošināšanas Personāla daļas vadītāja. Vairs nekādu “tāpēc, ka es tā teicu” – darbinieki vēlas piedalīties lēmumu pieņemšanā.

Paplašini apvārsni

Berlīnes mūra krišana – kā 1989.gadā izmainījās pasaule.

Notur pieci milimetri

Slīdot pār plānu ledu Zviedrijas ezerā.

3 laika prognozes Rīgai

meteoprog +4 – +6C, apmācies, neliels lietus, A – ZA, A – DA vējš 4 – 5 m/s;

accuweather +2 – +5C, apmācies un lietains, A – ZA, A – DA vējš 3 – 5 m/s;

yr +2 – +3C, apmācies un līdz vakaram arvien lielāks lietus, A – ZA, A – DA vējš 3 – 5 m/s.

Vārda dienas svin:

Linards, Leons, Leo, Leonards, Leonarda

Sūtiet atsauksmes vai ieteikumus par Ir Svarīgākais: [email protected]

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu