Lielbritānijā leiboristi nomaina konservatīvos; Francijas vēlēšanās kreisie izvirzās līderos; Orbāns spiež roku Putinam

Valdību vadīs Kīrs Stāmers.

Lielbritānijas parlamenta vēlēšanās 4.jūlijā pārliecinošu uzvaru izcīnīja Leiboristu partija, kas pielika punktu 14 gadus ilgajai Konservatīvās partijas valdīšanai. Leiboristi ieguva absolūto vairākumu Lielbritānijas parlamenta apakšpalātā – 412 no 650 deputātu vietām. Lielbritānijas karalis Čārlzs III piektdien premjerministra amatā iecēla leiboristu līderi Kīru Stārmeru un pieņēma Konservatīvās partijas līdera Riši Sunaka demisiju.

Aktivitāte lielāka nekā pirms nedēļas.

Francijas parlamenta ārkārtas vēlēšanu otrajā kārtā svētdien balsotāju aktivitāte bija lielāka nekā pirmajā kārtā – 59,7% līdz plkst.17. Pēc vēlētāju aptaujām tiek prognozēts, ka kreiso un zaļo apvienība Jaunā tautas fronte būs lielākais bloks parlamentā, otrajā vietā izvirzījušies prezidenta Emanuēla Makrona sabiedrotie, bet galēji labējā Nacionālā apvienība, kas uzvarēja vēlēšanu 1.kārtā, palikusi trešā.

Nav mandāta runāt ES vārdā.

Ungārijas valdības vadītājs Viktors Orbāns piektdien ieradās vizītē Maskavā un tikās ar diktatoru Putinu. Pirms tam viņš Ukrainā tikās ar prezidentu Zelenski, kuram rosināja uz laiku pārtraukt uguni un sākt miera sarunas. Orbāns braucienu uz Maskavu skaidrojis kā miera misiju – Ungārija jūlijā kļuva par ES prezidējošo valsti. Eiropas Padomes prezidents Šarls Mišels uzsvēra, ka Orbānam nav mandāta runāt ar Krieviju visas ES vārdā. NATO ģenerālsekretārs Stoltenbergs piektdien apstiprināja, ka NATO 2025.gadā sniegs 40 miljardu eiro lielu militāro palīdzību Ukrainai. Savukārt Latvija jūlijā uz Ukrainu nogādās vairāk nekā 2500 dažādu kaujas dronu 4 miljonu eiro vērtībā. Svētdien Krievijas Voroņežas apgabalā no notriektajiem Ukrainas droniem aizdegās munīcijas noliktava, kas izraisījis spēcīgus sprādzienus.

Žurnālā IR lasi

Režisors Ādolfs Šapiro ierakstījis būtisku nodaļu Latvijas teātra vēsturē. Pēc pārbaudījumiem ar varu, slavu un nodevību viņš pirmo reizi kopš Jaunatnes teātra reorganizācijas ir atgriezies Rīgā. Viņu iztaujā Edīte Tišheizere.

Jānis un Maksims 1.jūlijā bija pirmais LGBT pāris Latvijā, kas izmantoja jauno iespēju reģistrēt partnerattiecības. Kāpēc gredzeni viņiem pagaidām no sudraba, stāsta Baiba Litvina.

Atsākam vasaras rakstu sēriju par cilvēkiem, kuri atjauno senās ēkas Latvijā. Gunita Nagle viesojas pie parku dārznieka Mareka Langzama, kurš atmodinājis Ģipkas pusmuižu.

Vēl

Latvijas valstsvienības basketbolisti svētdien Rīgā ar 69:94 zaudēja Brazīlijas izlasei olimpisko spēļu kvalifikācijas turnīra finālā un nedosies uz spēlēm Parīzē.

Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome par jauno sabiedrisko mediju ombudu ievēlējusi komunikācijas ekspertu, filozofijas doktoru Edmundu Apsalonu.

Jūnijā Jaunās Vienotības popularitātes reitings pieaudzis no 7,2% aprīlī līdz 10,9%, un partija ir 1.vietā. Otrā ir Nacionālā apvienība (9,9%), trešā – Latvija pirmajā vietā (7,3%), liecina SKDS aptauja.

Krievijas cietumā ieslodzītais Kremļa kritiķis Vladimirs Kara Murza ievietots cietuma slimnīcā, piektdien paziņoja viņa advokāti. Nav zināms, kas noticis. Viņu arestēja 2022.gada pavasarī un notiesāja uz 25 gadiem ieslodzījumā.

Izglītības ministre Anda Čakša (JV) pārtraukusi sadarbību ar padomnieku politiku un procesu pārvaldības jautājumos Raivi Bergu, kuru vaino politiska spiediena izdarīšanā. Bergs darbu pārtraucis piektdien.

Irānā piektdien notikušajā prezidenta vēlēšanu otrajā kārtā uzvarējis reformistu kandidāts  Masuds Pezeškjans, taču tas neradīs būtiskas izmaiņas Irānas režīma politikā, uzskata eksperti.

Sestdien Tukuma novadā auto nobrauca no ceļa un ietriecās kokā. Miruši trīs cilvēki.

Svētdienas naktī Rīgā, Jāņa Asara ielā, dega vairākas ēkas un pagalmā esošie transportlīdzekļi – vieglās automašīnas un motocikls. Izglābti trīs cilvēki, vēl 30 evakuēti.

Šodien

Uz pirmo sēdi sanāks Rēzeknes pagaidu administrācija.

Latvijas Olimpiskā komiteja nosauks delegācijas sastāvu Parīzes Olimpiskajām spēlēm (LETA).

Dzintaru koncertzālē varēs apskatīt ceļojošu izstādi Ukraina miniatūrā.

Viedokļi

Ieva Birka, Didzis Kļaviņš, Latvijas Universitātes Ekonomikas un sociālo zinātņu fakultātes vadošie pētnieki. Rīgas iedzīvotāju gatavība krīzes gadījumos – par ko priecāties, kur vēl piestrādāt.

Zane Driņķe, biznesa augstskolas Turība rektore. Kā ieviest biznesa domāšanu valsts pārvaldē?

Paplašini apvārsni

Plašs pētījums Dienvidāfrikā un Ugandā parādījis, ka, jaunām sievietēm divreiz gadā injicējot jaunās profilaktiskās zāles, tiek nodrošināta pilnīga aizsardzība pret HIV infekciju.

Reiz bija Daugavas senleja

3 laika prognozes Rīgai

meteoprog +12 – +22C, apmācies, brīžiem skaidrosies, bez nokrišņiem, R – DR, ZA vējš 2 – 3 m/s;

accuweather +13 – +25C, lielākoties mākoņains un silts, R, Z – ZA vējš 2 – 3 m/s;

yr +16 – +26C, mākoņains, R, Z – ZA vējš 2 – 3 m/s.

Vārda dienu svin:

Antra, Adele, Ada