fbpx

Latvijas pilsonis Irānas gūstā; Ukrainā vēlēšanu līdere Zelenska partija; Honkongā nerimst protesti

Mūsdienu pirāti

Fotogrāfijā redzams, kā Irānas Revolucionārā gvarde patrulē pie tankkuģa “Stena Impero”, uz kura atrodas arī viens Latvijas valstspiederīgais, pēc kuģa sagrābšanas Hormuza šaurumā 19.jūlijā. Foto: AFP/Scanpix

Irānas Revolucionārā gvarde 19. jūlijā pēc sadursmes ar Irānas zvejas kuģi Hormuza jūras šaurumā sagrāba zem Lielbritānijas karoga peldošo tankkuģi Stena Impero. Uz tā atradās arī viens Latvijas pilsonis, kapteiņa vecākais palīgs. Latvijas Ārlietu ministrija Irānas vēstniecībai Stokholmā iesniedza notu ar aicinājumu atbrīvot aizturēto. Kopumā uz Irānas aizturētā kuģa atrodas 23 apkalpes locekļi. Piektdien Irāna aizturēja vēl vienu Lielbritānijas kompānijai piederošu tankkuģi MV Mesdar, kas kuģoja ar Libērijas karogu, bet to vēlāk palaida. ES sestdien pauda satraukumu par notikušo. Hormuza jūras šaurums Persijas jūras līcī ir viens no svarīgākajiem naftas transportēšanas ceļiem. Britu kuģa aizturēšana ir Irānas atbilde uz jūlija sākumā pie Gibraltāra britu arestēto Irānas tankkuģi. To vainoja pret Sīriju vērsto sankciju pārkāpšanā.

Piecas partijas

Ukrainā svētdien notika parlamenta ārkārtas vēlēšanas. Pirmās aptaujas pēc vēlēšanu iecirkņu slēgšanas liecina, ka visvairāk balsu varētu būt saņēmusi prezidenta Zelenska partija Tautas kalps, bet 5% barjeru pārkāpušas vēl četras partijas – prokrieviskās opozīcijas platforma Par dzīvi, bijušā prezidenta Porošenko partija Eiropas solidaritāte, Jūlijas Timošenko pārstāvētā partijas Batkivščina un popgrupas Okean Elzi dziedātāja Svjatoslava Vakarčuka pārstāvētā Golos. 225 deputātus ievēl pēc partiju sarakstiem, bet 199 – vienmandāta vēlēšanu apgabalos. Ukrainas parlamentu pēc stāšanās amatā atlaida jaunais prezidents Zelenskis.

Neatlaidīgi protestē

Svētdien Honkongā notika pēdējo septiņu nedēļu laikā lielākā pretvaldības demonstrācija, kad 430 tūkstoši cilvēku pieprasīja atsaukt likumprojektu par notiesāto izdošanu Ķīnai un īstenot demokrātiskas reformas. Policija pret demonstrantiem izmantoja gumijas lodes un asaru gāzi.

Vēl

Valsts drošības dienests sācis kriminālprocesu pret Latvijas Krievu savienības valdes locekli Aleksandru Fileju par Facebook publicēto apsveikumu 17.jūnijā, kad PSRS Latviju “atbrīvoja no diktatora režīma”.

Ceturtdien Satversmes tiesa ierosināja lietu par normām, kas noteic augstskolu un koledžu studiju programmu īstenošanu valsts valodā. Lieta ierosināta pēc 20 Saeimas deputātu no Saskaņas pieteikuma.

Piektdien pirmajā sēdē par pašvaldības uzņēmuma Rīgas satiksme jaunās padomes priekšsēdētāju ievēlēja Normundu Narvaišu.

Piektdien Baldones novadā Latvijas Universitātes Saimniecības pārvaldes garāžā atrada un uz bīstamo atkritumu glabātuvi nogādāja 37 mucas ar bīstamām ķīmiskām vielām.

Tiesa Francijā piektdien noraidīja 1994.gadā notikušās prāmja Estonia katastrofas upuru tuvinieku un izdzīvojušo prasību pret Vācijas kuģubūvētavu, jo netika pierādīta tās apzināta vaina.

Vairāk nekā 20 tūkstoši cilvēku sestdien piedalījās protesta akcijā Krievijas galvaspilsētā Maskavā un pieprasīja brīvas un godīgas pašvaldību vēlēšanas.

Piektdien demisionēja Kosovas premjerministrs Ramušs Haradinajs, kas bijis Kosovas Atbrīvošanas armijas komandieris un tagad kā aizdomās turamais izsaukts uz kara noziegumu tribunālu Hāgā.

Portugāles vidienē sestdien un svētdien plosījās plaši meža ugunsgrēki. Tika evakuēti vairāki ciemati un slēgtas vairākas šosejas.

Šodien

Valsts kontrole publiskos revīzijas ziņojumu, vai lauksaimniecības, meža un zivsaimniecības nozares NVO piešķirtie budžeta līdzekļi ir izmantoti lietderīgi.

Radio darbinieki, Latvijas Radio valde un NEPLP tiekas, lai apspriestu sabiedriskā medija finansējumu (LETA).

Darbu sāks Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas zvanu centrs, kur iedzīvotāji varēs uzdot jautājumus par iecerēto administratīvi teritoriālo reformu.

Viedokļi

Jānis Bethers, Enefit valdes priekšsēdētājs. OIK pāragrais prieks.

Austrumeiropas politikas pētījumu centrs. Maldināšana – Latvijas gadījums Nr. 26.

Paplašini apvārsni

Ko par cilvēka un dabas saikni var mācīties no islandiešiem, kas vāc ļoti vērtīgās jūras pīles dūnas.

Digitālais visēdājs

Galda virsmas attīstība pēdējos 30 gados.

3 laika prognozes Rīgai:

meteoprog +15 – +25C, negaisa mākoņi un lietus, R – DR, R – ZR vējš 2 – 3 m/s;

accuweather +16 – +22C, saule mīsies ar mākoņiem, stiprs lietus, kas var radīt ielās plūdus, R – DR, R – ZR vējš 2 – 5 m/s;

yr +17 – +21C, lietains, dažbrīd atspīdēs saule, R – DR, R – ZR vējš 2 – 5 m/s.

Vārda dienas svin:

Marija, Marika, Marina

Sūtiet atsauksmes vai ieteikumus par Ir Svarīgākais: [email protected]

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu