IR Svarīgākais • IR.lv

Latvija svin 105.gadadienu; Loids Ostins ierodas Kijivā; Rēzeknē nošauj uzņēmēju

Parāde, lāpas un lāzeruzvedums

Ar militāro parādi, kurā piedalījās ap 1500 militārpersonu, tradicionālo lāpu gājienu un lāzeruzvedumu uguņošanas vietā pie Brīvības pieminekļa Latvijā 18.novembrī svinēja valsts proklamēšanas 105.gadadienu. Prezidents Rinkēvičs uzrunā pie Brīvības pieminekļa pieminēja Ukrainā bojāgājušo Latvijas brīvprātīgo Vitāliju Smirnovu un uzsvēra, ka Latvija turpinās sargāt savu un draugu brīvību. Šajā dienā valsts augstākos apbalvojumus saņēma 33 cilvēki.

Atspiež krievus no Dņipras kreisā krasta

Kijivā pirmdien iepriekš neizziņotā vizītē ieradās ASV aizsardzības ministrs Loids Ostins, lai apliecinātu Vašingtonas atbalstu Ukrainai cīņā pret Krieviju. Ukraina pirmdien atbrīvoja no amata divas augsta ranga kiberdrošības amatpersonas. Ukrainas karaspēks Hersonas apgabalā atspiedis krievus 3 – 8 km no Dņipras kreisā krasta. Ukrainas spēki turpina turēt pozīcijas Avdijivkā, bet Krievijas spēki svētdien veica 26 uzbrukumus Avdijivkai un tās apkārtnē esošajām apdzīvotajām vietām.

Iespējamais šāvējs apcietināts

17.novembrī pie veikala Rēzeknē ģimenes acu priekšā nošauts uzņēmējs un Ludzas novada domes deputāts Andris Ļubka. Pēc dažām stundām notverts vīrietis, kurš, iespējams, raidīja šāvienus, Igors Haits. Svētdien tiesa viņu apcietinājusi. Aizdomās tiek turēta vēl viena persona, kas atbrīvota.

IR aktuāli

Būvkompānija Velve, pār kuru krīt korupcijā apsūdzētā Māra Martinsona ēna, nespēj laikā uzbūvēt Stradiņa slimnīcas jauno korpusu. Kāpēc būvniecība iestrēgusi, pēta Ilze Šķietniece.

Agnese Meiere brauca lūkoties uz Latgales Adamovas ezera krastā tapušām 5 metrus augstām skulptūrām Oduma meitys un runāja ar apkaimes seno tradīciju turētājiem un amatniekiem.

Kā nītauriete Liene Pušpura no mellenēm nonāca līdz pirtsslotu saldēšanai, stāsta Baiba Litvina.

Vēl

Lai apturētu pieaugušo robežšķērsotāju plūsmu no Krievijas, Somija no 18.novembra līdz nākamā gada 18.februārim slēdza četrus robežšķērsošanas punktus no deviņiem. Visu robežu ar Krieviju, iespējams, slēgs 22.novembrī.

Izraēla svētdien parādīja teroristu grupējuma Hamās izveidoto ieeju tuneļu sistēmā zem Gazas pilsētas lielākās slimnīcas. Nogalināti trīs Hamās komandieri. 28 priekšlaicīgi dzimuši bērni evakuēti no Gazas joslas uz Ēģipti.

Valsts prezidents Rinkēvičs pirmdien vizītē Izraēlā tikās ar prezidentu Hercogu un ar palestīniešu pašpārvaldes vadītāju Abasu. Rinkēvičs vizītes laikā atzina, ka šobrīd runāt par pamieru starp Izraēlu un Hamās ir ļoti grūti.

Rīgas domes balva Gada rīdzinieks 2023 piešķirta Rīgas Tehniskās universitātes rektoram Tālim Juhnam par izciliem sasniegumiem zinātnes attīstībā.

Latvijas Universitātes padome piektdien atbalstīja rektora piedāvājumu izveidot piecu fakultāšu modeli. Patlaban LU ir 13 fakultātes, kas aptver četras zinātņu nozares.

Latvijas ārlietu ministrs, bijušais valdības vadītājs Krišjānis Kariņš (JV) ir gatavs iesaistīties sacensībā par NATO ģenerālsekretāra amatu, svētdien ziņoja ministra birojs.

86 gadu vecumā mirusi bijusī vieglatlēte un šķēpmešanas trenere Valentīna Eiduka.

Galēji labējais politiķis Havjērs Milejs ievēlēts par Argentīnas prezidentu. Viņš izšķirīgajā balsojuma kārtā saņēma 56% balsu, bet konkurents kreisais Serhio Masa – 44%.

Pirmdien Itālijas tiesa par vainīgiem atzina un piesprieda sodu ap 200 Kalabrijas mafijas Ndrangheta locekļiem un viņu līdzzinātājiem. Tiesas process ilga gandrīz trīs gadus.

Svētdienas skandāli

LTV raidījums de facto skaidroja, kā pašvaldību jumtorganizācijas vērtē prezidenta priekšlikumu par valsts noslēpuma pielaidi vietvaru vadītājiem. Žurnālisti pētīja, kas kavē patvertņu ierīkošanu. Raidījums arī atklāja, ka Rail Baltica ātrvilciens Rīgai var paiet garām. Tāpat raidījums analizēja, kādi “caurumi” likumā ļauj dažādi interpretēt sodu dzērājšoferiem.

TV3 raidījums Nekā personīga noskaidroja, ka ātrās palīdzības darbinieki strādā bez veselības apdrošināšanas. Raidījums pētīja, ko noskaidroja Zemkopības ministrija pārbaudē par jaunu dārgu IT sistēmu, kurā dati jāievada lauksaimniekiem. Žurnālisti skaidroja, vai Latvija var atļauties rīkot olimpisko spēļu sacensības un cik izmaksātu Siguldas trases pārbūve. Raidījums stāstīja, ka Eiropas prokuratūra kratīšanas šovasar veikusi arī pie kādreizējā Rīgas kartes valdes locekļa Aleksandra Brandava.

Šodien

Notiks Zolitūdes traģēdijas upuru piemiņas pasākums.

Mazajā ģildē notiks zinātniskā konference Lielie kapi – vakar, šodien, rīt, veltīta Lielo kapu 250.gadadienai.

Pie Ministru kabineta ēkas notiks klusais protests Par veco mežu aizsardzību.

Viedokļi

Dainis Īvāns, pirmais LTF priekšsēdētājs, filmas Zeme, kas dzied scenārija līdzautors. Latviešu vienotāja un valsts šūpuļa vieta.

Antra Boča, Latvijas Jauno zinātnieku apvienības valdes priekšsēdētāja. Profesūras tenūra Latvijā jeb Māju būvēt sāksim no jumta.

Nedēļa Eiropā

Augoša īres maksa un procentu likmes, mājokļu trūkums – kā Eiropa cīnās ar lielāko mājokļu krīzi pēdējās desmitgadēs?

Skaties sabiedriskās raidorganizācijas ARTE iknedēļas raidījumu par Eiropas iedzīvotājiem aktuālām problēmām.

Paplašini apvārsni

Sekvoju mežs uzglabā vairāk oglekli nekā jebkuru citu koku mežs. Kā tos grasās atjaunot visā Ziemeļkalifornijas piekrastē?

Sistēmas uzlaušana

Ja ļoti gribas gardumu, nav šķērslis pat labirints.

3 laika prognozes Rīgai

meteoprog -2 – -4C, neliels mākoņainums, bez nokrišņiem, A – ZA vējš 3 m/s;

accuweather 0 – -6C, brīžiem atspīdēs saule, A – ZA vējš 2 – 3 m/s;

yr -1 – -3C, apmācies, A – ZA, R vējš 2 – 3 m/s.

Vārda dienu svin:

Zeltīte, Andis

Sūtiet atsauksmes vai ieteikumus par Ir Svarīgākais: [email protected]

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu