Kultūras ministriju vadīs Lāce; Saeima atlaiž Rēzeknes pašvaldību; ES aizliedz mangāna rūdas tranzītu

Jauna kultūras ministre

Saeima ceturtdien apstiprināja kultūras ministres amatā Agnesi Lāci (Progresīvie). Par viņas apstiprināšanu balsoja 52 deputāti, pret bija 27. Līdzšinējā kultūras ministre Agnese Logina (Progresīvie) pirmdien atkāpās no amata “personīgu iemeslu dēļ”, un viņas partija izvirzīja amatam ministrijas parlamentāro sekretāri Lāci.

Padzen Rēzeknes lēmējus

Saeima ceturtdien pieņēma likumu par Rēzeknes valstspilsētas pašvaldības domes atlaišanu. Par to balsoja 61 deputāts (tai skaitā Apvienotā saraksta un Nacionālās apvienības deputāti), pret bija 34 (to skaitā valdības koalīcijas ZZS deputāti), atturējās divi. Rēzeknes deputāti apstrīdēs Saeimas lēmumu Satversmes tiesā. Rēzeknes pašvaldība ir nonākus smagā finansiālā situācijā, un pērn novembrī pašvaldību ministre Inga Bērziņa (JVatstādināja no amata domes priekšsēdētāju Aleksandru Bartaševiču (Kopā Latvijai) “par būtiskiem un sistemātiskiem pārkāpumiem”. Līdz vēlēšanām 2025. gada 7. jūnijā Rēzeknes pašvaldību vadīs pagaidu administrācija.

Nē mangāna rūdai!

Eiropas Savienības valstu vēstnieki ceturtdien vienojās par 14. sankciju kārtu Krievijai. Vienošanās paredz arī Latvijas valdības prasīto pilnīgu mangāna rūdas eksporta un tranzīta aizliegumu. Pakotnē ir iekļautas sankcijas arī pret Krievijas tā saucamo “ēnu floti”, ierobežojumi Krievijas sašķidrinātajai dabasgāzei un citi. Jaunās sankcijas varēs stāties spēkā jau nākamajā nedēļā.

IR aktuāli

Ukraiņi uzvar aizsardzības kauju. Ģenerālis Raimonds Graube intervijā Mārai Miķelsonei vērtē Šveicē pagājušonedēļ notikušo miera konferenci un Rietumvalstu palīdzību Ukrainai.

Arlabunakti. Ja bērns labi izguļas, uzlabojas viņa koncentrēšanās spējas un bieži vien arī sekmes, Ilzei Šķietniecei skaidro miega ārsts Dainis Irbe.

Vēl

Rumānijas prezidents Klauss Johanniss ceturtdien atsauca savu kandidatūru NATO ģenerālsekretāra amatam un paziņoja, ka viņa valsts atbalstīs pašreizējā Nīderlandes premjerministra Marka Rutes kandidatūru, kuram tagad ir visu 32 dalībvalstu atbalsts.

Saeima ceturtdien pieņēma paziņojumu NATO samitam jūlijā par atbalstu Ukrainas vēlmei pievienoties NATO.

Valsts valodas prasmes pārbaudījums būs jākārto arī tiem Krievijas pilsoņiem, kuri saņēmuši pastāvīgās uzturēšanās atļaujas saskaņā ar tā saukto ārvalstnieku likumu, ceturtdien nolēma Saeima.

Saeima ceturtdien apstiprināja Rail Baltica parlamentārās izmeklēšanas komisijas sastāvu; komisiju vadīs Andris Kulbergs (AS). Sakarā ar interešu konfliktu NA tomēr nevirzīja darbam komisijā bijušo satiksmes ministru Jāni Vitenbergu.

Saeima ceturtdien pieņēma Nacionālās kiberdrošības likumu.

Valmieras novadā konstatēts Āfrikas cūku mēra uzliesmojums novietnē ar 527 cūkām.

Krievijas diktators Vladimirs Putins trešdien pēc vizītes Ziemeļkorejā ieradās Vjetnamā.

Šodien

Doma laukumā Rīgā notiek Zāļu tirgus.

Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā notiek starptautisks kongress Baltic Summer.

Tiesa izskata krimināllietu pret bijušo Rīgas domes deputātu Juri Žuravļovu par publisku aicinājumu vērsties pret Latvijas neatkarību.

Viedokļi

Iļja Arefjevs, IPAS Vairo valdes priekšsēdētājs. Mani privātie dati nodoti pensiju pārvaldniekam. Kam un kāpēc?

Kārlis Lakševics, Latvijas Universitātes sociālantropologs, biedrības Zaļā brīvība pētnieks. Vai tehnoloģiju mūsu ikdienā var būt par daudz?

Šonedēļ "Šķiltavā"

Vasaras nakts sapņi – par Latvijas nākotni, par koalīcijas sašūpošanu, par pasaules apceļošanu. Spriež Nellija Ločmele, Aivars Ozoliņš un Pauls Raudseps. Klausieties šeit.

Kultūra

21. jūnijā Lielajā ģildē notiks vijolnieka Daniila Bulajeva un kamerorķestra Davinspiro Camerata koncerts Atdzimšana.

21. jūnijā Rīgas Domā notiks cikla Vakara koncerti koncerts.

22. jūnijā Daugmales pilskalnā grupa Tautumeitas rīkos rītausmas koncertrituālu.

22. un 23. jūnijā dažādās vietās visā Latvijā notiks Līgo svētku un Vasaras saulgriežu pasākumi.

Paplašini apvārsni

Apkārt pasaulei ar desmit ēdieniem. Kurus no šiem esat pagaršojuši?

Kā skan senās valodas

3 laika prognozes Rīgai

meteoprog +12 – +22C, neliels mākoņainums, bez nokrišņiem, R – DR vējš 4 – 5 m/s;

accuweather +12 – +22C, saulains, brīžiem mākoņains, R – ZR vējš 3 – 5 m/s;

yr +13 – +24C, lielākoties saulains, DR – ZR vējš 3 – 5 m/s.

Vārda dienu svin:

Piektdien – Emīls, Egita, Monvīds

Sestdien – Laimdots, Laimiņš, Ludmila

Svētdien – Līga

Pirmdien – Jānis

Līgo, līgo!

Nākamais IR Svarīgākais iznāks 25.jūnijā.