Krievija – terorisma atbalstītāja; 70 raķetes izšauj uz Ukrainu; uzdod koriģēt elektrības tarifus

Atriebjas ar kiberuzbrukumu

Eiropas Parlaments (EP) trešdien pasludināja Krieviju par terorismu atbalstošu valsti. EP aicina ES un tās dalībvalstis izstrādāt atbilstošu tiesisko regulējumu un apsvērt iespēju iekļaut Krieviju šādā sarakstā. Tas ļautu būtiski ierobežot ES attiecības ar Krieviju. EP aicina ES turpināt Krievijas starptautisko izolāciju, kā arī iekļaut ES teroristu sarakstā Krievijas algotņu grupējumu Vagner, 141. īpašo motorizēto pulku, ko dēvē par kadiroviešiem, un citus Krievijas finansētus bruņotus grupējumus. Rezolūciju atbalstīja 494 deputāti, 58 – pret, 44 atturējās. Dažas stundas pēc rezolūcijas pieņemšanas pret EP tika vērsts kiberuzbrukums. Atbildību par to uzņēmusies prokremliska grupa Killnet.

Daļa Ukrainas un Moldovas bez elektrības

Krievija trešdien izšāvusi 70 raķetes uz Ukrainas kritiski svarīgiem infrastruktūras objektiem, paziņoja Ukrainas bruņotie spēki. 51 spārnotā raķete notriekta. Kijivā notriekta 21 no 31 raķetes, paziņoja pilsētas mērs Kličko. Raķetes sprāga Mikolajevā, Dņipropetrovskā, Ļvivā un Vinnicā. Kijivā raķete trāpījusi daudzdzīvokļu ēkai. Kopumā nogalināti vismaz seši cilvēki. Apšaudes dēļ liela daļa valsts un Kijiva palika bez elektrības. Arī kaimiņvalsts Moldovas vicepremjers paziņoja, ka puse valsts ir bez elektrības, ko saņem no Ukrainas. Ukrainas prezidents Zelenskis vērsīsies ANO Drošības padomē, lai tā apspriestu Krievijas triecienus Ukrainas enerģētikas objektiem. ASV trešdien paziņoja par jaunu palīdzības paketi Ukrainai 400 miljonu dolāru apmērā, paredzēts piegādāt arī ģeneratorus.

Līdz 20.decembrim

Valdības vadītājs Kariņš (JV) trešdien uzdeva Ekonomikas ministrijai sadarbībā ar Finanšu ministriju vērtēt iespējas koriģēt Augstsprieguma tīkla un Sadales tīkla sagatavotos elektrības un pārvades tarifu pieauguma projektus. Kariņš liek izvērtēt iespēju atteikties no negūto ieņēmumu atgūšanas par laiku no 2020. līdz 2022.gadam, kā arī iespējas fiksēt elektroenerģijas cenu noteiktā līmenī. Ziņojums ministrijām jāiesniedz uz 20.decembra valdības sēdi.

IR aktuāli

Vai saules paneļu uzstādīšana atmaksāsies un būs ekonomiski izdevīga arī tad, ja palielinās elektrības sadales tīkla tarifus?

Marija Golubeva šomēnes ar dzīvesbiedri nosvinēja 9 gadu kāzu jubileju, taču viņu laulība Latvijā joprojām nav atzīta. Intervijā viņa atskatās uz 4 gadiem politikā un iezīmē nākotnes plānus.

Kāda būs ziema — auksta un dārga vai silta un lēta? Skaidro Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra Prognožu nodaļas vadītāja Laura Krūmiņa.

Vēl

Nākamgad Rumānija piedalīsies Baltijas valstu gaisa telpas patrulēšanā, kā arī atvērs savu vēstniecību Rīgā, trešdien paziņoja Rumānijas prezidents Klauss Johanniss. Viņš Rīgā viesojās oficiālā vizītē.

Trešdien Saeima apstiprināja komisiju sastāvu un 12 – arī to vadītājus. Vēl 4 komisiju vadības ievēlēšana notiks ceturtdien.

Par Rīgas Stradiņa universitātes rektoru augstskolas Satversmes sapulce trešdien pārvēlēja Aigaru Pētersonu. Viņš bija vienīgais kandidāts un saņēma 118 no 119 balsīm.

Lielbritānijas Augstākā tiesa trešdien nolēma, ka Skotijai nav likumīgu tiesību nākamgad rīkot jaunu neatkarības referendumu bez Londonas piekrišanas.

Maskavas deputātam, Kremļa opozicionāram Iļjam Jašinam trešdien tiesa pagarināja arestu līdz 2023.gada maijam. Viņu apsūdz par Krievijas armijas apmelošanu – Jašins pastāstīja par Bučas slepavībām.

Trešdien Latvijā viesojās Eiropola izpilddirektore Katerina De Bolle, kura ar tiesībsargiem apsprieda sadarbību smagas noziedzības novēršanā un apkarošanā.

Šodien

Saeima lems par klimata un enerģētikas ministra, kā arī ministra biedra amata radīšanu.

Eiroparlamenta deputāti balsos par okupētajās teritorijās izdoto Krievijas pasu neatzīšanu.

Laukumā pie Kara muzeja atklās izstādi “Uzvaras parka vēsture laika griežos 1621-2022”.

Viedokļi

Evija PudāneCleantech Latvia izpilddirektore. Augstā maksa par elektroenerģiju ir mūsu pašu neizdarības rezultāts.

Didzis Šēnbergs, Publiskās atmiņas centra padomes loceklis. «Bezpartejisko bloka» bezdarbība kompartijas slavināšanā.

Paplašini apvārsni

Kāpēc mūsu prāts reizēm aizmirst sen zināmas un ierastas lietas?

Attālinātās sapulces priekšrocība

3 laika prognozes Rīgai

meteoprog -2 – -6C, apmācies, bez nokrišņiem, A – ZA vējš 2 – 3 m/s;

accuweather -2 – 0C, auksts un apmācies, A – ZA vējš 2 – 3 m/s;

yr -2 – 0C, apmācies, A – ZA vējš 2 – 3 m/s.

Vārda dienu svin:

Velta, Velda

Sūtiet atsauksmes vai ieteikumus par Ir Svarīgākais: [email protected]

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu