Karš par Kalnu Karabahu; baltkrievi rīko tautas inaugurāciju; Covid izplatība pieaug 1,7 reizes

Karsts kartupelis

Svētdienas rītā uz Kalnu Karabahas robežas sākās smagas kaujas – Azerbaidžānas armija sāka uzbrukumu. Pēc tam gan Armēnija, gan Azerbaidžāna izsludināja karastāvokli un karadarbības sākšanā apsūdzēja viena otru. Abas puses ziņoja par smagiem zaudējumiem, kā arī civiliedzīvotāju upuriem. Kalnu Karabahas reģionu starptautiski atzīst par Azerbaidžānas sastāvdaļu, bet kopš 90. gadiem to kontrolē armēņi. Latvijas ārlietu ministrs Rinkevičs (JV) svētdien aicināja abas valstis deeskalēt situāciju un atrisināt to politiska dialoga ceļā.

Par tautas prezidentu

Svētdien visā Baltkrievijā notika protesta akcija – Svetlanas Tihanovskas tautas inaugurācija, kas bija kā atbilde diktatora Lukašenko pašinaugurācijai prezidenta amatā pagājušajā nedēļā. Šajā simboliskajā akcijā Minskā piedalījās ap 100 tūkstoši cilvēku. Gomeļā pret demonstrantiem izmantoja asaru gāzi un trokšņa granātas, bet Minskā vairāk nekā 50 cilvēku arestēti. Protesti Baltkrievijā turpinās jau 50. dienu pēc kārtas. Sestdien Minskā notika sieviešu demonstrācija. Milicija aizturēja 80 protestētājas. Latvijas Ārlietu ministrija publiskojusi sarakstu ar 101 Baltkrievijas amatpersonu, kurām liegts iebraukt Latvijā.

Tikai Vatikāns

Latvijā turpmāk pašizolācija būs jāievēro atgriežoties no visām SPKC sarakstā esošajām Eiropas valstīm, izņemot Vatikānu. Kopš 17.septembra šis obligātās pašizolācijas ilgums ir samazināts līdz 10 dienām. Pēc infekcijas uzliesmojuma Kuldīgā karantīna noteikta pilsētas slimnīcā un sociālās aprūpes namā. Latvijā nedēļas laikā Covid-19 infekcijas izplatība pieaugusi 1,7 reizes. Svētdien Latvijā reģistrēti 22 jauni Covid-19 saslimšanas gadījumi. Kopā saslimuši 1676 cilvēki. Savukārt svētdien Lietuvā sasirguši vēl 90, kopējais inficēto skaits – 4385, bet Igaunijā infekcija apstiprināta vēl 35 cilvēkiem, kopā – 3200.

Vēl

Svētdien militārajās mācībās Namejs 2020 tika imitēta kauja pie Rīgas. Mācības Latvijā notiek kopš augusta.

Latvijas bokseris Mairis Briedis sestdien Pasaules boksa supersērijas finālcīņā uzvarēja kubieti Junieru Dortikosu un ieguva Muhameda Ali trofeju, kā arī Starptautiskās Boksa federācijas čempiona jostu.

RSU pasniedzējs un politologs Mārtiņš Daugulis piektdien atstāja premjerministra Kariņa (JV) ārštata padomnieka amatu, jo pilnībā pievērsīsies profesionālajam darbam.

Ar 63% balsu pārsvaru svētdien šveicieši referendumā noraidīja imigrācijas ierobežošanu no Eiropas Savienības.

ASV prezidents Tramps sestdien Augstākās tiesas tiesneša amatam nominēja Eimiju Koniju Barretu nesen mirušās Rutas Beideras Ginzburgas vietā.

Piektdien pie Harkovas apgabala Čuhujivas pilsētas Ukrainā nogāzās Gaisa spēku lidmašīna. Bojā gāja 26 cilvēki.

Par uzbrukumu ar nazi un divu cilvēku ievainošanu piektdien pie Parīzes satīras žurnāla Charlie Hebdo agrākā biroja aizturēts kāds Pakistānā dzimis jaunietis.

Svētdienas skandāli

TV3 raidījums Nekā personīga vēstīja, ka par nepatiesu ziņu sniegšanu apsūdzētā bijusī Valsts vides dienesta vadītāja Koļegova iekārtota darbā Valsts meža dienestā. Raidījums skaidroja, kā Rīgas pašvaldības policija izspruka no izmeklēšanas par fiktīvi nodarbinātajiem. Tāpat raidījums stāstīja par Ārvalstu investoru padomes pārmetumiem, ka ostu reforma sākta bez ekonomiskā pamatojuma izvērtēšanas. Žurnālisti arī stāstīja par ASV banku uzrauga FINCen dokumentu noplūdē atklāto par kāda ar Latvijas firmu saistīta kuģa nogrimšanu.

LTV raidījums de facto pētīja, kas sagaida Covid-19 ietekmēto tūrisma nozari. Žurnālisti arī stāstīja, kādas sarunas Taureņu pirtī risinājuši uzņēmēja Māra Martinsona sarunu biedri no Latvenergo valdes. Raidījums arī vēstīja, kāpēc maksātnespējas administrators Armands Rasa atteicies ieskaitīt valsts budžetā bankā esošos 7,6 miljonus eiro. Tāpat raidījums skaidroja, kāpēc tiesa atcēla Preiļu domes lēmumu paaugstināt atkritumu apsaimniekošanas tarifu.

Šodien

Latvijas mobilo sakaru operatori izsūtīs īsziņas par nepieciešamību ievērot pašizolāciju visiem, kas ierodas vai atgriežas Latvijā.

Eiropas Komisija tiešsaistē rīko konferenci Izglītība sākas ar valodu, kā arī rīko kampaņu #DiscoverTranslation.

Vidzemes priekšpilsētas tiesa turpinās skatīt Latvenergo kukuļņemšanas pamata krimināllietu (LETA).

Viedokļi

Aļess Beļackis, Cilvēktiesību centra Viasna dibinātājs. Eiropai jāapvienojas, lai atsbalstītu Baltkrieviju tās cīņā pret tirāniju.

Krista Burāne, kino un teātra režisore. Ne sunīša kājām spert, ne guntiņas pagalītes.

Paplašini apvārsni

Kā dzīvo garākais cilvēks pasaulē Leonīds S. no Ukrainas.

Aktuāla dziesma

Krievijas armijas koris dzied Sex Bomb.

3 laika prognozes Rīgai

meteoprog +12 – +19C, apmācies, brīžiem skaidrosies, neliels lietus, A – DA vējš 3 – 5 m/s;

accuweather +10 – +16C, mākoņains, uzlīs, A – DA vējš 3 – 5 m/s;

yr +14 – +18C, lielākoties apmācies, vakarā lietus, A – DA vējš 3 – 5 m/s.

Vārda dienu svin:

Sergejs, Svetlana, Lana

Sūtiet atsauksmes vai ieteikumus par Ir Svarīgākais: [email protected]

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu