Ierēdņi lūdz aizsardzību; Levits rosina prasības TV pakalpojumu sniedzējiem; virza Rīgas domes atlaišanu

Sacelšanās

Divpadsmit ministriju valsts sekretāri un Valsts kancelejas vadītājs otrdien atklātā vēstulē prezidentu un valdības vadītāju aicināja aizsargāt augstākos ierēdņus pret ministru politisku izrēķināšanos. Vēstulē teikts, ka “valsts sekretārs nevar akli pildīt ministra politiskos norādījumus un uzstādījumus, ja tie ir pretrunā ar tiesiskas valsts un labas pārvaldības principiem”. Prezidents Levits aicināja izvērtēt modeli, kā regulēt ministra un augstākās ierēdniecības attiecības, bet premjerministrs Kariņš (JV) solīja valdībā par to runāt nākamnedēļ. Jautājumu aktualizēja Ekonomikas ministrijas valsts sekretāra Ērika Eglīša atstādināšana no amata. Eglītis nepiekrita ministra Nemiro (KPV LV) padomnieka Rebenoka iecelšanai Latvenergo padomē.

Par piederību Eiropai

Prezidents Levits vērsies Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijā ar ierosinājumu Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumā noteikt prasības TV pakalpojumu sniedzējiem visiem TV abonentiem obligāti nodrošināt Latvijas sabiedrisko mediju, nacionālo komercmediju un reģionālā vai vietējā elektroniskā plašsaziņas līdzekļa TV programmas. Prezidents arī ierosina vismaz 80% no TV programmām veidot ES vai Eiropas Ekonomiskās zonas oficiālajās valodās.

Soli tuvāk atlaišanai

Valdība otrdien nolēma aicināt Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisiju papildināt Rīgas domes atlaišanas likumprojektu ar teikumu, ka politiskā situācija Rīgas domē liecina par ilgstošu politisku nestabilitāti un nespēju pieņemt pašvaldībai svarīgus lēmumus. Turklāt nekas neliecina, ka domes darbspēja šajā sasaukumā var atjaunoties. Komisija par to lems trešdien, bet gala balsojums Saeimā paredzēts ceturtdien. Savukārt Rīgas domes Saskaņas frakcijas vadītājs Maksims Tolstojs otrdien aicināja par pašvaldībām atbildīgo ministru Pūci (A/P) atstādināt no amata Rīgas mēru Burovu (GKR).

Vēl

Ekonomikas ministra Nemiro (KPV LV) padomnieks Pāvels Rebenoks otrdien atsaucis savu kandidatūru darbam Latvenergo padomē.

Latvijā šogad janvārī vidējās patēriņa cenas salīdzinājumā ar pērno gadu pieauga par 2,2%. Precēm cenas pieauga par 2% un pakalpojumiem – par 2,7%.

Otrdien vairāk nekā 30 cilvēki pie Dānijas Ģenerālprokuratūras Kopenhāgenā protestēja pret Latvijas pilsones Kristīnes Misānes izdošanu Dienvidāfrikai.

Konkursā uz Datu valsts inspekcijas direktora amatu uzvarējusi Jekaterina Macuka. Par viņas kandidatūru vēl lems valdība.

Pasaules Veselības organizācija otrdien paziņoja, ka koronavīrusa izraisītās saslimšanas oficiālais nosaukums būs Covid-2019. Līdz otrdienai no slimības Ķīnā bija miruši vairāk nekā 1000 cilvēku.

Ukrainas prezidenta Zelenska biroju turpmāk vadīs viņa bijušais palīgs Andrejs Jermaks. Biroja vadītājs un oligarha Kolomoiska advokāts Andrejs Bogdans otrdien tika atlaists.

Sudāna otrdien paziņoja, ka ir gatava bijušo diktatoru Omāru al Baširu nodot tiesāšanai par kara noziegumiem Starptautiskajai krimināltiesai Hāgā. Pašlaik viņš atrodas cietumā Hartumā

Baltijā un ziemeļvalstīs

Lietuvas veikalu tīkls Maxima Lietuva piektdien pilnībā apturēja svaigas gaļas un gaļas pusfabrikātu tirdzniecību, jo uzņēmuma Biovela produkcijā konstatēja salmonellas. Maxima dažas dienas novilcināja ziņošanu PVD, tirdzniecībā nonāca ap 20 tonnām nedrošās gaļas.

Krievijas minerālmēslu ražotājs EuroChem Igaunijas Sillamē ostā uzcēlis pārkraušanas termināli, kas darbu sāks šovasar.

Somija plāno pagarināt visiem jaunajiem vecākiem bērna kopšanas atvaļinājumu, neatkarīgi no vecāku dzimuma un tā, vai viņi ir bērna bioloģiskie vecāki.

Nobela fonds un Stokholmas mērija vienojās par jaunu vietu, kur celt Nobela centru. Tas atradīsies Slussen krastmalā, kas patlaban aktīvi tiek pārbūvēta.

Šodien

EP balsos par nostāju sarunās ar Apvienoto Karalisti par jaunu partnerību pēc Brexit.

Briselē tiksies NATO dalībvalstu aizsardzības ministri, lai vienotos par NATO misijas palielināšanu Irākā un spriestu par attiecībāma ar Krieviju.

Visā Latvijā notiks Ēnu diena, kurā skolēni var ēnot sev interesējošu profesiju pārstāvjus publiskajā un privātajā sektorā (LETA).

Viedokļi

Aivars Gribusts, izglītības uzņēmuma Lielvārds valdes priekšsēdētājs. Šodienas skolēnu rezultāti ir sekas nepaveiktajam pirms 15 vai 20 gadiem.

Guntars Kitenbergs, Jauno zinātnieku apvienība. Konceptuāli atbalstām! Jāturpina ar ‘un’, nevis ‘bet’.

Paplašini apvārsni

Cik liels bizness ir sieviešu tamponu ražošana un kāda ir to rašanās vēsture?

Kūmiņš parlamentā

Kāda lapsa apšmauca apsardzi un uzkāpa līdz ceturtajam stāvam Londonas parlamentā, līdz to saķēra un palaida ielās.

3 laika prognozes Rīgai

meteoprog +1 – +5C, negaisa mākoņi, neliels lietus, D – DR, R – DR vējš 4 – 5 m/s;

accuweather +2 – +5C, pārsvarā apmācies, neliels lietus, D – DR vējš 3 – 5 m/s;

yr +2 – +4C, apmācies, vakarā mazs lietus, D – DR, R – DR vējš 3 – 5 m/s.

Vārda dienas svin:

Karlīna, Līna

Sūtiet atsauksmes vai ieteikumus par Ir Svarīgākais: [email protected]

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu