IR Svarīgākais • IR.lv

G7 aicina atdot Zaporižjes AES kontroli; ASV atbalstīs Latviju; pretrunīgi signāli par gāzes rezervēm

Iznīcinātas 9 lidmašīnas

G7 valstu ārlietu ministri trešdien aicināja Krieviju nekavējoties dot Ukrainai pilnīgu kontroli pār Zaporižjas atomelektrostaciju (AES). Krievijas spēku darbības paaugstina kodolavārijas vai kodolincidenta riskus, uzskata G7. Krievija sākusi procesu, lai atslēgtu Zaporižjas AES no Ukrainas energosistēmas un pieslēgtu to Krimas apgādei. Otrdienas vakarā Krievijas okupētās Krimas militārajā lidlaukā iznīcinātas deviņas lidmašīnas, trešdien paziņoja Ukraina, bet neuzņēmās atbildību par sprādzieniem. Viens cilvēks gājis bojā, 13 ievainoti. Ukrainas prezidents Zelenskis paziņoja, ka Krievijas karš pret Ukrainu sākās Krimā un ar Krimas atbrīvošanu tam jābeidzas.

Ostins dod vārdu

ASV aizsardzības ministrs Loids Ostins trešdien Rīgā uzsvēra, ka ASV vienmēr būs par Latvijas brīvību un teritoriālo nedalāmību. Viesis tikās ar Latvijas augstākajām amatpersonām, apmeklēja Lielvārdes militāro lidlauku un solīja, ka ASV gatavas apdraudējuma gadījumā aizstāvēt NATO partnerus. Ostins teica, ka rotācijas kārtībā Baltijā varētu izvietot amerikāņu karavīrus no ASV brigādēm, kas dislocējas Rumānijā un citur Eiropā. Šī ir pirmā ASV aizsardzības ministra vizīte Latvijā kopš 1995.gada.

Vai pietiks ziemai?

Latvijas Gāze (LG) nevarēšot nodrošināt Enerģētikas likumā noteikto pienākumu par nepieciešamo dabasgāzes krājumu uzglabāšanu Inčukalna pazemes krātuvē, trešdien paziņoja uzņēmums. Savukārt Ekonomikas ministrija skaidroja, ka krātuvē uz LG vārda ir vairāk gāzes nekā nepieciešams mājsaimniecībām. 11.augustā stājas spēkā grozījumi Enerģētikas likumā, kas nosaka, ka LG lietotāju patēriņam nepieciešamais gāzes apjoms no 1.oktobra līdz nākamā gada 30.aprīlim jāuzglabā Inčukalna pazemes gāzes krātuvē. Lietotāju apgādei vajadzīgas 1,15 teravatstundas.

IR aktuāli

Vai karš Ukrainā drīzumā ieies jaunā posmā? Cik droši varam justies, ja Krievija par savu karavīru bāzi izvēlējusies AES Zaporižjā? Intervija ar NBS Bruņojuma kontroles dienesta priekšnieku Ēriku Nagli.

Pārkāpumi Ukrainas karoga lietā – advokāts ceļ trauksmi par likumsargu nespēju apkarot naida noziegumus. Kādi jautājumi šajā lietā arvien nav atbildēti?

Režisors Elmārs Seņkovs kļuvis par Nacionālā teātra māksliniecisko vadītāju un stāsta, kādas pārmaiņas skatītāji var gaidīt.

Vēl

Prokuratūra uzrādījusi apsūdzības bijušajam LOK prezidentam Aldonim Vrubļevskim un viņa pilnvarotai personai par vairāk nekā 2 miljonu eiro piesavināšanos no maksātnespējīga uzņēmuma. Otrs aizdomās turētais – Latvijas Handbola federācijas valdes loceklis Zigmārs Sondors – trešdien atkāpies no amata.

Otrdien pēc smagas cīņas ar slimību miris bijušais Valsts policijas priekšnieks un Rīgas domes deputāts Ints Ķuzis (60).

Pēdējā diennaktī reģistrēts 1881 Covid-19 inficētais, saņemti ziņojumi par trīs mirušajiem. 14 dienu kumulatīvais gadījumu skaits uz 100 000 iedzīvotāju ir 1011,5.

No 28.marta līdz 31.jūlijam Latvijā konstatēti 1238 iespējami pret Krieviju un Baltkrieviju vērsto sankciju pārkāpumi.

Ziņu aģentūra LETA nedēļas nogalē piedzīvojusi spēcīgu kiberuzbrukumu.

Maksātnespējas administratora un advokāta Mārtiņa Bunkus slepkavības lietā aizturēts trešais cilvēks, informēja Valsts policija.

Satversmes aizsardzības birojs konstatējis, ka septiņu 14.Saeimas deputātu kandidātu vārdi atrodas VDK kartotēkā.

Lietuvas prezidents Nausēda trešdien atņēma valsts apbalvojumu daiļslidotājiem Margaritai Drobjazko un Povilam Vanagam, jo viņi piedalījās uzvedumā Krievijas pilsētā Sočos.

Šodien

Saeima ārkārtas sēdē lems par Ārlietu komisijas priekšlikumu atzīt Krieviju par terorismu atbalstošu valsti.

Jūrmalnieki piketēs pie pilsētas domes, prasot saglabāt Bulduru bibliotēku.

Rīgas vēstures un kuģniecības muzejā grāmatas par Iļģuciema stiklu atklāšanas svētki.

Viedokļi

Gunta Anča, Latvijas Cilvēku ar īpašām vajadzībām sadarbības organizācijas Sustento valdes priekšsēdētāja. Iekļaujošās komunikācijas zelta atslēdziņas: rīki un attieksme.

Daina Kājiņa, Latvijas privāto pirmsskolu biedrības vadītāja. Bērnudārzs nav tikai vieta bērnu pieskatīšanai.

Paplašini apvārsni

Kā zilais krabis nokļuva Vidusjūrā un izmainīja zvejnieku lomus.

Pusdienu zaglis

Jenota alkatīgās ķepas novērš kaķa uzmanību.

3 laika prognozes Rīgai

meteoprog +13 – +24C, neliels mākoņainums, bez nokrišņiem, D – DR vējš 2 – 3 m/s;

accuweather +14 – +25C, skaidrs laiks, D – DR vējš 1 – 3 m/s;

yr +15 – +27C, skaidrs un saulains, D – DR vējš 1 – 3 m/s.

Vārda dienu svin:

Olga, Zita, Liega, Zigita

Sūtiet atsauksmes vai ieteikumus par Ir Svarīgākais: [email protected]

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu