Evakuēti civilie no ‘Azovstaļ’; vilcina Krievijas naftas embargo; baltieši apliecina atbalstu Zelenskim

Krievija pastiprina bombardēšanu

Mariupolē dzīvības zaudējuši 25 000 cilvēku, paziņoja bataljona Azov pārstāvis. Sestdien no Mariupoles rūpnīcas Azovstaļ teritorijas izdevies evakuēt ap 300 civiliedzīvotāju. Turpinās mēģinājumi vienoties par bataljona Azov ievainoto izvešanu no Krievijas ielenktās teritorijas. Karavīri paziņoja, ka nepadosies okupantiem. Brīvdienās Krievija pastiprināja uzbrukumus Ukrainai – sestdien vairāki raķešu triecieni tika raidīti uz Odesu, sabumboja Luhanskas apgabala Bilohorivkas skolu, 60 cilvēki nogalināti. Savukārt Ukraina pie Čūsku salas iznīcinājusi 3 Krievijas kuterus. Svētdien, Mātes dienā, vizītē Rietumukrainā ieradās ASV prezidenta Baidena sieva Džila. Savukārt Kanādas premjerministrs Džastins Trudo svētdien ieradās Kijivas piepilsētā Irpiņā. Vācijas Bundestāga priekšsēde Berbele Basa svētdien Kijivā nolika vainagu pie Nezināmā karavīra kapa. 8.maijā Kijivas metro koncertēja grupas U2 līderis Bono.

Ungārija liek šķēršļus

Ne piektdien, ne arī svētdien ES 27 dalībvalstis nespēja vienoties par naftas embargo Krievijai, jo tam iebilda Ungārija. Sarunas par jaunajām sankcijām pārtrauktas līdz pirmdienai vai otrdienai. Eiropas Komisija ierosināja pakāpeniski pusgada laikā pārtraukt Krievijas naftas, bet līdz gada beigām – naftas produktu izmantošanu. Svētdien izplatītajos pēdējos plānos Ungārijai un Slovākijai atteikšanās no Krievijas naftas produktiem paredzēta līdz 2024.gada beigām, bet Čehijai – līdz tā paša gada jūnija beigām.

Drošs atbalsts Ukrainai

Latvijas, Lietuvas un Igaunijas ārlietu ministri piektdien vizītes laikā Kijivā apliecināja stingru atbalstu Eiropas Savienības kandidātvalsts statusa piešķiršanai Ukrainai jau tuvākajā laikā. Ministri tikās ar prezidentu Zelenski un citām augstākajām Ukrainas amatpersonām, apmeklēja Kijivas priekšpilsētu Irpiņu. Baltieši solīja turpināt uzturēt politisko un diplomātisko spiedienu pret Krieviju, iestāties par sankciju pastiprināšanu un Krievijas izolēšanu starptautiskajās organizācijās. Ministri apsprieda arī praktiskās palīdzības iespējas Ukrainai.

IR aktuāli

Kādus «darījumus» biznesa paplašināšanai bija iecerējis māju apsaimniekošanas biznesmenis Igors Trubko, kas apsūdzēts 2 miljonu eiro kukuļa piedāvāšanā Rīgas domes deputātam Mārtiņam Kossovičam?

Vienas dzimtas piecu paaudžu sievietes stāsta par vērtībām, kas jānodod tālāk.

Vēl

Lielbritānija palielinās savu militāro palīdzību Ukrainai vēl par 1,3 miljardiem mārciņu (1,5 miljardi eiro), sestdien paziņoja Lielbritānijas valdība.

Svētdien ar ziedu nolikšanu Brāļu kapos Latvijas augstākās amatpersonas atzīmēja Nacisma sagrāves un Otrā pasaules kara upuru piemiņas dienu.

Saeimas Ārlietu komisija piektdien atbalstīja ieceri apturēt Latvijas un Krievijas vienošanās pantu, kas regulē memoriālo būvju un masu apbedījumu vietu uzturēšanu, tai skaitā Uzvaras pieminekli. Par jautājumu vēl jālemj Saeimai.

Ķīna par Honkongas vadītāju iecēlusi bijušo Drošības biroja šefu Džonu Lī. Viņš vadīja represijas pret demokrātiski noskaņotajiem protestētājiem 2019.gadā.

Islandes galvaspilsētas Reikjavīkas dome nolēmusi trīs jaunas ielas nodēvēt par godu Igaunijai, Latvijai un Lietuvai.

Ventspils dome gatavos pieteikumu Satversmes tiesai, lai apstrīdētu grozījumus “Likumā par ostām”

Ziemeļīrijas parlamenta vēlēšanās visvairāk balsu ieguvusi īru nacionālistu partija Sinn Fein, kas ir par Ziemeļīrijas apvienošanos ar Īrijas Republiku, liecina sestdien paziņotie provizoriskie rezultāti.

Sestdien pēc četru gadu ilga pārtraukuma un rekonstrukcijas durvis vēra vēsturiskais Āgenskalna tirgus.

Svētdienas skandāli

TV3 raidījums Nekā personīga stāstīja, ka vairākas sarežģītas korupcijas lietas iestrēgušas KNAB un nevirzās uz priekšu. Raidījums sarunājās ar bijušo prezidenti Vairu Vīķi-Freibergu un noskaidroja viņas domas, ko darīt ar Uzvaras pieminekli. Žurnālisti skaidroja, kas notiktu, ja NEPLP zaudētu tiesā par Gazprom TV retranslāciju. Raidījums arī informēja, ko pētnieki secinājuši par pretestību vakcinācijai pret Covid-19.

LTV raidījums de facto skaidroja, kāpēc Latvija Militārajā mobilitātes fondā pieteikusies mazākam atbalstam nekā kaimiņi. Raidījums stāstīja, ka pagājušajā nedēļā tiesa pret drošības naudu nolēma no apcietinājuma atbrīvoja būvuzņēmēju Valentīnu Frolovu, kas apsūdzēts ilgstošā spiegošanā Krievijas militārā izlūkdienesta interesēs. Žurnālisti arī atklāja, par ko apsūdzēts bijušais augsta ranga policists Andrejs Sozinovs un kā viņš tika pie mājas Spānijā.

Šodien

Latvijā vizītē ieradīsies Ukrainas parlamenta priekšsēdētāja vietniece Olena Kondratjuka.

Kultūras ministrija informēs par Muzeju nakts norises vietām Latvijā.

Ierobežos satiksmi Uzvaras bulvārī.

Viedokļi

Edmunds Valantis, Ekonomikas ministrijas valsts sekretārs. Labākā enerģija ir tā, ko nepatērējam.

Ojārs Kehris, Ekonomistu apvienības prezidents. Par stratēģiju, vienprātību un spēju izvirzītos mērķus īstenot.

Paplašini apvārsni

Batutu diena

9.maiju var atzīmēt, kratoties uz batutiem, bet Arhangeļskā orķestris svētku maršu spēlē pie pārrautas kanalizācijas ezera.

3 laika prognozes Rīgai

meteoprog +2 – +11C, neliels mākoņainums, bez nokrišņiem, Z – ZR vējš 3 – 4 m/s;

accuweather +3 – +12C, saulains, Z – ZR vējš 2 – 4 m/s;

yr +6 – +14C, pārsvarā saulains, Z – ZR vējš 2 – 4 m/s.

Vārda dienu svin:

Klāvs, Einārs, Ervīns

Sūtiet atsauksmes vai ieteikumus par Ir Svarīgākais: [email protected]

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu