EP atbalsta Dombrovski; palielinās partiju finansējumu; nodod balsojumam atkritumu depozīta sistēmu

Pārzina jomu

Eiropas Komisijas priekšsēdētāja vietnieks Valdis Dombrovskis. Foto: Evija Trifanova, LETA

Otrdien Eiropas Parlaments iztaujāja trīs EK priekšsēdētājas izpildvietniekus. Pirmais uz jautājumiem atbildēja Valdis Dombrovskis, kurš EK būs atbildīgs gan par ekonomisko izaugsmi, gan sociālo dialogu. Viņš saņēma EP atbalstu. Dombrovskis rosināja EP domāt par centralizētāku cīņu ar naudas atmazgāšanu un solīja, ka Eiropas Investīciju banka palielinās ieguldījumus zaļajos projektos.

Labāk maksās valsts

Valdība otrdien nolēma nākamgad politisko partiju finansēšanai atvēlēt 4,5 miljonus eiro līdzšinējo aptuveni 600 tūkstošu eiro vietā. Partijas, kas Saeimas vēlēšanās iegūs vismaz 2% balsu, par katru balsi saņems 4,5 eiro. Tāpat valsts piemaksās 0,50 eiro par katru balsi Eiropas Parlamenta un pašvaldību vēlēšanās. Partija nevarēs saņemt vairāk par 800 000 eiro gadā. Ierobežos privātos ziedotājus.

Beidzot finiša taisnē

Saeimas Tautsaimniecības komisija otrdien pabeidza darbu pie depozītu sistēmas ieviešanas likumprojekta un vienojās, ka sistēma sāks darbu no 2022. gada februāra. Iedzīvotāji par nodoto dzērienu iepakojumu varēs saņemt gan skaidru naudu, gan veikala čekus. Otrreizējai pārstrādei varēs nodot alus, bezalkoholisko dzērienu, sidru un kokteiļu plastmasas vai stikla pudeles, kā arī skārdenes. Par likumprojektu Saeima varētu balsot nākamnedēļ.

Vēl

Valdība otrdien atbalstīja Santas Purgailes virzīšanu FKTK vadītājas amatam. Gala lēmums vēl jāpieņem Saeimai.

Par krāpšanos ar OIK atļaujām un stacijām kriminālatbildība varētu būt vairākām valsts amatpersonām, otrdien Saeimas parlamentārās izmeklēšanas komisijā teica kriminālpolicijas šefs Grišins.

Valdība otrdien nolēma Skanstes tramvaja projektam paredzētos 70 miljonus eiro no ES struktūrfondu finansējuma novirzīt Pasažieru vilciena elektrovilcienu iegādei.

Šogad septembrī vidējais patēriņa cenu līmenis palielinājās par 2,6%, salīdzinot ar periodu pērn. Precēm cenas pieauga par 2,4%, pakalpojumiem – par 3%.

ASV prezidents Tramps otrdien bloķēja ASV vēstnieka ES Gordona Sondlenda liecību sniegšanu Kongresa komitejās. Sondlendu uzskata par nozīmīgu liecinieku prezidenta impīčmenta izmeklēšanā.

Nobela prēmija fizikā otrdien piešķirta trim zinātniekiem par atklājumiem kosmoloģijā, kas sniedz jaunu sapratni par Visuma struktūru un vēsturi.

Baltijā un ziemeļvalstīs

Igaunijas valdība atzinusi, ka tai nav datu par to, cik daudz Igaunijas valstspiederīgo dzīvo ārpus valsts.

Somijas apgabaltiesa otrdien noraidīja apsūdzības lielākajā naudas atmazgāšanas lietā – 135 miljonu eiro Krievijas naudas atmazgāšanā bija apsūdzēti divi Igaunijas iedzīvotāji.

Lietuvas Apelācijas tiesa otrdien samazināja sodu bijušajiem militāristiem par spiegošanu Krievijas labā. Jurijam Mironovam un Kazimiram Rupšim cietumā būs jāpavada 4 gadi un četrarpus gadi.

Norvēģijai piederošajā Špicbergenas arhipelāgā pabijuši Krievijas īpašo spēku vienības karavīri. Tas bijis saistīts ar Krievijas Ziemeļu flotes mācībām Arktikas reģionā augustā un septembrī.

Dānijas premjerministre Mete Frederiksena sasmīdināja parlamentu, atskaitoties par četru cirka ziloņu izpirkšanu un nodošanu zoodārziem – zilonīte Rabolīna draudzējās ar kamieli Ali, kurš arī bija jānopērk. Dānijas valdība pērn aizliedza izmantot dzīvniekus cirkā.

Šodien

Rīgas domes Īpašuma departamentā paziņos Nacionālā teātra piebūves metu konkursa rezultātus.

Notiks Latvijas gāzes akcionāru ārkārtas sapulce, lai lemtu par padomes locekļu atsaukšanu (LETA).

Valsts policija sadarbībā ar UEFA un Latvijas Futbola federāciju informēs par spēļu sarunāšanas lietu (LETA).

Viedokļi

Māris Liepiņš, ārsts infektologs, hepatologs. Par zarnu infekcijām. Bez emocijām.

Jānis Brizga, biedrības Zaļā brīvība valdes priekšsēdētājs. Pēdējā iespēja pateikt “jā” reālai depozīta sistēmai.

Paplašini apvārsni

Ap 3,4 miljoniem ES pilsoņu, kuri dzīvo Lielbritānijā, jāiegūst pastāvīgā iedzīvotāja statuss, lai pēc Brexit paliktu valstī. Kā viņi cīnās par palikšanu?

Mājokļa mainīšana

krabji vientuļnieki izraugās sev atbilstošu namiņu.

3 laika prognozes Rīgai

meteoprog +3 – +13C, apmācies, neliels lietus, D, DA, DR vējš 4 – 5 m/s;

accuweather +7 – +13C, pārsvarā apmācies un lietains, D, DA, DR vējš 1 – 4 m/s;

yr +5 – +11C, apmācies un lietains, D, DA, DR vējš 1 – 4 m/s.

Vārda dienas svin:

Elga, Helga, Elgars

Sūtiet atsauksmes vai ieteikumus par Ir Svarīgākais: [email protected]

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu