EK priekšlikumi enerģijas krīzē; Zelenskis ierodas atbrīvotajā Izjumā; ST atsaka Daugavpilij

Taupīt un palīdzēt

Lai cīnītos ar augstajām enerģijas cenām, Eiropas Komisijas priekšsēdētāja Leiena trešdien aicināja visas ES valstis vismaz par 5% samazināt elektrības lietošanu patēriņa maksimumstundās. EK rosina dalībvalstīm līdz 2023.gada 31.martam censties samazināt kopējo elektroenerģijas pieprasījumu vismaz par 10%. Plāns noteikt cenu griestus no Krievijas saņemtajai gāzei atlikts. ES plāno piesaistīt aptuveni 140 miljardus eiro no jauna nodokļa enerģētikas uzņēmumu peļņai. Līdzekļi tikšot novirzīti mājsaimniecībām un uzņēmumiem, kas cīnās ar strauji augošiem rēķiniem.

Atklājas okupācijas šausmas

Līdz trešdienai Ukrainas spēki no okupantiem atbrīvojuši ap 8000 kvadrātkilometru teritorijas. Trešdien Ukrainas prezidents Zelenskis apmeklēja atbrīvoto Izjumas pilsētu un pateicās karavīriem. Balakļejas pilsētā atrastas okupantu ierīkotas moku kameras, kurās turēti ieslodzītie. Krievijas raķetes sašāvušas Krivijrihas aizsargdambi, Inhulecas upē pacēlies ūdens līmenis. Kremlis trešdien paziņoja, ka prezidents Putins ar Ķīnas prezidentu Sji Dzjiņpinu šonedēļ tiksies Uzbekistānā un apspriedīs karu Ukrainā un citus jautājumus.

Elksniņš rakstīs atkal

Satversmes tiesa trešdien nolēma atteikt ierosināt lietu pēc Daugavpils domes pieteikuma. Pašvaldība apstrīdēja pienākumu demontēt totalitāros režīmus slavinošus objektus. Tiesa nesaskatīja pašvaldības aizskārumu. Tiesas spriedums nav pārsūdzams. Daugavpils mērs Elksniņš (S) sola iesniegt vēl vienu pieteikumu Satversmes tiesā.

IR aktuāli

Lēnā drupināšana — tā ukraiņu taktiku karā dēvē ģenerālis Raimonds Graube. Viņš skaidro, kā ukraiņi ar rūpīgi plānotu un noslēpumā turētu pretuzbrukumu pāris dienās atguva teritoriju, ko krievi iekaroja četros piecos mēnešos.

Latvijas valsts budžets nevar atļauties bezmaksas augstāko izglītību, tāpēc Izglītības ministrija piedāvā ieviest studentu līdzmaksājumu. Kas ir šis modelis?

Vai karalis Čārlzs III mainīs monarha ierasto lomu britu sabiedrībā?

Vēl

Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības padome trešdien nolēma 19.septembrī tomēr sākt pedagogu beztermiņa streiku un nepieņemt ministrijas algu piedāvājumu.

Lielbritānijas galvaspilsētā Londonā trešdien svinīgā procesijā karalienes Elizabetes II zārks tika pārvietots uz Vestminsteras zāli, kur četras dienas ikviens varēs atvadīties no karalienes.

Armēnija trešdien paziņoja, ka robežkonfliktā ar Azerbaidžānu dzīvību zaudējuši 105 Armēnijas karavīri.

Jūrmalas iedzīvotāji nosūtījuši vairāk nekā 1200 iedzīvotāju parakstītu aicinājumu Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai apturēt domes lēmumu par Bulduru un Asaru bibliotēku likvidāciju.

Rīgas pilsētas tiesa atzinusi publicistu Lato Lapsu par vainīgu advokāta Romualda Vonsoviča vajāšanā un piespriedusi 7500 eiro lielu naudas sodu, bet publikāciju līdzautorei Kristīnei Bormanei – 3500 eiro sods.

Ungārija nebloķēs ES sankciju atjaunošanu Krievijai un neprasīs izsvītrot no “melnā sarakta” trīs krievu oligarhus Ališeru Usmanovu, Viktoru Rašņikovu un Pjotru Avenu.

Šodien

Saeima lems, vai skatīt grozījumus Imigrācijas likumā, kas paredz mainīt termiņuzturēšanās atļauju kārtību Krievijas un Baltkrievijas pilsoņiem.

Ārlietu ministrs Rinkēvičs (JV) uzņems Lietuvas ārlietu ministru Gabrielu Landsberģi un pasniegs Baltu balvu par izciliem sasniegumiem baltu mantojuma pētniecībā.

Ventspils novada Tārgales pagastā atklās Igaunijas enerģētikas uzņēmumu grupas Utilitas vēja parku Tārgale.

Viedokļi

Uldis Upenieks, bankas Citadele valdes loceklis atbilstības jautājumos. Sankciju apiešana stiprina Krieviju un apdraud biznesu.

Anda Rožukalne, Latvijas sabiedrisko mediju tiesībsardze. «Es iesūdzēšu tevi tiesā!» Stratēģiskā tiesvedība – viens no žurnālistu apklusināšanas veidiem.

Paplašini apvārsni

Eiropas upju ūdens līmenis šogad ir kritiski zems. Vai upju izžūšana ir brīdinājums tam, kas mūs sagaida nākotnē?

Kurš kuru ēdīs?

3 laika prognozes Rīgai

meteoprog +10 – +15C, apmācies, brīžiem skaidrosies, neliels lietus, D – DR vējš 4 – 6 m/s;

accuweather +10 – +16C, mainīgs mākoņu daudzums un lietus, D – DR vējš 4 – 5 m/s;

yr +11 – +15C, apmācies un lietains, D – DR vējš 4 – 5 m/s.

Vārda dienu svin:

Sandra, Sondra, Gunvaldis, Gunvaris

Sūtiet atsauksmes vai ieteikumus par Ir Svarīgākais: [email protected]

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu