IR Svarīgākais • IR.lv

Dronu uzbrukums Maskavai; ēnu ekonomika nemazinās; jauns piedāvājums skolu tīkla reformai

Trīs triecieni Kijivai 24 h laikā

Maskavai otrdienas rītā uzbruka vairāki desmiti dronu. Postījumi nodarīti vairākām dzīvojamām mājām. Netiek ziņots par cilvēku upuriem. Krievija uzbrukumā vaino Kijivu, kurai otrdien Krievija ar raķetēm un droniem uzbruka jau trešo reizi pēdējo 24 stundu laikā. Ukraina ziņo, ka bojā gājis cilvēks, vairāki ievainoti. ASV pēc dronu uzbrukumiem Maskavai paziņoja, ka neatbalsta uzbrukumus Krievijas iekšienē, taču uzsvēra, ka Krievija ir atbildīga par šo karu.

Augstākais aplokšņu algu līmenis

Ēnu ekonomikas līmenis Latvijā pērn saglabājies gandrīz 2021.gada līmenī: 26,5% no IKP. Samazinājums ir par -0,1 procentpunktiem, liecina ikgadējais Stokholmas Ekonomikas augstskolas Rīgā Ēnu ekonomikas indekss. Visaugstākais ēnu ekonomikas īpatsvars ir būvniecības nozarē. Aplokšņu algas Latvijā pērn sasniedza augstāko līmeni kopš 2013.gada, bet vispārējais kukuļdošanas līmenis 2022.gadā pieaudzis līdz 9,4%.

Pēc skolēnu blīvuma pašvaldībās

Izglītības un zinātnes ministrija otrdien valdībā piedāvāja sakārtot skolu tīklu pēc skolēnu blīvuma pašvaldībā. Ministrija arī ieteikusi skolēnu skaitu sākumskolās un minimālo skolēnu skaitu 7.–9. klašu grupā un 10.–12. klašu grupā. Valdība nekādu lēmumu nepieņēma, jo šī bijusi pirmā diskusija. Konkrētāks ziņojums par skolu tīkla reformu valdībai būs jāsniedz 15.augustā.

IR aktuāli

Valsts prezidenta vēlēšanās ieraudzīsim arī nākamo valdības koalīciju. Aivara Ozoliņa komentārs.

Krievu propagandisti Bahmutas sagraušanu salīdzina ar Berlīnes ieņemšanu. Paula Raudsepa komentārs.

Vēl

Valdība otrdien uzklausīja Veselības ministrijas ziņojumu par slimnīcu tīkla sakārtošanu. Ministrijai jāizstrādā kvalitātes prasības un tās jāsaskaņo ar slimnīcām līdz 1.augustam. Augusta vidū jautājumu vēlreiz skatīs valdība.

Latvijā mēneša vidējā bruto alga par pilnas slodzes darbu šāgada 1.ceturksnī bija 1462 eiro. Salīdzinājumā ar pērnā gada 1.ceturksni mēneša vidējā alga palielinājās par 160 eiro jeb 12,3%.

ES otrdien nolēma divkāršot makroekonomisko palīdzību Moldovai – no 150 miljoniem līdz 295 miljoniem eiro.

Rīgas pieminekļu aģentūra otrdien no Kronvalda parka pārvietojusi uz noliktavu krievu dzejnieka Puškina skulptūru, lai vēlāk to nodotu Mākslinieku savienības muzejam.

Kosovas ziemeļos pirmdien notikušajās sadursmēs starp Kosovas policiju un serbu protestētājiem ievainoti vairāk nekā 50 serbu un vairāk nekā 30 Kosovā izvietoto NATO miera uzturēšanas spēku dalībnieku. Latvijas karavīri nav cietuši.

Dienvidāfrika visiem augustā plānotā BRICS samita valstu līderiem, tai skaitā Krievijas prezidentam Putinam, nodrošinās pilnu diplomātisko imunitāti. Starptautiskā Krimināltiesa izdevusi aresta ordeni Putinam par kara noziegumiem Ukrainā.

LTV valdes priekšsēdētājs Ivars Priede otrdien atvainojās hokeja līdzjutējiem par nespēju pirmdien nodrošināt vēlamā kvalitātē tiešraidi no Brīvības pieminekļa ar hokejistu sagaidīšanu.

Otrdienas naktī 79 gadu vecumā miris gleznotājs Juris Jurjāns.

Pārtikas un veterinārais dienests apstiprinājis 63 putnu gripas gadījumus visas Latvijas teritorijā. Pirmo reizi Latvijā slimība konstatēta arī lapsai, kura atrasta mirusi Daugavpilī.

Baltijā un Ziemeļvalstīs

Dānija nākamajos 10 gados apņēmusies trīskāršot tēriņus aizsardzībai gandrīz līdz 20 miljardiem eiro, lai līdz 2030.gadam sasniegtu NATO prasību – 2% no IKP.

Lietuva valstij nevēlamo personu sarakstā iekļāvusi 15 Krievijas tiesībsargājošo institūciju darbiniekus, kuri ir atbildīgi par opozīcijas politiķa Vladimira Kara-Murzas notiesāšanu.

Krievija izraidījusi piecus Zviedrijas diplomātus un pieprasījusi līdz septembrim slēgt Zviedrijas konsulātu Sanktpēterburgā. Izraidīšana ir atbildes solis uz Zviedrijas aprīlī izraidītajiem 5 Krievijas diplomātiem.

No 1.jūnija trijās Lietuvas galvaspilsētas Viļņas vecpilsētas ielās būs aizliegts pārvietoties ar elektroskrejriteņiem un velosipēdiem. Pilsētas centrā ierīko vietas, kur atstāt skrejriteņus.

Somijas režisora Aki Kaurismeki filma Fallen Leaves (Kritušās lapas) Kannu kinofestivālā sestdien saņēma žūrijas balvu.

Unikāli 14. un 15.gadsimta Hanzas savienības perioda dokumenti no Tallinas arhīva iekļauti UNESCO programmas Pasaules atmiņa dokumentārā mantojuma reģistrā.

Šodien

Saeimā notiks Valsts prezidenta vēlēšanas.

Rīgas dome lems par pilsētas izpilddirektora Jāņa Langes darba tiesisko attiecību pagarināšanu uz pieciem gadiem.

Nacionālajā dabas muzejā atklās izstādi Rožu dārzs 2023.

Viedokļi

Katrīna Eimane, Pauls Ančs, zvērināta advokāta palīgi. Kolektīvās prasības – vienkāršota patērētāju aizsardzība Eiropā.

Emanuēls Merčans, Transporta un sakaru institūta profesors. Cilvēkiem ir unikālas spējas, ko roboti nekad neaizvietos.

Paplašini apvārsni

Spļāviens sejā

Ja apmuļķo mājdzīvnieku, saņem pelnītu atmaksu.

3 laika prognozes Rīgai

meteoprog +7 – +19C, mainīgs mākoņu daudzums, bez nokrišņiem, R – DR vējš 4 – 5 m/s;

accuweather +7 – +22C, silts un saulains, R – DR vējš 2 – 6 m/s;

yr +9 – +23C, pārsvarā saulains, R – DR vējš 2 – 6 m/s.

Vārda dienu svin:

Alīda, Jūsma

Sūtiet atsauksmes vai ieteikumus par Ir Svarīgākais: [email protected]

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu