“Buk” notrieca Malaizijas pasažieru lidmašīnu; iegrožo “Gazprom”; Tramps un Kims nesatiksies

Pierāda Krievijas vainu

2014. gada jūlijā virs Austrumukrainas Malaysia Airlines pasažieru lidmašīnu ar 298 cilvēkiem notrieca Krievijas bruņoto spēku Kurskas 53. pretgaisa aizsardzības brigādes raķešu iekārta Buk. To secināja piecu valstu izmeklēšanas grupa. Tā nosauca arī raķetes numuru un precīzu maršrutu, kā no Kurskas raķete tika nogādāta līdz Doņeckas apgabalam. Izmeklētājiem aizdomas turēto saraksts sarucis no aptuveni 100 līdz “dažiem desmitiem”, bet ceturtdien viņi nenosauca uzvārdus.

Vienojas ar Gazprom

Turpmāk Krievijas gāzes gigants Gazprom nodrošinās brīvu gāzes plūsmu par konkurētspējīgām cenām Centrāleiropas un Austrumeiropas gāzes tirgos. Par to ceturtdien paziņoja EK konkurences komisāre Vestagere. Krievijas dabasgāzes uzņēmums bija apsūdzēts par dominējošā stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu ES dalībvalstīs. EK nav uzlikusi Krievijas uzņēmumam naudas sodu.

Atceļ tikšanos

Prezidents Tramps ceturtdien atcēla 12. jūnijā paredzēto samitu ar Ziemeļkorejas vadītāju Kimu Čenunu. Tikšanās ar Kimu atcelta tāpēc, ka pēdējo nedēļu laikā Ziemeļkoreja vērsusi agresīvu retoriku pret ASV.

Vēl

Saeima ceturtdien noraidīja Edvarda Kušnera atkārtotu apstiprināšanu Latvijas Bankas padomes locekļa amatā. Viņa darbības termiņš beidzas maijā.

Parlamenta deputāti ceturtdien pirmā lasījumā atbalstīja grozījumus Rīgas vēsturiskā centra saglabāšanas un aizsardzības likumā. Tie uzliktu pienākumu centrā esošas zemes īpašniekiem bojā gājuša vai patvaļīgi nocirsta koka vietā iestādīt jaunu.

Ierosināta disciplinārlieta par Lauku atbalsta dienesta darbinieka rīcību, kurš kļūdaini ievadīja datus informācijas sistēmā un tāpēc plūdu seku novēršanai nepamatoti izmaksāja 148 824 eiro kompensāciju.

Jaunpils dīķī pagājušajā nedēļā gāja bojā aptuveni tonna zivju. VVD speciālistiem aizdomas, ka tuvējo lauku īpašnieki nav ievērojuši piesardzības pasākumus miglošanas laikā.

Irānas augstākais līderis ajatolla Ali Hamenei pirmoreiz izvirzīja Eiropas valstīm priekšnoteikumus, kas jāizpilda pārējām kodollīgumā iesaistītajām valstīm, lai Irāna paliktu daļa no kodolvienošanās pēc ASV lēmuma no tās izstāties.

Ārvalstu žurnālistu klātbūtnē Ziemeļkorejā demontēja kodolizmēģinājumu poligonu.

Šodien

ES stājas spēkā Vispārīgā datu aizsardzības regula.

Venēcijā 16. starptautiskās arhitektūras biennālē atklās Latvijas paviljonu Together and Apart  (LETA).

Eiropas Kultūras mantojuma gada ietvaros Latvijas pilīs un muižās notiek Atvērto durvju dienas.

Viedokļi

Jānis Butāns, satiksmes nozares eksperts. Vai ielu atjaunošana nozīmē arī lietderīgi izlietotus līdzekļus?

Džefrijs D. Sakss, Kolumbijas Universitātes profesors. Eiropai ir jāstājas pretī ASV eksteritoriālajām sankcijām.

Kultūra

Piektdien mākslas muzejā Rīgas Birža notiks sarunu, skatīšanās un domāšanas darbnīca par to, kā ieraudzīt jūgenstilu.

Sestdien Liepājas koncertzālē Lielais dzintars Imanta Kalniņa 77. jubilejā koncertā Dziesma, ar ko tu sācies skanēs iemīļotās komponista dziesmas.

Līdz 31. maijam dažādās Rīgas vietās notiks festivāls Punctum, kas iepazīstinās ar latviešu un ārvalstu literatūras aktualitātēm.

Nacionālajā bibliotēkā līdz 18. augustam varēs apskatīt izstādi Valsts pirms valsts.

Paplašini apvārsni

Par filantrokapitālismu jeb korporatīvo liekulību daži sauc pasaules bagātnieku vēlmi ziedot, lai labotu pašu radītās problēmas.

Pirms un pēc

Ko par modernu fizikas mācīšanu saprata Smārdes pamatskolas fizikas skolotājs Jānis Čilipāns un kā izmainīja savu stundu saturu.

3 laika prognozes Rīgai:

meteoprog11—24 C, mainīgs mākoņu daudzums bez nokrišņiem, A—ZA vējš 4 m/s;

accuweather25 C, spīdēs saulīte, jauks laiks, A—ZA vējš 3—4 m/s;

yr14—23 C, saule mīsies ar mākoņiem, A—ZA vējš 3—4 m/s.

Vārda dienas svin:

Anšlavs, Junora

Sūtiet atsauksmes vai ieteikumus par Ir Svarīgākais: svarigakais@irir.lv

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu