Brīvdienās slēgs tirdzniecības centrus; pārceļ Tokijas olimpiādi; vīruss izplešas lielajās valstīs

Izlemts attālināti

Pirmajā attālinātajā valdības sēdē otrdien nolemts Covid-19 pandēmijas ierobežošanai Latvijā slēgt sporta zāles un brīvdienās arī tirdzniecības centrus. Atvērti būs pārtikas veikali, aptiekas un veterinārās aptiekas, dzīvnieku pārtikas veikali, optikas veikali, būvniecības un dārzkopības veikali. Valdība nolēma piemaksāt mediķiem par darbu ārkārtējās situācijas apstākļos. Martā piemaksas varētu būt līdz pat 50%, nākamajos divos mēnešos – līdz 20%. Piemaksās arī farmaceitiem. Valdība iedarbināja dīkstāves reglamentu un noteica atbalstāmo 40 nozaru sarakstu un kārtību, kā pabalstus izmaksās. Dīkstāves pabalstu saņems ap 73 000 darba ņēmēju un tas būs 75% apmērā no mēneša vidējās bruto darba samaksas par pēdējo 6 mēnešu periodu pirms ārkārtas situācijas, bet ne lielāks par 700 eiro. Lai to finansētu, valdība no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem piešķīra papildus 300 miljonus eiro.

Pirmo reizi pārceltas

Starptautiskā olimpiskā komiteja un Japānas premjerministrs Sindzo Abe otrdien vienojās par Tokijas olimpisko spēļu pārcelšanu uz 2021.gadu globālās koronavīrusa pandēmijas dēļ. Pārceltas arī paralimpiskās spēles. Tokijas spēles bija plānotas no 24.jūlija līdz 9.augustam. Spēļu pārcelšana notiek pirmo reizi olimpisko spēļu vēsturē. Iepriekš vairākas spēles kara dēļ tika atceltas.

Uzņem apgriezienus

Pasaulē līdz otrdienai ar Covid-19 kopumā bija saslimuši vairāk nekā 407 000 cilvēku, miruši – vairāk nekā 18 000. Indija paziņoja par 21 dienu ilgiem ierobežojumiem. Savukārt Pasaules veselības organizācija informēja, ka ASV varētu būt nākamais vīrusa karstais punkts. Otrdien strauji palielinājās mirušo skaits Spānijā – tie bija 514 cilvēki 24 stundu laikā, kopējais mirušo skaits bija 2696. Latvijā līdz otrdienai ar Covid-19 saslimušo bija 197, Igaunijā – 369, Lietuvā – 203. Otrdien sāka darbu vēl viens vienotais bezmaksas diennakts tālrunis – 8345 -, lai sniegtu atbildes uz iedzīvotāju jautājumiem par Covid-19.

Vēl

Pirmdien prezidents Levits un Baltkrievijas valsts galva Lukašenko telefoniski vienojās, ka Covid-19 ierobežojumu dēļ aprīlī paredzētā Lukšenko vizīte Latvijā tiks pārcelta uz citu laiku.

Nodarbinātības valsts aģentūrā līdz otrdienai 14 uzņēmumi bija iesnieguši kolektīvās atlaišanas paziņojumus par 2884 darbiniekiem.

Garkalnes novada dome otrdien par domes jauno priekšsēdētāju ievēlēja Alvi Zīriņu no Saskaņas. Viņš nomaina janvārī no amata atkāpušos Mārtiņu Bauzi-Krastiņu (LZS).

Informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcija Cert.lv otrdien informēja par lietotnē WhatsApp izplatītām viltus ziņām, kas var inficēt telefonus.

Lidsabiedrība Wizz Air pandēmijas radītās krīzes dēļ nolēma slēgt Rīgas bāzi līdz 1.maijam.

Pagājušajā nedēļā mirusi bijusī Rīgas satiksmes augsta amatpersona Igors Volkinšteins, kurš bija aizdomās turēts krimināllietā par RS 62 miljonu eiro vērtu transporta iepirkumu.

ES dalībvalstu Eiropas lietu ministri otrdien piekrita sākt sarunas ar Albāniju un Ziemeļmaķedoniju par iestāšanos blokā.

Baltijā un ziemeļvalstīs

Tallinas centrālajā slimnīcā otrdien viens no diviem Covid-19 slimniekiem no reanimācijas nodaļas pārvests uz palātu kā gandrīz izveseļojies.

Lietuvā veselības ministrs Aurēlijs Veriga ieteicis visiem cilvēkiem nēsāt maskas, jo ikviens var būt potenciālais Covid-19 nēsātājs. Valdība lems par stingrākiem pulcēšanās ierobežojumiem.

Pagājušajā otrdienā Krievija Covid-19 dēļ slēdza robežu citu valstu pilsoņiem. Somija to pašu izdarīja dienu vēlāk, tāpēc daži Krievijas ceļotāji iestrēga uz robežas un nespēja atgriezties Krievijā.

Zviedrijas Sabiedrības veselības aģentūra otrdien paziņoja, ka no trešdienas restorānos, bāros un citās ēstuvēs būs atļauta apkalpošana tikai pie galdiņiem, nevis bāra letes.

Dānijas veselības ministrs otrdien atcēla Pacientu drošības pārvaldes iniciatīvu internetā ziņot par aizdomām, ja kāds cilvēks liekas sasirdzis ar Covid-19.

Šodien

Valstī pieminēs komunistiskā genocīda upuru piemiņu. Prezidents Levits noliks ziedus pie Brīvības pieminekļa.

airBaltic ar īpašu reisu no Malagas Spānijā uz Rīgu nogādās Baltijas valstu iedzīvotājus (LETA).

Latvijas Lielo pilsētu asociācija videokonferencē spriedīs par ar Covid-19 saistītiem jautājumiem (LETA).

Viedokļi

Alma Zeidlere-Rubene, psiholoģe un pedagoģe. Traģiskais vīruss un traģikomiskā reakcija.

Reinis Lazda, sociālais un organizāciju psihologs. Pārdzīvot izolāciju.

Paplašini apvārsni

Kāpēc vientulība ir mūsdienu līderu viena no pašām svarīgākajām nepieciešamībām.

Ka es jums saku - palieciet mājās!

Itālijas karstasinīgie pilsētu mēri uzrunā iedzīvotājus, lai epidēmijas laikā neiet ārā.

3 laika prognozes Rīgai

meteoprog -2 – +9C, neliels mākoņainums, bez nokrišņiem, DR vējš 5 m/s;

accuweather –2 – +9C, saule un daži mākonīši, DR vējš 3 – 5 m/s;

yr -1 – +8C, skaidrs un saulains laiks, DR vējš 3 – 5 m/s.

Vārda dienas svin:

Māra, Mārīte, Mare, Marita, Ģedimins

Sūtiet atsauksmes vai ieteikumus par Ir Svarīgākais: [email protected]

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu