Baidens runā ar Putinu; mīkstina pandēmijas ierobežojumus; Baltkrievija nosaka embargo importam

Piesola bargas ekonomiskās sankcijas

Otrdien notika divu stundu ilga ASV prezidenta Baidena un Krievijas prezidenta Putina attālināta saruna. Pirms tikšanās Baidens kopā ar Lielbritānijas, Vācijas, Francijas un Itālijas līderiem formulēja kopīgu stratēģiju. Sarunā ASV prezidents Putinam paudis bažas par Krievijas karaspēka mobilizāciju pie Ukrainas robežām un skaidri licis saprast, ka ASV kopā ar Rietumu sabiedrotajiem militāra iebrukuma gadījumā atbildēs ar nopietniem ekonomiskiem un citiem soļiem. Viņš arī apliecinājis atbalstu Ukrainas suverenitātei un teritoriālai integritātei. Pēc sarunām Baidens apspriedīsies ar Vācijas, Francijas, Lielbritānijas un Itālijas līderiem. Ja Krievija militāri apdraudēs Ukrainu, tai ES noteiks jaunas bargākas sankcijas, otrdien brīdināja arī Eiropas Komisijas prezidente Leiena.

Veikali strādās ilgāk

Valdība otrdien lēma līdz plkst. 23 pagarināt darba laiku to saimniecisko pakalpojumu sniegšanai un pasākumu norisei, kuri ārkārtējās situācijas laikā var notikt ar Covid-19 sertifikātiem. Līdz šim tas bija iespējams līdz plkst. 21. No 15. decembra strādāt klātienē varēs arī tās personas, kuras būs pilnībā vakcinētas pret Covid-19, taču vēl nebūs pagājušas 14 dienas vakcinācijas sertifikāta saņemšanai. Sabiedriskās ēdināšanas vietās pie viena galdiņa drīkstēs atrasties četri pieaugušie un seši bērni. Valdība palielināja atbalstu krīzē cietušajiem tidzniecības centriem un izklaides vietām.

Atbilde uz sankcijām

Baltkrievija kā atbildes soli uz rietumvalstu noteiktajām sankcijām no 1. janvāra noteikusi embargo 18 pārtikas produktu importam no ES, ASV, Kanādas, Norvēģijas, Albānijas, Islandes, Ziemeļmaķedonijas, Lielbritānijas, Melnkalnes un Šveices. Importa aizliegums attieksies uz gaļu un virkni subproduktu, pienu un piena produktiem, desām, augļiem, dārzeņiem, konditorejas izstrādājumiem un citiem produktiem.

IR aktuāli

Kādi jautājumi bija NATO ārlietu ministru darba kārtībā Rīgā? Aivara Ozoliņa komentārs.

Vēl

Pēdējā diennaktī reģistrēti 860 Covid-19 inficētie, miruši 23 cilvēki. Slimnīcās ārstējas 676 pacienti.

Vācijas sociāldemokrāti (SPD) otrdien parakstījuši koalīcijas līgumu ar zaļajiem un liberālo Brīvo demokrātu partiju. Jaunā valdība savu darbu varēs sākt šonedēļ.

Otrdien noslēgts apvienošanās darījums – Latvijas sadzīves ķīmijas ražotājs AS Spodrība pārdots Lietuvas uzņēmumam Naujoji Ringuva.

Nacionālajam vēstures muzejam prezidenta Gustava Zemgala mazmazdēls Mārtiņš Andersons otrdien dāvāja fotogrāfijas, dokumentus un citas vērtīgas vēstures liecības.

ES cilvēktiesību komisāre Dunja Mijatoviča otrdien vērsās pie Krievijas ģenerālprokurora ar aicinājumu pārtraukt sabiedriskās organizācijas Memorial likvidāciju.

Viens Saūda Arābijas žurnālista Džamala Hašogi slepkavībā aizdomās turētais no Saūda Arābijas karaliskās gvardes aizturēts Parīzē.

Rohindžu bēgļi pirmdien iesūdzējuši tiesā Facebook par nespēju novērst kūdīšanu uz vardarbību. Viņi no Facebook prasa 150 miljardu ASV dolāru (133 miljardu eiro) kompensāciju.

Baltijā un ziemeļvalstīs

Lietuvas parlaments otrdien līdz nākamā gada 15.janvārim pagarināja ārkārtējo stāvokli valsts pierobežas rajonos ar Baltkrieviju, bet ne ar Poliju.

Dānijā konstatēts 261 jaunā vīrusa paveida omikrona gadījums. Premjerministre Mete Frederiksena otrdien paziņoja par iespējamiem jauniem pandēmijas ierobežojumiem.

Somijas pilsētā Satakuntā policija piektdien aizturēja piecus jaunus vīriešus no galēji labējas organizācijas aizdomās par teroraktu gatavošanu.

Kāds bijušais britu karavīrs pieprasījis 860 000 mārciņu (1,01 miljons eiro) kompensāciju no Lielbritānijas Aizsardzības ministrijas par kaitējumu veselībai, kas esot radies dienestā NATO misijā Igaunijā.

Filipīnu tiesa devusi atļauju žurnālistei Marijai Resai šonedēļ doties uz Norvēģiju, lai saņemtu Nobela Miera prēmiju. To viņa dala ar Krievijas redaktoru Dmitriju Muratovu. Resa Filipīnās iesaistīta tiesvedībā par apmelošanu.

Mazā Zviedrijas ziemeļu ciematiņā Naimakā pirmdien gaisa temperatūra nokritās līdz mīnus 43,8 grādiem.

IR aktuāli

Viens no Latvijā vecākajiem IT uzņēmumiem DATI Group nākamgad svinēs 30 gadu jubileju. Kādus jaunus risinājumus tas izstrādā patlaban?

Šodien

Saeima 1.lasījumā skatīs grozījumus Veselības aprūpes finansēšanas likumā.

Prokuratūra informēs par krimināllietu par kukuļņemšanu Terehovas muitas kontroles punktā (LETA).

Ludzas, Valkas, Jelgavas novados, Rēzeknē un Jēkabpilī notiks izbraukuma vakcinācija pret Covid-19.

Viedokļi

Pēteris StepiņšSwedbank Ieguldījumu pārvaldes sabiedrības vadītājs. No kā dzīvosim vecumdienās?

Gunārs Nāgels, laikraksta Latvietis palīgredaktors. Latviešu gods sakauts Zedelgemā.

Paplašini apvārsni

Kopā ar draugu

3 laika prognozes Rīgai

meteoprog -12 – -9C, mainīgs mākoņu daudzums, bez nokrišņiem, D – DA vējš 2 m/s;

accuweather -14 – -10C, mainīgs mākoņu daudzums, auksts, D – DA vējš 2 – 3 m/s;

yr -9 – -7C, atspīdēs arī saulīte, D – DA vējš 2 – 3 m/s.

Vārda dienu svin:

Gunārs, Gunis, Vladimirs

Sūtiet atsauksmes vai ieteikumus par Ir Svarīgākais: [email protected]

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu