IR Svarīgākais • IR.lv

Aug zemestrīces upuru skaits; izdevumu vairāk nekā ieņēmumu; Zelenskis plāno doties uz Briseli

10 provincēs ārkārtēja situācija

Reģistrētais bojāgājušo skaits pēc pirmdienas spēcīgās 7,8 magnitūdu zemestrīces Turcijā un Sīrijā pārsniedzis 7200. Vēl daudz cilvēku atrodas zem gruvešiem. Turcijas valdībai pienākušas ziņas, ka sagruvušas vairāk nekā 11 000 ēkas. Turcijas prezidents Erdogans 10 visvairāk cietušajās provincēs izsludinājis ārkārtējo stāvokli. Pasaules veselības organizācija brīdināja, ka šāda stipruma zemestrīcēs upuru skaits var pārsniegt 20 000.

Deficītu plāno 4,6%

Valdība otrdien atbalstīja 2023. gada valsts budžeta likumprojektu. Tajā ieņēmumi plānoti 12,7 miljardi eiro, bet izdevumi – 14,7 miljardi. Budžeta deficīts plānots 4,6% no IKP. Svarīgākās prioritātes būs valsts drošība, izglītība, enerģētika, konkurētspēja un dzīves kvalitāte, cilvēka un sabiedrības veselība. Vairāk nekā trešdaļa no kopējiem izdevumiem paredzēti sociālajai aizsardzībai. Likumprojektu Saeimā plānots iesniegt ceturtdien.

Ukrainai jauns iekšlietu ministrs

Ukrainas prezidents Zelenskis 9.februārī plāno doties uz Briseli, lai tiktos ar ES dalībvalstu līderiem. Informācija par to noplūda sociālajos medijos. Šī būs otrā Zelenska ārvalstu vizīte kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā pērn. Ukrainas parlaments otrdien Ihoru Klimenko apstiprināja par jauno iekšlietu ministru. Viņš stāsies helikoptera katastrofā bojāgājušā Monastirska vietā. Tāpat iecelts arī jauns valsts drošības dienesta vadītājs – Vasilijs Maļuks.

IR aktuāli

Kā aptaujas par gada vārdu kļuvušas par jaunāko laiku vēstures pierakstu. Aivara Ozoliņa komentārs.

Stomatologa kabinets piecus gadus Priekules poliklīnikā stāvēja tukšs, kamēr ukrainis Oleksijs Burjaks tur sāka darbu.

Vēl

Otrdien Mārupē aizdegās Edge Autonomy bezpilota lidaparātu ražošanas ēka. Divi cilvēki nogādāti slimnīcā. Sākta policijas izmeklēšana.

Konkurences padome konstatējusi, ka mazumtirgotāji mēdz uzlikt piegādātājiem netaisnīgus un nepamatotus sodus un riskē ar Negodīgas tirdzniecības prakses aizlieguma likuma pārkāpumiem.

Pēc Rēzeknes mēra Bartaševiča izslēgšanas no Saskaņas 120 biedri no Rēzeknes, Rēzeknes novada un Ludzas novada otrdien nolēmuši izstāties no partijas.

Valsts drošības dienests aizturējis Telegram kanāla Baltijas antifašisti moderatori Tatjanu Andrijecu par pretvalstiskām darbībām. Viņa kopš 2022.gada dzīvo Krievijā, bet nesen ieradās Latvijā.

Britu enerģētikas uzņēmums BP otrdien paziņoja, ka pērnā gada peļņa divkāršojusies – tā bija 28 miljardi dolāru. BP samazinās savu izmešu solījumu un nākamo 7 gadu laikā plāno palielināt naftas un gāzes ieguvi.

Dabiņu ģimenei, kurai janvārī Rīgas Dzemdību namā piedzima trīnīši, valdība otrdien piešķīra vienreizēju pabalstu 15 tūkstošus eiro.

Iekšējās drošības birojs aizdomās par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu aizturējis piecas Valsts policijas Zemgales reģiona pārvaldes amatpersonas.

Dobeles novada Jaunbērzes pagastā otrdienas rītā grāvī ieslīdēja satiksmes autobuss. 12 cilvēki nogādāti stacionāros ar dažādām traumām.

Baltijā un Ziemeļvalstīs

Igaunijas prezidents Alars Kariss otrdien parakstījis rīkojumu par vēstnieka Maskavā atsaukšanu. Arī Krievijas vēstnieks Tallinā otrdien atstāja amatu.

Norvēģijas valdība pirmdien paziņoja, ka plāno nosūtīt 7,3 miljardu dolāru lielu palīdzību Ukrainai. To sniegs piecu gadu laikā.

Dānija Ukrainai nosūtīs vecos tankus Leopard 1A5. Konkrēts tanku skaits netiek minets, turklāt tie vēl jāsagatavo kaujām.

Otrdien Somijā pirmoreiz atzīmēja Nacionālās gatavības dienu. To iedibināja, lai cilvēkiem atgādinātu, kam jābūt mājās, lai ārkārtējā situācijā izdzīvotu 72 stundas.

Astoņas ES valstis – Dānija, Austrija, Grieķija, Malta, Slovākija un Baltijas valstis – pirmdien vēstulē aicināja Briseli nostiprināt ES robežas, lai novērstu jaunu plašu migrācijas krīzi.

Zviedrijā mednieki mēneša laikā nošāvuši 54 vilkus. Dabas aizstāvji pārmet, ka vilku populācija nav piemērota tik lielām medībām.

Šodien

Notiks Latvijas kapitāla tirgus forums 2023 Izaugsmei patīk uzņēmīgie.

Nacionālā bibliotēka informēs par pērn paveikto un šāgada plāniem.

Uzvaras parkā pie nojauktā okupekļa notiks zviedru mākslinieces Emmas Beklundas performance Renegāti.

Viedokļi

Dana Narvaiša, izglītības uzņēmuma Lielvārds Kompetences centra vadītāja. Skolēna vērtējums kā zināšanu termometrs un iemesls sarunai.

Mārtiņš Purgailis, Swedbank Private Banking investīciju jomas vadītājs. “Viss slikti” posms finanšu tirgos kā izdevīgs laiks jauniem ieguldījumiem.

Paplašini apvārsni

Seismologi skaidro, kāpēc notika Turcijas-Sīrijas ļoti stiprā zemesstrīce.

Veikls kunkulis

3 laika prognozes Rīgai

meteoprog -3 – +2C, apmācies, bez būtiskiem nokrišņiem, D – DR vējš 4 – 6 m/s;

accuweather -2 – +3C, mākoņi mīsies ar sauli, D – DR vējš 3 – 5 m/s;

yr 0 – +3C, apmācies, D – DR vējš 3 – 5 m/s.

Vārda dienu svin:

Aldona, Česlavs

Sūtiet atsauksmes vai ieteikumus par Ir Svarīgākais: [email protected]

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu