Atstādināts ekonomikas ministrs; Mariupoles aizstāvji – cietumā; Turcija bremzē NATO paplašināšanos

Strādās pienākumu izpildītāji

Valdības vadītājs Kariņš (JV) trešdien parakstīja rīkojumu par ekonomikas ministra Jāņa Vitenberga (NA) atbrīvošanu no amata. No 19. maija ekonomikas ministra amata pienākumu pildīšana uzticēta zemkopības ministram Kasparam Gerhardam (NA). Nacionālā apvienība vēl nav nosaukusi jauno amata kandidātu. Trešdien Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija atbalstīja deputāta mandāta atjaunošanu Marijai Golubevai (A/P), kura no iekšlietu ministres amata demisionēja 16.maijā.

"Azovstaļ" esot palikuši komandieri

Krievija trešdien paziņoja, ka no ielenktās Azovstaļ rūpnīcas Mariupolē izvestie vairāk nekā 900 Ukrainas karavīri aizvesti uz ieslodzījuma vietu Krievijas kontrolētā teritorijā. 51 karavīrs ievietots ārstniecības iestādē. Ukrainas apstiprinājuma šiem skaitļiem nav. Kas ar izvestajiem notiks turpmāk, skaidrības nav, tāpat kā nav zināms, cik vēl karavīru slēpjas rūpnīcas teritorijā. Doneckas vietvaldis Pušiļins trešdien teicis, ka tur joprojām atrodoties komandieri. Savukārt Krievijas delegācijas dalībnieks sarunām ar Kijivu Leonīds Sluckis aicinājis atcelt nāvessoda moratoriju, lai sarīkotu paraugprāvu ar Ukrainas aizstāvjiem.

Pieteikumi iesniegti

Somija un Zviedrija trešdien NATO iesniedza pieteikumus iestājai NATO, taču Turcija nobalsoja pret tūlītēju sarunu uzsākšanu. Ankara vēlas, lai abas valstis izdotu tai kurdu separātistus un atceltu ieroču eksporta aizliegumus uz Turciju. NATO paplašināšanai jāpiekrīt visām 30 dalībvalstīm. Ja viss notiktu bez šķēršļiem, iestāšanās process varētu ilgt gadu.

IR aktuāli

Bellingcat žurnālists Hristo Grozevs intervijā runā par galma apvērsuma iespējām Kremlī un šokējošiem kara noziegumiem, kurus žurnālisti Ukrainā dokumentē kā pierādījumus tiesai.

Kā eskalējās situācija, kas sašūpoja valdības koalīciju?

Aktieris Jurijs Djakonovs intervijā stāsta par bērnību, bandītu lomām un Latvijas divkopienu sabiedrību.

Vēl

Simt gadu vecumā miris Latvijas kinomākslas klasiķis, izcilais kinorežisors Rolands Kalniņš.

Eiropas Komisija (EK) rosinājusi plānu līdz 2030.gadam investēt 300 miljardu eiro, lai ES kļūtu neatkarīga no Krievijas enerģijas importa, trešdien paziņoja EK prezidente Leiena.

Eiropas Komisija trešdien paziņoja par 9 miljardu eiro lielas finanšu palīdzības piešķišanu Ukrainai, lai tā varētu segt budžeta deficītu.

Krievijas armijas karavīrs Vadims Šišimarins (21) Ukrainas tiesā atzinis sevi par vainīgu neapbruņota cilvēka nošaušanā. Viņam draud mūža ieslodzījums. Tā ir pirmā tiesas prāva par kara noziegumiem Ukrainā.

Trešdien Krievija izraidījusi 34 Francijas, 27 Spānijas un 24 Itālijas diplomātus kā atbildes soli par izraidītajiem Krievijas diplomātiem no šīm valstīm.

Policija par Saeimas deputātes Regīnas Ločmeles (S) rīcību 10.maijā pie Uzvaras pieminekļa un aktivitātēm sociālajos tīklos ierosinājusi trīs administratīvā pārkāpuma lietas. Saeimas Ētikas komisija vērtēs deputātes rīcību.

Latvijas Lauksaimniecības universitāte turpmāk sauksies par Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāti, trešdien izlēma universitātes konvents.

17.maijā 87 gadu vecumā miris gleznotājs Edvards Grūbe.

Šodien

Eiroparlamenta deputāti spriedīs par iespējām atbalstīt Ukrainu un Starptautisko Krimināltiesu centienos sodīt kara noziedzniekus.

Rīgas domes amatpersonas informēs par Brasas tilta pārbūves darbu sākšanu (LETA).

Pie Nacionālās operas un baleta notiks ukraiņu Višivankas dienas atzīmēšana.

Viedokļi

Mārtiņš Priedols, dezinformācijas un informācijas uztveres pētnieks. Dezinformācijas un liela informācijas apjoma paradokss.

Kārlis PurgailisCitadeles meitas sabiedrības CBL Asset Management valdes priekšsēdētājs. Pensiju 2. līmenī beidzot pienākuši pārmaiņu laiki.

Paplašini apvārsni

Kā pareizi runāt ar bērnu pēc emocionāli traumatiskiem notikumiem?

Okupanta stāsts

Ukraiņi no sagūstīta Krievijas karavīra mobilajā telefonā atrastiem video izveidojuši filmu par viņa dzīvi pirms un Ukrainas kara laikā.

3 laika prognozes Rīgai

meteoprog +5 – +16C, apmācies, bez nokrišņiem, R – DR, Z vējš 3 – 4 m/s;

accuweather +11 – +18C, pārsvarā apmācies, var uzlīt, R – DR, Z vējš 2 – 4 m/s;

yr +8 – +21C, apmācies, R – DR, Z vējš 1 – 4 m/s.

Vārda dienu svin:

Lita, Sibilla, Teika

Sūtiet atsauksmes vai ieteikumus par Ir Svarīgākais: [email protected]

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu